Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

61) Princip činnosti tiskáren

0

Můžete přejít na novější článek.

Jehličkové tiskárny

Tisknou přítlakem barvící pásky k papíru (jako psací stroj) pomocí ocelových jehliček tiskové hlavy. Jehličky jsou maticově uspořádány a ovládány elektromagnety. Hlava se pohybuje vodorovně po řádcích nad papírem a obsahuje 9, 18, nebo 24 jehliček. V důsledku nízkých cen laserových a inkoustových tiskáren byli jehličkové tiskárny vytlačeny po pokraj zájmu a používají se tam, kde je třeba tisk několika kopií formulářů najednou (průklepem) nebo tam, kde se jedná o pomalý tisk sestav pro archivaci.

Princip jehličkové tiskárny

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny tisknou tak, že tenkými tryskami (průměru cca. 1μm) vystřikují na papír drobné kapičky inkoustu jednotlivých barev. Počet trysek závisí na typu tiskárny a bývá 21–256 trysek na jednu barvu. Inkoust je vypuzován z trysek buď tepelně (zahřátím na 200°C) nebo piezoelektricky. Pro velkou cenu kopie a nízkou cenu tiskárny jsou inkoustové tiskárny určeny především pro domácí použití a malé kanceláře.

Princip inkoustové tiskárny

Laserové tiskárny

Pracují na stejné principu jako laserové kopírky s tím rozdílem, že kopírka má vestavěný scanner, zatímco tiskárna dostává data z počítače.
Povrch fotocitlivého válce tiskárny je pokryt hladkým materiálem schopným udržet elektrostatický náboj (Selenem). Počáteční náboj válce vytváří nabíjecí komora tvořená ionizovaným vzduchem kolem drátu pod vysokým napětím, nataženým podél válce. Laserový paprsek poté vybíjí místa, která mají být černá. Pak se válec dostává při otáčení do kontaktu s válcem s magnetickým povrchem pokrytým tonerem (velmi jemným černým, nebo barevným práškem). Dalším otáčením se toner obtiskne na nabitý papír a poté mezi přitlačovacím a zažehlovacím válcem zažehlen (při teplotě asi 200°C) na papír. Válec je nakonec LED diodami vybit a očištěn od zbylého toneru. Cena kopie je v porovnání s inkoustovými tiskárnami nižší, avšak cena samotné tiskárny je vyšší. Kvalitou tisku se přibližují inkoustovým tiskárnám (až 1200 dpi). Využití najdou hlavně ve větších kancelářích, kde se tiskne větší počet (hlavně černobílých) dokumentů.

Princip laserové tiskárny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.