Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nářadí na stavbu

0

V tomto článku bych chtěl sepsat seznam nářadí a ostatních věcí, které jsem kvůli stavbě koupil. Seznam budu snad pravidelně aktualizovat a u každého výrobku se pokusím shrnout plusy a mínusy. Doufám, že nevyhodím peníze za nějaký zbytečný šmejdy.

Nářadí samozřejmě nebude jenom na stavbu, ale i do budoucna. Některých jednoúčelových věcí se asi pak ve výsledku zbavím…

V globálu, kromě několika věcí asi nemá moc smysl kupovat nejlevnější výrobky. Samozřejmě, že toto pravidlo neplatí vždy. Některé značky jsou víceméně zárukou kvality a u některých (většinou privátních značek) musí člověk narazit na správný typ nářadí. To platí např. u značky Parkside z Lídlu. Některé věci asi nemá moc smysl kupovat, ale u něčeho lze natrefit i na poloviční cenu oproti „konkurenci“.

Někdy jsou věci předražené – je zbytečné vyhazovat za něco 1000 Kč, když se to dá víceméně se stejnou kvalitou koupit za 500 Kč. Ale platí to i naopak. Tohle jsem se naučil např. u kleští. Člověk si koupí štípačky za 300 Kč, v domnění že to bude alespoň nějak kvalitní. Po roce práce se s nimi nedá přestřihnout slabší drát, protože břity nejdou proti sobě. Zlatě si ty dvě kila připlatit za Knipex. Pokud to člověk nějak vyloženě nerozšrotuje vydrží v klidu přes deset let.

 AKU VRTAČKA MAKITA DHP453SYE
DOPORUČUJI cca 4800 Kč (VI. 2018)
Ideální nástroj na příležitostné vrtání, závitování apod. Výhodou je příklep, takže se s ní dá vyvrtat i nějaká ta díra do zdi. Nemám ji jenom kvůli stavbě, ale hlavně do dílny, nebo když je potřeba vyvrtat/přišroubovat něco někde v „terénu“. Vrtačka je dodávána v plastovém kufříku s kvalitními panty, s nabíječkou a dvěma akumulátory 1,5 Ah, což je docela malá kapacita. Ale pokud je v dosahu elektrika, dá se jedna baterka nabíjet a druhá používat.
 SADA BITŮ MAKITA P-73374
DOPORUČUJI 230 Kč (VI. 2018)
Dobrá sada na šroubování pomocí aku-vrtačky. Obsahuje 30 poměrně kvalitních bitů a nástavec se zajišťovacím kroužkem. Takže bit nezůstává viset ve šroubu jak se to může stát u některých magnetických nástavců. To oceníte při šroubování více šroubů.
 LASEROVÝ MĚŘIČ WAYSEAR; 60 m
DOPORUČUJI cca 500 Kč (VI. 2018)
Laserový měřič vzdálenosti z Aliexpressu. Těžko říct, o jaký typ se jedná. Na přístroji je sice napsáno waysear, ale podobných „měřáků“ je tam kupa pod různými názvy. Tato verze by měla měřit do 60 m. Dálkoměr měří přesně (alespoň na krátké vzdálenosti). Umožňuje výpočet obsahu, objemu, výpočet délky stěny za zdí (přepočet podle úhlu), sčítání, odčítání atd. Je to šikovná věcička, která mě mile překvapila. Bohužel, měření na přímém slunci, nebo celkově venku je problematické, protože není vidět laserový bod, od kterého se měří.
   KŘÍŽOVÝ LASER BOSCH PLL 360 SET
DOPORUČUJI 3790 Kč (III. 2019)
Křížový laser se hodí zejména v pozdějších fázích stavby, kdy je třeba uvnitř domu umístit věci (např. zásuvky a vypínače) do roviny. Je k němu samozřejmě nutné mít stativ, který se dá koupit v setu. Škoda, že k němu není nějaký plastový box, ale pouze papírová krabice a pak samotné pouzdro na laser. Venku je použití omezeno malým výkonem laseru. Ale i venku se podařilo vytvořit rovinu např. pro stavební buňku (chce to měřit za šera)
 BRÝLE K LASERU
??? cca 85 Kč (VI. 2018)
Další nákup z Aliexpressu. Tyto brýle by měly umožnit lepší viditelnost laserového paprsku. Ještě jsem je pořádně nevyzkoušel.
 ČELOVKA SUNREE REE
DOPORUČUJI cca 400 Kč (XII. 2014)
Další nákup z Aliexpressu. Až nečekaně kvalitně provedená čelovka. Jestli existuje originál a fake, tak tohle je buď originál, nebo povedený padělek. Na Aliexpressu jsem ji už moc neviděl, ale na DX.com je stále k vidění. Těžko říct, jestli je to ten stejný „originál“.Cenově je tato čelovka o něco dražší než ostatní podobné velikosti. Je napájená jednou! tužkovou baterií. Má několik módů svícení. Lze si přepínat mezi svícením na dálku (chození) a na blízko (práce). S touto čelovkou jsem prošel už spoustu staveb. Existují i podobné, o něco širší čelovky na 3 mikrotužkové baterie. S touto jsem ale spokojen nejvíc. Jediná nevýhoda je, že ji neustále někde ztrácím.
  PLAZMOVÁ ŘEZAČKA PARKSIDE PPS 40 A1  
DOPORUČUJI 3490 Kč (II. 2019)
V únoru 2019 byla v Lidlu v akci tato plazmová řezačka. Hodí se na řezání ocelových dílů do tloušťky okolo 10 mm. Řezačka řeže rychle a bez problémů. Nutné je samozřejmě zapalovat oblouk vždy na kraji materiálu, aby nedocházelo k poškození hořáku. Spotřební materiál (části hořáku) je možné objednat např. z Aliexpressu. Důležité je mít kvalitní kompresor (čistý a suchý vzduch) s dostatečným výkonem. Řezal jsem s ní např. kotvy pro stavební buňku.
  NIVELAČNÍ PŘÍSTROJ BOSCH GOL 20 D
DOPORUČUJI 4938 Kč (IV. 2019)
Přístroj na měření rovin a úhlů v exteriéru. Nevýhoda je, že jsou potřeba dva lidé – jeden drží lať a druhý měří a počítá. Ale i tak se to dá zvládnout. Přístroj jsem koupil v sestavě s měřící latí a 5m stativem. Pokud člověk není analfabet, je schopný změřit rovinu s přesností milimetrů.

O tom jak měřit tímto nivelákem jsem napsal článek Měření nivelačním přístrojem.

  ÚHLOVÁ BRUSKA GA6021C
DOPORUČUJI 3350 Kč (VIII. 2019)
Úhlová bruska pro kotouče o průměru 150 mm. Kvalitní a výkonný kousek od Makity. V kombinaci s vhodným kotoučem ideální na řezání roxorů, ztraceného bednění, cihel atd. Bruska má 1450 W, plynulý rozběh a údajně nějaká vylepšení ohledně vibrací a lepší krytí ložisek. Po zkušenostech s řezáním ztraceného bednění jsem rád, že jsem si vybral tento výkonnější model.

Potřebné budou kotouče na řezání betonu (diamantové) a řezání oceli.

  VYSAVAČ PARKSIDE PNTS 1500
DOPORUČUJI 1490 Kč (IX. 2019)
Další nákup z Lidlu. Multifunkční „průmyslový“ vysavač za patnáct stovek. Lze u něho regulovat výkon, má automatické spouštění připojeným přístrojem, umožňuje suché i mokré vysávání, … K vysavači je bohaté příslušenství. Na vysavači jde provedením vidět, že jeho cena je velice nízká.

Vysavač vysává dobře, škoda že tu není nějaké vymakanější otloukání filtru – to tlačítko snad k ničemu není. Jednou za čas je potřeba filtr vyndat a vyklepat/omést ručně.

  VRTACÍ A SEKACÍ KLADIVO PARKSIDE PBH 1500 F6
DOPORUČUJI S VÝHRADAMI 1690 Kč (IX. 2019)
Za necelých sedmnáct stovek nelze čekat zázraky, ale toto sekací kladivo je celkem použitelné. Lze s ním sbíjet, vrtat, nebo vrtat s příklepem. Příkon je 1500 W a síla úderu 5 J.

Nevýhodou je nemožnost aretace spouště (při delším sbíjení to omrzí). Upínání vrtáků a sekáčů je SDS+. V kufříku je několik sekáčů, vrtáků a sklíčidlo na normální vrtáky. Vše doporučuji hned vyhodit a koupit nějaké kvalitnější, třeba od Makity. Při jednom sekání se mi konec SDSka roztepal a pak byl docela problém to vyrvat z hlavičky. Sklíčidlo na normální vrtáky jsem používal na míchadlo a to snad není možné jak často se to povolovalo.

Ke kladivu doporučuji dokoupit mazivo, které v kufru není.

  RUČNÍ OKRUŽNÍ PILA PARKSIDE PHKS 1350 C2
DOPORUČUJI 799 Kč (II. 2020)
Další pokus s levným nářadím z Lidlu. Tento „mafl“ jsem koupil na řezání různého stavebního dřeva – na vyrábění bednění a podobně.

Pila má plynulý rozběh (poměrně pomalý) a možnost regulace otáček. Ale i na plný výkon jsou otáčky pocitově docela nízké. S novým kotoučem řeze celkem obstojně. Uvidí se časem…

 

  DRÁŽKOVACÍ FRÉZKA PARKSIDE PMNF 1350 D4
ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI 1899 Kč (III. 2020)
Drážkovací frézka pro elektriku, vodu atd… Jedná se vlastně o dvojitou rozbrušovačku – vyřízne zároveň dvě drážky. Ale neumí řezat až k zemi, takže je stejně nutný dořez rozbrušovačkou.

Po několika málo řezech shořel motor. Podle dalších ohlasů na internetu s tím dost lidí má stejné zkušenosti.

 

  BRUSKA  PARKSIDE PWDS 920 A1
DOPORUČUJI 1999 Kč (VI. 2020)
Bruska na stěny a stropy. Její váha není nijak extra velká. S kvalitním vysavačem s oklepem filtru ani moc nepráší. Výhoda je výkyvná hlava, takže bruska stále pěkně přiléhá.
Světlo nepoužívám, neboť není nějak extra silné a stejně je lepší svítit i do okolí.Průměr brusného kotouče je 225 mm. Cena jednoho brusného papíru je cca 20 Kč.

Brousil jsem s ní omítky v celém domě.

 

BRUSKA  PARKSIDE PWBS 180 B2
DOPORUČUJI 1599 Kč (VIII. 2020)
Bruska na stěny a stropy. Oproti předchozí nemá výkyvný kloub, takže je s ní o něco více práce. Jako odsávání je lepší zvolit vysavač.

Má menší kotouč a je celkově lepší na broušení nějakých méně přístupných míst, nebo rovin.

Nezbytné ochranné pracovní pomůcky:

 • ochranné brýle
 • protihluková sluchátka, nebo špunty do uší
 • různé rukavice (více párů kvůli výměně, když budou mokré, děravé, …)
 • pevné pracovní boty (oceníte, když šlápnete na hřebík)

Ostatní věci, které je vhodné mít:

 • stavební kolečko
 • lopata, špičatá lopata, rýč
 • kovové hrábě
 • metr (5 m), pásmo (30 m)
 • odlamovací nůž, náhradní čepele (několik kusů)
 • kladivo, sekáč, palice, provázek, lano
 • štípací kleště (např. na střihání vázacího drátu)
 • vodováha (20 cm, 50 cm, 150 cm – každá se hodí jinde)
 • stahovací lať 2m, 3m (trapézová, s vodováhou)
 • kbelíky (5l, 10l, 15l, …) – hodí se na vše možné
 • pila na cihly (používám vidiovou pilu za nějakých 500 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.