Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

COM Interface

1

Tohle je vlastně taková blbost, nejde o nic jinýho, než o vyvedení signálů COM portu na svorkovnici. Na tento „obvod“ budou navazovat další obvody, který budou obsahovat už nějakou tu logiku.

Celý obvod je proveden na univerzálním plošném spoji (Jiný tišťáky už ani nepoužívám. Kdo se s tím má furt leptat?). Sestavil jsem ho hlavně kvůli vlastnímu změření napěťových úrovní a pak k jednoduššímu připojování dalších periferií.

Na první svorkovnici jsou vyvedeny všechny 3 výstupy TxD, DTR i RTS. Na druhé vstupy CD, DSR, CTS a RI. Na třetí svorkovnici (dvě svorky) je vyvedena zem.

Výhodou COM portu počítače je jednoduchost jeho přímého řízení – lze na něj posílat nejen data (třeba přes Terminal), ale i signály. Lze tedy programově zajistit, aby napr. na výstupu TxD byla log. 1. Nevýhodou portu jsou jeho napěťové úrovně (± 15V), které je potřeba přizpůsobit většinou na TTL, kde je log. 1 reprezentována +5V. U počítačů, kde není COM port k dispozici lze použít převodník USB-RS232. Bohužel napěťové úrovně těchto převodníků většinou neodpovídají původním portům. Můj převodník má cca. ± 7V.

Strana spojů (ne moc hezky provedená)
Log. 0 na výstupu TxD (-6,33 V)
Log. 1 na výstupu TxD (6,97 V)

Mezi výstup a GND je možné napojit např LED s omezovacím rezistorem a pomocí programu COM Port řídit.

Dioda připojená mezi výstup RTS a GND

  1. Diego Diego

    Hustý, sem zvědavej co bude dál 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *