Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Oprava čelního skla svépomocí

2

Na sklonku zimy se opravují nejen praskliny na silnicích, ale ten kdo dostal sprchu štěrku od protijedoucího auta má starosti i s opravou praskliny na čelním skle. Podle rozsahu praskliny existují různé možnosti opravy. Rozhodně „nejčistší“ varianta je výměna celého skla. Tato varianta je však nejdražší a při malém rozsahu poškození není potřeba. Další variantou je profesionální oprava, tzv. scelení skla. Cena se pohybuje okolo 700 Kč. Poslední variantou je oprava svépomocí pomocí speciální sady na opravu skla. Varianta nejlevnější, avšak s nejistým výsledkem (ale takovýto výsledek může být i u profi-scelení skla)…

Já jsem se rozhodl pro opravu svépomocí. Na skle jsem měl dvě prasklinky stejného tvaru. Bohužel tento druh prasklin není úplně nejlepší na opravy. Sklo mám na autě dva roky staré, takže ještě není poškrábané. Jediné poškození jsou tyto dvě praskliny od štěrku.

Nejdůležitější je ihned po poškození skla díru přelepit izolepou, nebo samolepkou tak, aby se do díry nedostala vlhkost a prach. Ten by pak byl v opraveném skle vidět. Některé pojišťovny dávají takové samolepky k připojištění čelního skla.

Na opravu jsem zakoupil set na opravu čelního skla Loctite 37613. Sada se skládá z injekční stříkačky s lepidlem, samolepky s dírou uprostřed a plastového terče, ke kterému se připevní injekční stříkačka.

Aplikaci provádějte podle přiloženého návodu k použití. Povrch je nutné dokonale vyčistit a odmastit. Lepidlo se vytvrzuje za přítomnosti UV záření, takže je potřeba buď slunečný den, nebo UV lampa.

Samolepka utěsní prostor mezi plastovým terčem a sklem. Je nutné ji umístit na střed praskliny. Úchyt je nutné směřovat nahoru.

Na samolepku se přilepí plastový terč.

Do plastového terče se vsune injekční stříkačka. Lepidlo je tekuté asi jako olej. Pozor, aby nekápnulo na lakované plochy!

Injekční stříkačku je potřeba úplně otevřít a nechat vysát všechen vzduch z praskliny. Poté pustit píst stříkačky, aby se lepidlo prudce dostalo do skla. To je nutné několikrát opakovat. Ke konci jsem párkrát na stříkačku i zmáčkl, aby se lepidlo dostalo pod tlakem do praskliny. Celek je potřeba nechat 30 minut v klidu a poté stříkačku a terče odstranit, pozor na odkapávající lepidlo.

Lepidlo je potřeba nechat doschnout na přímém slunečním světle.

S výsledkem jsem  relativně spokojený. Prasklina uvnitř skla zmizela. Jediné, co jde trochu vidět je místo, kde došlo k nárazu kamene do skla. Stále tam chybí část skla – lepidlo to uplně nevyplnilo. Ještě vyzkouším jednu aplikaci. Každopádně prasklina není na první pohled vidět. Ještě zkusím nafotit nějaké fotky. Ono to na první pohled opravdu není moc vidět a foťák má problém se zaostřením na sklo. Fotky níže to skoro až zveličují…

Sklo těsně po opravě

Sklo těsně po opravě

 1. Matej Matej

  Ahoj, myslite, ze tim pujde opravit i praskle sklo na obrazovce pocitace? jedna se o imac, kde nova obrazovka vyjde nejlvnejc z ciny na cca 8 tisic, tj skoro drazsi jak nove autosklo 🙂 cca 5cm pavouk 🙂

 2. Peťan: Myslím, že sklo obrazovky a autosklo je uplně jiná kategorie. Na autě se to podařilo, prasklina není téměř vidět. Člověk by musel vědět, že tam je a ještě ji hledat, aby ji našel. Ale u monitoru si to nedokážu představit (a to neřeším funkčnost monitoru).
 3. Luboš Luboš

  Opravná sada na nic!
  Bohužel jsem to poznal sám na sobě, až později jsem objevil recenzi z USA kde výsledek byl stejný… Já mínus 429 CZK jsem na stejném místě jako před použitím….
  Už mě mohlo napadnout, že je tam absence kvalitního návodu…. Návod je tam sice v češtině, ale silně povrchní? Nebo neúplný?
  Ale chtěl jsem něco lepšího a s firmou Loctite jsem do teď měl velmi dobré zkušenosti. Pracuji ve strojírenském průmyslu a dost výrobků Loctite používáme… Ale už jsem pochopil, že je to jen o jménu…
  Tak když to uděláte podle návodu, tak tmel ani neztuhne… Kdyby to nebylo koupeno v jedné renomované firmě na autodíly, tak bych si myslel, zda to není nějaké pančované….
  Už jsem objednal od jiného výrobce za ménně než poloviční cenu… Tak jsem zvědavý jak dopadnu…
  Sadu Loctite vůbec nedoporučuji!

  Peťan: Mě to celkem fungovalo. Lepené sklo nebude nikdy nové, to je jasné – taky záleží na charakteru poškození. Lepidlo se údajně vytvrzuje UV zářením, takže je dobré mít UV zářivku, nebo jak doporučují opravovat to na přímém slunci. Jakou sadu jste objednal a jak jste dopadl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.