Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Omezovač napětí na Babettu

16

Poměrně častým problémem u Babetty je přepalování žárovek. Stává se, že 6V Babetta dává i více než dvojnásobek tohoto napětí. Žárovkám to bohužel moc nesvědčí. Další článek o elektroinstalaci na Babettě.

Nejjednodušší je zakoupit omezovač (někdo tomu říká usměrňovač, nebo stabilizátor) napětí. Cena se pohybuje okolo 100 Kč, takže cena není nějak extra vysoká. Pro kutily domácí tu mám návod jak si takový jednoduchý omezovač vyrobit. Není to nic složitého a náklady se pohybují v řádu několika desetikorun.

Na obrázku výše je znázorněno napětí (U) vycházející z alternátoru. Napětí by mělo být 6 V a pro max. odebíraný výkon 20 W. Problém je, že toto napětí má poměrně velký rozptyl, závislý na otáčkách motoru a zatížení (pokud nejsou některé žárovky zapojeny).

První krok je zkontrolovat všechny žárovky, jestli svítí – odběr je 20 W. Dobré je kontakty předpružit, očistit a stříknout sprejem na kontakty. Do zadního světla je možné zapojit dvě 5W žárovky, do předního světla dát 15W a do tachometru 1,2W. Odebíraný výkon je tedy cca 26 W. Já to tak mám (spolu s omezovačem) a se světlem a praskáním žárovek nemám problém 😉

Pokud i přes to žárovky praskají je na vině vyšší napětí. Do obvodu Babetty se zapojí omezovač, který přebytek napětí např. 12 V stáhne na oněch cca 6 V (na grafu UZD + UD).

Omezovač má velice jednoduchou konstrukci. Jde pouze o antisériově zapojené zenerovy diody. Kvůli maximálnímu ztrátovému výkonu jedné diody je možné jejich počet navýšit (D3, D4, …). Jeden drát se zapojí na kostru a druhý na libovolné místo světelného el. obvodu Babetty. Doporučuji do předního, nebo zadního světla k jednomu pólu žárovky.

Pokud na horní přívod přijde kladná půlvlna, chová se D1 (D3) jako klasická usměrňovací dioda. Úbytek na diodě je pouze cca 0,7 V (UD). Dioda D2 (D4) ovšem začne vést proud až po překročení závěrného napětí UZD, které by se mělo pohybovat kolem 7 V, které žárovkám neublíží. Pokud přijde kladná půlvlna na spodní přívod funkce diod je opačná. V obvodu je ještě sériově zapojen výkonový rezistor (alespoň 5 W) s poměrně malým odporem (řádově jednotky (± 5Ω) ohmů), na kterém se „spálí“ přebytek výkonu – aby diody nešly rovnou do zkratu. Lze také místo rezistoru použít žárovku třeba 6 V a alespoň 5 W.

Možné by bylo zapojit místo zenerek bipolární transil např. na 7 V. Je to vlastně to samý co antisériově zapojený zenerky. Ale to nemám odzkoušený, takže…

Ještě by bylo ideální změřit na osciloskopu co přesně leze z aletrnátoru Babetty. Mám takový tušení, že to nebude přesná SINusovka (na alternátoru jsou 3 cívky na napájení světel a jedna na zapalování). Ale to nemá na funkci vliv.

 1. stefa stefa

  takže jestli do dobře chápu… ta zenerova dioda musí vydržet to maximum co leze ze zapalování?… tudíš raději 20V?… nebo stačí od 6–15 V? díky..

  blbě sem to napsal.. 😀 … diodu od 6–7 V by bylodobré i 7,5V si myslím že neuškodí,ale co výkon a teplo těch diod a rezistroru? néni třeba dobrý to dát na hliníkový chlazení?

  a kolik je dobrý tam těch diod dát?.. stačej ty 4?

  • Peťan: Zenerovu diodu na nějakejch 6–10V (já mám myslím na 6,8V 2W, tedy asi tohle: http://www.gme.cz/…-8-p222-050/ a mám tam 4 páry zenerka-dioda. Diody i výkonový rezistor mám normálně na DPS a není s tím žádnej problém. Kdybych objednával součástky nový, tak bych tam dal nějakej transil ( http://www.gme.cz/…ca-p222-242/ ) sériově s odporem, nebo nějakou aspoň 5W žárovkou
 2. karol karol

  zdravim,mam tiez problem na babete ze mi praskaju ziarovky v zadnom svetle.spravim si doma ten obmedzovac ale potrebujem presne vediet aky typ zeneriek (hodnotu,ozna­cenie)potrebu­jem na babetu 210.+ aj rezistor.Presne hodnoty. Velka vdaka!!

 3. Peťan: Kvůli zenerkám se mrkni o komentář vejš. A místo odporu tam dej 6V 5W žárovku
 4. karol karol

  [2] karol: ydravim,bol som v obchode so suciastkami a tam mi povedali ze maju 6,8V 1,3W zenerky…ze ani v pc u dodavatela nenasli na 2W…mozno uz take neexistuju…musia tam byt 2W alebo staci aj tie 1,3W. Vdaka

 5. Peťan: Tak jich dej víc paralelně. Na obrázku jsou jen dvě větve, když počet adekvátně zvýšíš, tak to bude v pohodě. Já tam mám myslím šest dvojic zenerek.
 6. karol karol

  nazdar,no dal som tam 8ks zeneriek 6,8V 1,3W a svieti mi predne svetlo normalne a zadne nesvieti vobec ale ani nevypali ziarovku…pomohlo by to ze by som tam nechal len 4ks diod a svietilo by to???…alebo tam mozem dat vysokosvietivu led diodu s odporom a bude to svietit stale ,bez praskania…ci?? 🙂

 7. Peťan: LEDky bych tam vůbec nerval. Já tam mám snad 3 roky žárovky a nepraskla ani jedna. A LEDky jsou moc úsporný…což je tady trochu kontraproduktivní – omezovač by musel spálit víc elektriky. Není možný, že si někde něco rozpojil, že ti nesvítí to světlo v zadu? Pokud svítí přední, tak na drátech napětí je – není důvod aby zadní světlo nesvítilo.
 8. karol karol

  Mal si pravdu,nieco som tam došahal…mal som to napojene na štavu a do ziarovky..precital som si este raz clanok pod schemou a prerobil som to na kostru a ziarovku a svieti to…Parada ,konecne mam pokoj s praskanim ziaroviek,diky za schemu !!!

 9. Filip Heneš Filip Heneš

  Dobrý den vyrobyl jsem si ten omezovač ale nechci ho použít do babetty ale na rc model ale nevím jak ho mám zapojit prosím poradíte mi?

 10. Peťan: Uplně stejně jako na babettu. Mezi napájecí dráty od zdroje napětí (akumulátor, dynamo, alternátor, …). U tohoto zapojení je jedno, jestli je napájecí napětí stejnosměrné, nebo střídavé.
 11. Filip Heneš Filip Heneš

  jo dík ale mám to zapojit na plus nebo na mínus, nebo si mám vyrobit ještě jedno a dát to na oba??

 12. Peťan: Přečti si, jak to funguje. Tenhle obvod se zapojuje mezi + a – (nebo mezi svorky střídavýho napětí). Na kostře RC modelu asi nebude žádnej pól. Takže v tvým případě bych řekl, že to musíš zapojit mezi svorky + a -. Ovšem za nic neručím!
 13. Babettaworld (d) Babettaworld (d)

  Hele 5W zenerky se bežně vyrábějí.
  sehnal jsem dokonce 10W http://racvonka.cz/…y-diody.html
  ale v dnešní době bych šel do transilu…

  nebo jich mužeme objednat 50 v čině ža mrtký peníze a něak to mezi sebou přeposílat…

 14. Kody Kody

  Já už tam mám cca 2 roky transil a bez problémů 😉

 15. Kolega299 Kolega299

  Zdarec, mám takýto omezovač http://www.motokramek.cz/…-6v-babetta/ a když měřím odpor na vývodech (drát a chladič), tak naměřím hodnoty do 20 Ohmů.. je to normální nebo ho mám spálený?

 16. Peťan: Těžko říct… Co takhle ho vyzkoušet? Změřit by šel tak, že se k němu připojí regulovatelný zdroj a pomalu se zvyšuje napětí. Od určitého napětí začne stoupat odebíraný proud – v tomto místě začíná obvod regulovat..
 17. Kolega299 Kolega299

  [11] Kolega299: Super nápad, díky moc 🙂

 18. Brian Brian

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako spočítať celkový výkon obmädzovača. Ďakujem

 19. Peťan: Ten samozřejmě záleží na použitých diodách, rezistoru a napájecím napětí. Vzorec pro výpočet ztrátového výkonu na rezistoru by mohl být nějak takto: P = (Un – Uzd – 0,7)^2 / R (výkon vyzářený na rezistoru, napájecí napětí, zenerovo napětí, úbytek na sériové diodě, odpor rezistoru).
  Pro 7V zenerku, napájení 10 V a rezistor 1 Ohm by to tedy bylo P = (10 – 7 – 0,7)^2 / 1 = 5,29 / 1 = 5,29 W (je nutné použít alespoň 6W rezistor).
  Ztrátový výkon na diodách bude P = Ud * I. Jedna dioda bude mít úbytek napětí 0,7V, druhá podle svého napětí.
 20. Tadeáš Tadeáš

  Znamená to tedy, že čím víc budu mít takto zapojených diod, tím lépe se mi zmaří přebytečný výkon ?

 21. Peťan: Ty diody se otevřou po překročení prahového napětí. Výkon by se měl vyzářit formou tepla v rezistoru (žárovce). Podle použitého rezistoru (žárovky) je však potřeba dimenzovat diody aby se nepřehřály procházejícím proudem. Já jsem jich použil víc, aby se výkon procházející proud rozložil mezi více diod. Výkon diodou se vypočítá podle vzdatu P = U * I (minimální výkon, na který musí být dimenzovaná dioda; úbytek napětí na diodě; procházející proud).
 22. Jozef Jozef

  [5] karol: Ahoj, ked si vyriešil problem s napajanim, ponechal si LED ziarovky? Ak ano, ake si tam podaval? Dal si ich vsade? Predne, zadne, otackomer resp. smerovky. Dik

 23. kutis kutis

  Logicky…kolego… pokud je trochu takto vyřešeno napájení – t.j. /„maximální hladina napětí /voltů/ je ořezána“ zenerkama nebo transilem / – hloupě řečeno… proud odebírající spotřebiči, to je ve standardním případě žárovkami bude samozřejmě větší než když použiješ LEDky. Tudíž bude muset být o dost většího výkonu odpor, na kterém se vyzáří řekněme přebytečný výkon generátoru elektriky t.j. !rozdíl v napětí a proudu ! /v tomto jednoduchém zapojení/.
  Jinak lze použít sofistikovanější regulátor jak napětí CV tak proudu CC. V Čajně se dá pořídit za nějakých 30 korun Českých včetně dopravy až k tobě domů.
  Pokud bys potřeboval kde, pošlu ti i odkazy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.