Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak nakupovat z Číny

8

Pozor! Od května 2016 moudré hlavy z EU chtějí naplnit kasu… Takže část článku ohledně cla už není přesná!

V dnešní době není problém nakupovat zboží přes internet. Kdo chce ušetřit, může zkusit nakupovat z ebay, nebo přímo z asijských e-shopů. Nakupování z Číny vychází velice výhodně, protože se většinou neplatí poštovné a do cca $30 ani clo případně daň. Existují případy, kdy nebyla daň ani clo požadováno i při větších částkách…

Na Aukru je spousta prodejců, kteří prodávají zboží „přímo ze skladů za nejnižší ceny“. Tito prodejci v podstatě pouze za menší (někteří za větší – řádově stovky % navíc) úplatu objednají zboží z Číny přímo na Vaši adresu.

Já osobně mám největší zkušenost s Aliexpress.com a DX.com. Aliexpress zastřešuje spousty menších prodejců, většinou má nižší ceny, ale někdy ztrácí na přehlednosti a nákup od některých prodejců (viz hodnocení prodejce) není zrovna výhra. DX je jeden velký e-shop, ceny jsou sice trochu větší, ale zase by měl být spolehlivější. Ani s jedním e-shopem jsem zatím neměl problém. Kámoš u DX bez problému vyreklamoval hodinky (poslali mu nové), u Aliexpressu u nepoctivého prodejce vrátili peníze zpět na účet. Nemusí to platit vždy, proto nakupujte opatrně!

Zde je návod, jak objednat zboží z AliExpress.com. K nákupu je potřeba mít založený účet, debetní kartu s povolenou platbou přes internet a nějaký ten obnos peněz.

Na tyto a podobné platby mám vyčleněnou kartu, na které mám zakázané transakce. Pokud budu něco objednávat, transakce na chvíli povolím.

Registrace

Na hlavní stránce klikněte na „Join Free“ (01)

Vyplňte svoji mailovou adresu, jméno, příjmení, heslo a opište kód z obrázku (02). To potvrďte kliknutím na tlačítko „Create Your Account“ (03)

Přesunete se do administrace účtu. V levém sloupci klikněte na „Shipping Adress“ (04)

Zde zadejte svojí adresu a potvrďte tlačítkem „Save“ (05).

 • Contact name: jméno a příjmení
 • Country/Region: stát (Czech Republic)
 • Street Address: ulice
 • City: město
 • State/Province/County: stát (Czech Republic)
 • ZIP/Postal Code: PSČ
 • Tel/Mobile: telefon v mezinárodním formátu 

Přihlášení

Po registraci se lze přihlásit kliknutím na tlačítko „Sing In“ (1).

Výběr zboží

Budem objednávat např. klešťový ampérmetr. Takže do vyhledávacího pole (2) zadáme „clamp meter“. Dále můžeme v části níž (3) zvolit parametry vyhledávání. Je dobré si zvolit cílový stát (zde Czech Republic) a Free Shipping = doprava zdarma.

 • Free Shipping = Doprava zdarma do zvolené země
 • Top-Rated = Nejlépe hodnocené
 • 1 Piece Only = Nákup pouze jednoho kusu (některé věci lze koupit pouze ve větším množství než 1 kus)
 • Sale Items = Zboží ve slevě
 • Seller Online = Prodejce je online
 
Výsledky vyhledávání lze seřadit podle nejnovějších, nejlépe hodnocených položek a podle ceny.

Ve výsledcích hledání je zobrazen název výrobku (někdy velice zavádějící!), cena (v nastavené měně), počet zpětných vazeb na prodejce (čím víc, tím líp) a jeho hodnocení (4). A nakonec hodnocení výrobku (5). Ideální je, aby hodnocení vycházelo z nějakých rozumných hodnot. Stovky, ideálně tisíce zpětných vazeb jsou OK, desítky, nebo dokonce 0 je už risk.

Doporučuji nakupovat pouze od prodejců s „Seller’s Feedback Score“ alespoň 1000 a pozitivním hodnocením vyšším než 95%.

Po rozkliknutí výrobku můžeme vidět jeho cenu (6). Zde je cena uvedena za kus (piece). U některých věcí je uvedena za „lot“, což je nejmenší počet, který lze koupit. Vpravo je kolonka o prodejci (jeho hodnocení, možnost odeslání zprávy, …).

Dole je popis zboží (Product Details). Někdy je popis velice nepřehledný a poskládaný z různých obrázků. Opravdu doporučuji si popis vždy přečíst!! Někdy je potřeba dát prodejci vědět zprávou (viz dále) např. o požadované barvě výrobku, druhu zástrčky apod.

Pod popisem je zpětná vazba od lidí, kteří si již zboží koupili (Feedback), možnosti odeslání a plateb (Shipping & Payment) a garance prodejce.

Zde je názorný příklad účtování meter/lot. Ve vyhledávání je uvedena cena za metr. Ale 1 LOT (nejmenší možná objednávka) je 5 m. Takže částka za tento LED pásek je $8,1. Tomuto účtování se lze vyhnout při zatržení „1 Piece Only“ (3). Někdy jsou však takové nabídky výhodné.

Hodnocení (Feedback) je dobré si pročíst. Pokud nemá prodejce žádné hodnocení a ve Feedback je pouze „No feedback yet“, tak je lepší od tohoto prodejce nic nekupovat.

Poštovné je většinou zdarma. Dodací lhůty okolo 28 dní. Někdy lze narazit na poštovné za pár dolarů. Já vždy zatrhávám volbu „Free Shipping“ (3). Pokud je výrobek oproti konkurenci velmi levný je to buď podvod(?), je potřeba koupit víc kusů (třeba i stovky), nebo se musí platit poštovné v řádech desítek i stovek dolarů…a nebo jste narazili na dobrý kup.

Objednávka a platba zboží

Pokud se vám zboží líbí a chcete si ho koupit stačí kliknout na tlačítko „Buy Now“ (8), tím se dostanete na stránku, kde musí být vyplněna vaše adresa. Pod ní je požadované zboží a zpráva pro prodejce (pokud to prodejce v popisu vyžaduje, tak sem napište případné upřesnění barvy apod.).

Zkontrolujte výslednou cenu (9) a potvrďte tlačítkem „Place Order“ (10).

Na další stránce se už platí. V kolonce „Total Order“ (11) si ještě jednou překontrolujte cenu a měnu! Zvolte si druh karty (12) a vyplňte údaje (13). Kliknutím na „Pay My Order“ proběhne transakce.

Úspěšné provedení transakce je oznámeno hláškou níže. kliknutím na „Go to Order List“ se dostanete na seznam Vašich objednávek.

Zde je objednávka klešťáku. Vidíte číslo objednávky (zde zabarveno), cenu, počet, jméno dodavatele (tony lu – nyní online, lze použít chat) a můžete si zobrazit detaily nákupu kliknutím na „View Detail“.

V detailu objednávky vidíte aktuální status, vaši adresu a další položky stejně jako výš. V případě dotazů můžete prodejce kontaktovat kliknutím na „Contact now!“

Status: „Your Payment is Being Verified“ → „The supplier is processing your order“  → „The seller has shipped your order“ → „Fund Processing“

Poté, co prodejce odešle Vaši objednávku, změní se status na „The seller has shipped your order“ a vy už jen čekáte na doručení balíku.

Doručení zboží

Po doručení zaškrtněte vybrané zboží (14) a potvrďte přijetí tlačítkem „Confirm Order Received“ (14). Nejdříve si však zkontrolujte funkčnost zboží! Níže v okně můžete vidět zprávu od prodejce (15).

Pokud máte se zbožím problém, můžete napsat prodejci zprávu. Pokud neodpovídá klikněte na „Open Dispute“ – centrum sporů.

Přijetí zboží ještě jednou potvrďte kliknutím na „Confirm“ (16).

Zboží a prodejci ještě můžete dát hodnocení (17). To doporučuji, protože to pomáhá dalším nakupujícím. Označte počet hvězd, jak jste spokojeni se zbožím, můžete napsat krátký popis s čím jste/nejste spokojeni (doporučuji anglicky) a dále hodnocení prodejce (kvalita popisu zboží, komunikace s prodejcem, rychlost dodání). Nakonec klikněte na „leave Feedback“ (18).

Zboží

A zde jsou fotky zboží, které došlo. Kvalita tak nějak odpovídá ceně. Ale měří (toleranci změřím) a to je hlavní.

Zadržení kvůli DPH/Clu

Pokud objednáváte větší balík (např. 10 a více kusů jednoho druhu zboží) je možné, že Vaši zásilku zadrží na hranicích. Pošta, případně jiný dopravce pošle dopis, nebo volá na telefonní číslo udané na balíku. Česká pošta vyžaduje plnou moc, dobrovzdání, že se jedná o zboží k soukromým účelům, fakturu (screenshot z e-shopu), výpis z účtu apod.. UPS vyžadovalo pouze fakturu. Vše jde zaslat v elektronické podobě.

O fakturu (invoice / sales confirmation leeter) je nejlepší požádat dodavatele (v přehledu objednávek je většinou kontakt, nebo chat s prodejcem). Ideálně ho ještě trošku postrašit, že bez faktury nemůžete balík přijmout 🙂 . V drtivé většině je udaná cena na balíku i na faktuře nižší, než je skutečná cena zboží. Proto si dávejte pozor při odesílání výpisu z účtu, kde by mohla být částka několikanásobně vyšší.

Dopravci si účtují poplatek za vyřízení

 • Česká pošta (uskladnění a ověření zásilek): 96 Kč
 • Česká pošta (proclení): 180 Kč
 • UPS (odměna komisionáře): 260 Kč

K poplatku je nutné si přičíst DPH (20% z celkové ceny balíku dražšího než 22 Euro), případně clo (3 až 11% z ceny balíku dražšího než 150 Euro).

 1. Dee Dee

  S reklamacemi na DX mám podobné zkušenosti. Jednou nepřišlo nic a dostal jsem peníze, po druhé výrobku chyběly součástky a poslali celý nový výrobek. Někdy se to nevyplatí řešit vzhledem k ceně a člověk si problém vyřeší svépomocí.
  Jinak on není většinou ani problém když se platí clo, pak je to většinou na úředníkovi který to dostane do ruky. Kamarádovi se stalo, že jen za rozbalení zásilky a zjištění co v ní je zaplatil tolik co za výrobek.

 2. Jasom Dotnet Jasom Dotnet

  Môj obľúbený ochod je DX.com. Páči sa mi, že na tablety a smartfóny majú poštovné na Slovensko zadarmo.

 3. rené rené

  doručení skvělé,ale já objednával 3× a nikdy nepřišlo to co jsem chtěl,až po mne chtěli poslat zboží zpět.Ale poštovné bylo 2× dražší než zboží.Celé jsem to musel řešit až na místním správním obvodu.

 4. terezavovcukova terezavovcukova

  jak mam zadat cislo v mezinarodnim formatu :)?

 5. Peťan: Pokud nefunguje plus, tak se místo plusu zadají dvě nuly. Takže třeba pro ČR by mohlo být telefonní číslo 00420777123456.
 6. Samuel Půlpán Samuel Půlpán

  Z dx.com som objednával 2X dnes plánujem poslať 3. Objednávku , zatial len dobrè skúsenosti , tovar je špičkovej kvlity :D:D
  S pozdravom Samuel Půlpán.

 7. Peťan: Jde o to, na co člověk narazí… Dobré je číst komentáře ke zboží. Až na pár vyjímek taky nemám špatný zkušenosti. Ale jak říkám, jde o to, na koho a na co člověk narazí.
 8. Veronika Veronika

  Nevíte jak by to šlo udělat, abych odeslala zboží z mého účtu, ale na adresu kamarádky? Ona neumí anglicky a už jsem ji několikrat vysvětlovala a ukazovala jak objednat ale nejde ji to.

 9. Peťan: V „My orders“ > „Shipping adress“ si můžeš změnit svojí adresu na její, nebo si adresu přidat. Pak si zvolíš, na jakou adresu se bude zboží posílat.
 10. Steri Steri

  Fund processing

  Dobrý den
  Nakoupil jsem u Aliexpress a po povrzení doručeného zboží mi to píše Fund Processing. Chtěl bych se zeptat zda jsem něco potvrdil špatně a co se s tím dá dělat? Ze zboží jsem spokojen a nechci ho vracet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.