Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak správně pověsit záclony

1

Pověsit správně záclony a závěsy může být někdy docela věda. Zvláště, pokud nevíte, jaký má být správný počet žabiček/háčků a nechce se vám experimentovat a již po několikáté záclony převěšovat. Zde Vám představím asi nejjednodušší postup věšení záclon.

Aby pověšené záclony vypadaly hezky je potřeba je pověsit tak, aby mezi jednotlivými žabičkami byl stejný rozestup. To lze provést několika způsoby – Rozvěšováním např. po 10 centimetrech a doplňováním žabiček (musí se doplňovat už když je záclona skoro pověšená), nebo změřením délky záclony a vydělením počtem žabiček mínus jedna. Zde se však může vloudit nepřesnost, je třeba metr, často i kalkulačka, … Tento postup není úplně to, co hledáme.

Obr. 1 – Výpočet počtu žabiček. Žabiček je pět, ale délku záclony musíme vydělit čtyřmi!

Jak tedy správě a nejrychleji pověsit záclony? Jak už jsem psal výš je nutný správný počet žabiček. Ten správný počet je 2 – 3 – 5 – 9 – 17 – 33 – 65 – 129 – 257 – 513 – 1025 – … Vše se odvíjí od vzorce PočetŽabiček = 2+ 1 (kde n může být libovolné celé číslo). S ohledem na běžné délky záclon se nejvíce osvědčilo používat 17 žabiček.

Obr. 2 – Správný počet žabiček – 17 kousků

Na gárnýž se pověsí 17 (nebo jiný počet z řady výše) žabiček. Záclona se přichytne na obou koncích pomocí jedné žabičky. Zbylé žabičky se dají do stran a uprostřed zbyde jedna žabička, za kterou se pověsí střed záclony.

Obr. 3 – Na krajních žabičkách visí záclona za kraje. Za prostřední se pověsí střed

Obr. 4 –  Na krajních žabičkách visí záclona za kraje. Za prostřední se pověsí střed

Obr. 5 – Záclona pověšená na třech místech

Obr. 6 – Záclona pověšená na třech místech

Obr. 7 – Další rozdělení počtu žabiček

Tento postup se opakuje stále dokola. Žabičky se dávají do stran tak, aby uprostřed zbyla vždy jedna volná. To je zaručeno správným počtem. Na obrázku č. 4 jich zbývá na každé straně 7, to jsou tři na každou stranu a jedna uprostřed (viz obrázek 5). Na prostřední žabičku se pověsí vždy střed nově vzniklého prověšení záclony.

Obr. 8 – V dalším kroku zůstávají tři žabičky, na prostřední se pověsí střed prověšení

Obr. 9 – Rovnoměrne zavěšená záclona

Obr. 10 – Rovnoměrne zavěšená záclona

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.