Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Měřič sledu fází

8
 
 Tento článek je zastaralý!
 Prosím, pokračujte na aktualizovanou verzi článku
Zjištění sledu fází a jednoduchý tester
 

Tento článek je zastaralý. Prosím, pokračujte na novou verzi článku Zjištění sledu fází a jednoduchý tester, kde je kromě podrobného vysvětlení principu sledu fází i schéma jednoduššího testeru.


Tento měřič sledu fází vznikl jako jednoduchý přenosný měřák. Pravděpodobně nenajde moc velký využití, protože stejnou vymoženost umožňuje i zcela obyčejná vadaska, která je pohotovější, menší, ergonomičtější a … no teď můj výtvor docela srážím 🙂 Každopádně lze vidět, že i pomocí pár součástek lze udělat funkční věc. Primárně jsem si chtěl ověřit funkčnost obvodu, než vyrábět „něco“ nového.

Návod, jak změřit sled fází „vadaskou“ je na konci tohoto článku.

V podstatě se jedná o stejný obvod, který používá vadaska. Není ovšem potřeba použít střední vodič (zem), který je vyveden jako nýt na zadní straně. Modernější vadasky už ani tento nýt nepoužívají; směr fází se zobrazuje na LCD.

 

schéma zapojení

Na čelní straně jsou 3 doutnavky. Pokud všechny 3 svítí je směr fází pravotočivý → L1 předbíhá L2; L2 předbíhá L3; L3 předbíhá L1. Jako doplněk slouží 3 LED, které signalizují přítomnost jednotlivých fází. Obvod s doutnavkami má totiž jednu nectnost – pokud vypadne jedna fáze, tak se všechny doutnavky rozsvítí. Slaběji, ale svítí. Střední vodič je tedy nutný pouze kvůli signalizaci přítomnosti fází a se samotným obvodem měření sledu fází nemá nic společného. V sérii s LED jsou ještě diody 1N4007 (ty jsem zapomněl nakreslit do schématu). Odpory u LED jsou nastaveny tak, aby diodou protékal jak při napětí 230 V, tak i při 400 V takový proud, který ji nezničí, ale zároveň LEDka bude svítit při obou napětích.

Propojení DPS, LED a doutnavek

Detail DPS

Jak změřit sled fází vadaskou?

Tímto způsobem lze zjistit, která ze dvou fází je „první“ (která předbíhá kterou). Návod platí pro klasický vadasky SN-4 (a podobné). Vždy se řiďte originálním návodem, u jednotlivých druhů se může postup měnit.

Měření sledu fází vadaskou

  • Na zadní straně vadasky uchopte kovový nýt (pokud tam je)
  • Měřici hrot na vadasce přiložíme na některou z fází
  • Měřící hrot na kabelu přiložíme na jinou fázi
  • Pokud doutnavka svítí – fáze na vadasce předbíhá fázi na kabelu – tuto fázi (na vadasce) lze použít jako první = L1
  • Pokud doutnavka nesvítí – fáze na kabelu předbíhá fázi na vadasce – tuto fázi (na kabelu) lze použít jako první = L1
  • Hrot vadasky přiložíme k fázi u které vadaska předtím nesvítila
  • Kabel vadasky přiložíme k poslední fázi
  • Pokud doutnavka svítí – fáze na vadasce předbíhá fázi na kabelu – tuto fázi (na vadasce) lze použít jako druhou = L2
  • Pokud doutnavka nesvítí – fáze na kabelu předbíhá fázi na vadasce – tuto fázi (na kabelu) lze použít jako druhou = L2
  • Poslední volnou fázi zapojíme jako třetí
  1. Ing. F. Horáček Ing. F. Horáček

    Diody jako ochrana LED raději zapojit antiparalelně k LED – namáhání napětím

    Je-li někde galvanicky připojena zátěž v konfiguraci trojúhelník, třeba akumulačky, tak také svíti všechny fáze. Tomu se dá odpomoci použitím doutnavek do trojúhelníka, kde každá větev má zápalné napětí těsně nad 250V. Aby to fungovalo i na síti 3×120V, musí se volit jiné hodnoty.

    Podle obrázků je to provedeno výborně!

  2. asdf asdf

    Osobně bych měl strach použít tento druh krokodýlků

  3. Naj Naj

    [1] Ing. F. Horáček: Pane Ing. Horáčku, dioda se dává skutečně DO SÉRIE, jinak budete na odporu topit dvojnásobek. Potom vyhoví standardní 0207 metalizovaný odpor 100k/0,6W, díky většímu proudu ta mžourající LED bude svítit o něco použitelněji. Namáhání napětím ničemu nevadí, 4007 snese 1kV v závěrném směru.

  4. Peťan: Máš pravdu. Čistě teoreticky tam něco projde než se zavře dioda…ale praxe ukazuje, že pouze sériovou 1N4007 nejde nic zkazit 🙂 Kdyby se přidala ještě jedna dioda antiparalelně, tak by to asi bylo nejlepší řešení. Jestli si vzpomenu, tak schválně zkusím průběh změřit na osciloskopu.
  5. Karel Karel

    Perfektni navod. 100% pouzitelny. Jednoduchy povedeny a dava na vyber.
    Moc diky.

  6. mir.ku mir.ku

    Na zjištění sledu fází pomocí vadasky používám podstatně rychlejší metodu:

    1. jednu fázi si zapojím jako L1
    2. na tuto fázi přiložím hrot vadasky
    3. hrotem na kabelu hledám z ostatních fází tu, na které se rozsvítí doutnavka
    4. nalezenou fázi zapojím jako L2
    5. poslední fázi zapojím jako L3
  7. Peťan: Ano, taky to tak dělám 🙂
  8. Roman Roman

    už takhle se bojím používat tyhle krokouše pro sítová napětí 😀

  9. Jose Jose

    Jak ale najít 1.fázi kvůli připojení HDO?

  10. Peťan: Jak je uvedeno v obrázku, nelze říct, která je první, která druhá a která třetí. Lze pouze určit směr točení. Je tedy potřeba zapojit napájení domu tak, aby byl sled fází pravotočivý (dříve to bylo kvůli analogovým elektroměrům, digitálním je to z principu jedno, ale je více než vhodné toto dodržet) – první fáze předbíhá druhou, druhá třetí, … A z první fáze se pak „odpíchne“ napájení pro relé HDO. Principiálně je to ale úplně jedno, z které to bude fáze. Signál HDO je veden ve všech fázích a výstupní signál od relé HDO není fázový vodič, ale nulák. Jediné, co je potřeba ohlídat je, pokud je z HDO ovládáno více stykačů paralelně, tak aby byly napájeny všechny ze stejné fáze!
  11. Michal Michal

    Chtěl bych se zeptat na měření sledu fází u zkoušečky sn4.kontrolka svítí vždy když ji přiložíme,jak tedy zjistím jestli předbíhá či nikoli.pritom psali že zkoušečka je k tomu určena.

    Peťan: V tomto článku je hned na začátku obrázek s návodem. Je nutné držet nýt na zadní části. Doporučuji shlédnout toto video, kde vysvětluji postup při měření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *