Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Měření radonu na stavbě a v domě

0

Radon je v přírodě běžně vyskytující se radioaktivní plyn vznikající rozpadem uranu. Radon je v různých koncentracích přítomný v podstatě všude. Přeměňuje se na další radioaktivní prvky, které při vdechnutí ozařují dýchací cesty. Vysoké dávky ozáření mohou způsobovat rakovinu plic – dle serveru Deník.cz kvůli němu zemře 900 lidí ročně.

V běžném venkovním prostředí není jeho koncentrace tak vysoká. Ale v uzavřených prostorech jako jsou domy se může jeho hladina nebezpečně zvyšovat. U starších domů probíhalo větrání tak nějak přirozeně netěsnostmi. U moderních „vzduchotěsných“ domů bez rekuperace nemusí být výměna vzduchu tak intenzivní a může docházet k hromadění radonu v interiéru. Zvláště, pokud je nějaká netěsnost v hydroizolaci, nebo okolo prostupů. Maximální povolená koncentrace radonu v novostavbě by neměla překročit hodnotu 200 Bq/m3. Samozřejmě, že čím nižší koncentrace, tím lépe.

Před stavbou domu se provádí radonový průzkum, podle jehož výsledků se zhodnotí riziko a podniknou se opatření. Běžně se na podkladní beton navařuje protiradonová lepenka (má uvnitř hliníkovou vrstvu, která zamezuje pronikání radonu), případně se odvětrává podloží domu. Ochrana proti radonu by měla být zpracována v projektové dokumentaci domu a podléhá různým normám a nařízením.

Hydroizolace s vrstvou zabraňující prostupu radonu

Více informací o radonu naleznete na webu Státního ústavu radiační ochrany. Tam je možné mimo jiné nalézt mapové podklady s přibližnou úrovní radonu v jednotlivých částech ČR.

Radonová mapa ČR

Radonový průzkum před stavbou sice určí množství radonu v podloží, provedou se opatření, ale nikdy není zaručeno, že je vše v pořádku. Protiradonová lepenka se může v průběhu stavby poničit, prostupy různých sítí mohou být nedokonale utěsněny… Před betonáží (anhydrit) finální podlahy je tedy rozumné provést přímo v rozestavěném domě měření koncentrace radonu. Dům je většinou již uzavřen, takže nedochází k nadměrnému větrání, které by zkreslovalo výsledky měření. Případné poškozené izolace a prostupy je ještě možné opravit.

Na webu Svépomocí.cz vyšel článek, kde je popisován způsob měření radonu sondou s připojením na IoT síť Sigfox. Sondu která vydrží na nabití v provozu cca jeden rok lze tedy umístit kamkoliv, kde je signál. V případě slabého signálu lze data stáhnout přes rozhraní USB.
Domluvil jsem se s p. Petzem, který mi zapůjčil sondu Tesla TSR 4S na zkoušku na cca týdenní měření. Měření sondou je velice snadné – stačí ji zapnout a umístit na místo, kde chceme měřit koncentraci radonu. Poté se lze ve webovém rozhraní Tesla Montes online dívat na výsledky měření (sonda odesílá data jednou za hodinu). Mimo radonu měří sonda i vlhkost a teplotu. Nicméně existují i sondy na měření výšky hladin, záplavové senzory, GPS lokátory apod.

Já jsem nejdříve dva dny monitoroval koncentraci radonu v byte a poté cca týden na stavbě. Jak lze vidět podle grafů, koncentrace radonu jsou v obou případech nízké, takže není potřeba dělat další opatření. V opačném případě by bylo potřeba najít místo, kudy radon do domu vniká a to opravit. U bytu by bylo vhodné buď zvýšené větrání, nebo např. instalace rekuperace. Ta v domě bude stejně nainstalována, takže výsledné koncentrace radonu by měli být trvale nízké.

Pokud si nejste jistí koncentrací radonu v domě, nebo máte starší dům, určitě doporučuji provést alespoň krátké měření koncentrace radonu v interiéru. Můžete tím předejít zbytečným zdravotním komplikacím.

Aktualizace XII. 2022

Pokračování tohoto článku je ukázka toho, že i když se vše zdá být v pohodě, nemusí to tak být. U radonu stačí víceméně malá netěsnost a hodnoty v interiéru můžou být nadlimitní. Více ve videu níže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *