Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nářadí na stavbu

0

V tomto článku bych chtěl sepsat seznam nářadí a ostatních věcí, které jsem kvůli stavbě koupil. Seznam budu snad pravidelně aktualizovat a u každého výrobku se pokusím shrnout plusy a mínusy. Doufám, že nevyhodím peníze za nějaký zbytečný šmejdy.

Nářadí samozřejmě nebude jenom na stavbu, ale i do budoucna. Některých jednoúčelových věcí se asi pak ve výsledku zbavím…

V globálu, kromě několika málo věcí asi nemá moc smysl kupovat nejlevnější výrobky. Samozřejmě, že to neplatí vždy. Ale někdy jsou věci zbytečně předražené – je zbytečné vyhazovat za něco 1000 Kč, když se to dá víceméně se stejnou kvalitou koupit za 500 Kč. Tohle jsem se naučil např. u kleští. Člověk si koupí štípačky za 300 Kč, v domnění, že to bude alespoň nějak kvalitní. Po roce práce se s nimi nedá přestřihnout slabší drát, protože břity nejdou proti sobě. Zlatě si ty dvě kila připlatit za Knipex. Pokud to člověk nějak vyloženě nerozšrotuje vydrží v klidu přes deset let.

 AKU VRTAČKA Makita DHP453SYE
DOPORUČUJI cca 4800 Kč (VI. 2018)

Ideální nástroj na příležitostné vrtání, závitování apod. Výhodou je příklep, takže se s ní dá vyvrtat i nějaká ta díra do zdi. Nemám ji jenom kvůli stavbě, ale hlavně do dílny, nebo když je potřeba vyvrtat/přišroubovat něco někde v „terénu“. Vrtačka je dodávána v plastovém kufříku s kvalitními panty, s nabíječkou a dvěma akumulátory 1,5 Ah, což je docela malá kapacita. Ale pokud je v dosahu elektrika, dá se jedna baterka nabíjet a druhá používat.
 SADA BITŮ Makita P-73374
DOPORUČUJI 230 Kč (VI. 2018)

Dobrá sada na šroubování pomocí aku-vrtačky. Obsahuje 30 poměrně kvalitních bitů a nástavec se zajišťovacím kroužkem. Takže bit nezůstává viset ve šroubu jak se to může stát u některých magnetických nástavců. To oceníte při šroubování více šroubů.
 LASEROVÝ MĚŘIČ Waysear; 60 m
DOPORUČUJI cca 500 Kč (VI. 2018)

Laserový měřič vzdálenosti z Aliexpressu. Těžko říct, o jaký typ se jedná. Na přístroji je sice napsáno waysear, ale podobných „měřáků“ je tam kupa pod různými názvy. Tato verze by měla měřit do 60 m. Dálkoměr měří přesně (alespoň na krátké vzdálenosti). Umožňuje výpočet obsahu, objemu, výpočet délky stěny za zdí (přepočet podle úhlu), sčítání, odčítání atd. Je to šikovná věcička, která mě mile překvapila.Bohužel, měření na přímém slunci, nebo celkově venku je problematické, protože není vidět laserový bod, od kterého se měří.
   KŘÍŽOVÝ LASER BOSCH PLL 360 SET
DOPORUČUJI 3790 Kč (III. 2019)

Křížový laser se hodí zejména v pozdějších fázích stavby, kdy je třeba uvnitř domu umístit věci (např. zásuvky a vypínače) do roviny. Je k němu samozřejmě nutné mít stativ, který se dá koupit v setu.Škoda, že k němu není nějaký plastový box, ale pouze papírová krabice a pak samotné pouzdro na laser.Venku je použití omezeno malým výkonem laseru. Ale i venku se podařilo vytvořit rovinu např. pro stavební buňku.
 BRÝLE K LASERU
??? cca 85 Kč (VI. 2018)
Další nákup z Aliexpressu. Tyto brýle by měli umožnit lepší viditelnost laserového paprsku.
 ČELOVKA SUNREE REE
DOPORUČUJI cca 400 Kč (XII. 2014)
Další nákup z Aliexpressu. Až nečekaně kvalitně provedená čelovka. Jestli existuje originál a fake, tak tohle je buď originál, nebo povedený padělek. Na Aliexpressu jsem ji už moc neviděl, ale na DX.com je stále k vidění. Těžko říct, jestli je to ten stejný „originál“.Cenově je tato čelovka o něco dražší než ostatní podobné velikosti. Je napájená jednou! tužkovou baterií. Má několik módů svícení. Lze si přepínat mezi svícením na dálku (chození) a na blízko (práce). S touto čelovkou jsem prošel už spoustu staveb. Existují i podobné, o něco širší čelovky na 3 mikrotužkové baterie. S touto jsem ale spokojen nejvíc. Jediná nevýhoda je, že ji neustále někde ztrácím.
  PLAZMOVÁ ŘEZAČKA PARKSIDE PPS 40 A1  
DOPORUČUJI 3490 Kč (II. 2019)

Fajn nákup z Lidlu. V únoru 2019 byla v Lidlu v akci tato plazmová řezačka. Hodí se na řezání ocelových dílů do tloušťky okolo 10 mm.Řezačka řeže rychle a bez problémů. Nutné je samozřejmě zapalovat oblouk vždy na kraji materiálu, aby nedocházelo k poškození hořáku. Spotřební materiál (části hořáku) je možné objednat např. z Aliexpressu. Důležité je mít kvalitní kompresor (čistý vzduch) s dostatečným výkonem. Řezal jsem s ní např. kotvy pro stavební buňku.
  NIVELAČNÍ PŘÍSTROJ BOSCH GOL 20 D
DOPORUČUJI 4938 Kč (IV. 2019)
Přístroj na měření rovin a úhlů v exteriéru. Nevýhoda je, že jsou potřeba dva lidé – jeden drží lať a druhý měří a počítá. Ale i tak se to dá zvládnout. Přístroj jsem koupil v sestavě s měřící latí a 5m stativem. Pokud člověk není analfabet, je schopný změřit rovinu s přesností milimetrů.
  ÚHLOVÁ BRUSKA GA6021C
DOPORUČUJI 3350 Kč (VIII. 2019)
Úhlová bruska pro kotouče o průměru 150 mm. Kvalitní a výkonný kousek od Makity. V kombinaci s vhodným kotoučem ideální na řezání roxorů, ztraceného bednění, cihel atd.Bruska má 1450 W, plynulý rozběh a údajně nějaká vylepšení ohledně vibrací a lepší krytí ložisek.
  VYSAVAČ PARKSIDE PNTS 1500
??? 1490 Kč (IV. 2019)
Další nákup z Lidlu. Multifunkční „průmyslový“ vysavač za patnáct stovek. Lze u něho regulovat výkon, má automatické spouštění připojeným přístrojem, umožňuje suché i mokré vysávání, … K vysavači je bohaté příslušenství.Na vysavači jde provedením vidět, že jeho cena je velice nízká. Zatím jsem ho pořádně neotestoval, ale za tu cenu vypadá velice dobře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.