Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Dělič napětí zatížený a nezatížený

6

Nezatížený

V podstatě se jedná o dva, nebo více rezistorů zapojených do série ke svorkám zdroje. Úbytek napětí na některém z nich využijeme pro napájení dalších obvodů.

Zatížený

V praxi se používá dělič zatížený (počítá se s odporem spotřebiče)

Příklad
Jaké bude výstupní napětí zatíženého děliče, je-li
R1 = 82 Ω
R2 = 440 Ω
RZ (R3) = 440 Ω
U1 = 39,9 V
U2 = ?

 1. Karel Karel

  copak tady si někdo přivlastňuje obecný princip odporového děliče, že zakazuje „kopírovat“ 🙂 ?

 2. Peťan: Nejde přímo o samotný princip děliče, ale jde o to, nezkopírovat celý text „jedna ku jedné“ na jinou stránku. Existuje spoustu stránek, kde veškerý obsah je zkopírován stylem „Ctrl+C, Ctrl+V“. Konkrétně tento článek je v podstatě pouze vypočítaný vzoreček. Ale u ostatních článků je třeba i delší doprovodný text a obrázky, s kterými jsem si dal nějakou tu práci a kdyby to někdo vydával za svoje dílo, bylo by to trochu nefér…
 3. Jaromír Jaromír

  Zdravím a prosím o informaci na uvedeý mail. Ve schematu je uveden odpor R3, ale va výpočtu je nějaký Rx, který ve schematu není. Mám to chápat, že Rx=R3? Děkuji za odpověď. Přejí pohodové svátky. J.J.

 4. Peťan: Viz druhý obrázek (červeně orámovaná oblast). Na druhém obrázku je Rx popsán i vypočítán. Rx je odpor paralelního spojení odporu R2 a R3. Na mail neodpovídám, je to napsáno dole u vkládání komentářů.
 5. Jan Marustak Jan Marustak

  Prosim o informaci,jak se pocita odporovy delic ve zpetne vazbe spinaneho zdroje,kde se hlida napeti na dvou vystupnich vetvich a vystupni napeti delice je 2,5 V pro referencni IO.
  Například v tomto schématu
  http://www.eserviceinfo.com/…_t_2200.html

 6. Franta Franta

  Měl bych takový menší dotaz.. Jak se chová zatížený dělič?

 7. Peťan: Na zatíženém děliči (což je vlastně každý) klesá na výstupu napětí podle zatížení. Spočítej si jeden dělič zatížený (viz příklad) a stejný dělič, ale bez zátěže (bez Rz). Uvidíš, že na nezatíženém je větší napětí. Je to logické, protože dělič není „tvrdej“ zdroj – čím větší odpor bude mít R1, tím bude dělič „měkčí“.
 8. jakub krejčí jakub krejčí

  potřebuji pomoct pls nechápu to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.