Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Generátor obdelníkového signálu

4

Jedná se vlastně o základní zapojení 555ky jako astabilní klopný obvod. Zapojení je velice jednoduché a měl by ho zvládnout každý amatér. Obvod lze použít jako časovou základnu, generátor kmitočtu např. pro nějaké blikače, posuvné registry atd. Určitě najde využití i jinde.

U obvodu můžete nastavit frekvenci (pomocí trimru) asi od 1,5 Hz do 50 Hz. Vše záleží na použitých součástkách.

Pozn.: LED dioda se nemusí zapojovat, nebo se může použít jiná (s menším odběrem → potom je nutné použít jiný R3), já použil tuto, protože jich mám doma tak 20 a nechtělo se mi „ničit“ jiný.

Vzorec na výpočet frekvence generátoru

Schéma zapojení

  1. Amater Amater

    Ahoj,
    skusal som si tento obvod, pracoval na prve zapojenie. Aj ked som amater, taketo „hracicky“ alebo ako to nazvat sa mi zidu. Napajanie som pouzil trafo, mozem pouzit aj USB?? Dik 🙂

  2. Peťan: 555ka funguje od 4,5V, takže při napájení z USB by neměl bejt problém. Ovšem pozor na zkraty a max. zatížení 0,5A ať si neodpravíš USBčka, nebo desku
  3. Valenta Valenta

    Čau,prosímtě jsem amatér a potřeboval bych si složit nějaký nf generátor do 1000hz,abych mohl před obvod zapojit tlačítko a za obvod reproduktor a nějak by mi to představovalo nácvik morzeovy abecedy.Nemáš nějaký schéma prosím?

  4. Peťan: Stačí přepočítat součástky na jinou frekvenci (vzorec je uveden), na výstup připojit např piezo a na napájení, nebo na výstup tlačítko. Nebo použít nějakej jinej podobnej obvod.
  5. Honza Honza

    [2] Valenta: Pozn.: Piezo by mělo být připojené přímo na výstup 555, potřebuje totem-pole buzení (oběmi polaritami).

    U tohohle generátoru bych měl velkou výhradu k tomu NPN tranzistoru, který jsi dal na výstup a zdegradoval tak vlastnosti výstupu generátoru. Výstup 555 je schopný dodávat proud ±200mA v obou polaritách, což je běžně velmi výhodná vlastnost. Má-li se jednat o generátor AC napětí – je nutné aby z toho lezlo AC, protože tohle zapojení produkuje DC složku o velikosti úměrné střídě oscilací, viz dále: Chápu, že se mělo jednat o jednoduchý generátor, ale zajištění střídy velmi blízké 50% je velmi snadné a je víc způsobů. První z nich je zmenšení R1 na minimum. Na další způsoby jistě přijdeš. Pokud chceš na výstupu AC napětí, musíš výstup oddělit dostatečnou kapacitou (aby při nízkých kmitočtech nedocházelo k deformaci průběhu), např 470M (plusem k 555) a za kond dát proti zemi přiměřený odpor, cca 470ohm.
    C1 je vhodné použít svitkový, na C2 bych se vysral a raději použil blokovák na napájecí přívod.
    Pozn: Takto s tranzistorem na výstupu se nejedná o generátor AC, ale pouze generátor pulsů jedné polarity.
    PS: Prosím oprav si posubné ragistry.

  6. Peťan: Dík za doplnění. Překlep opraven.
  7. mário mário

    [3] Honza: Ten tranzistor bych tam taky nedával.Pokud bych z toho zapojení chtěl dostat AC signál při nízké frekvenci pak tu 555ku napájím symetricky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *