Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Osciloskop DSO138

9

Při brouzdání na Aliexpressu jsem narazil na stavebnici osciloskopu. Normálně bych tomu zas takovou pozornost nevěnoval, ale hned mě zaujala cena okolo 13 dolarů. Sice se jedná o stavebnici, ale za cenu mírně překračující 300 Kč mít jednoduchý osciloskop není úplně k zahození.

Provedl jsem tedy objednávku a výsledek mě docela mile překvapil…

Jedná se o tento osciloskop. Návod, jak objednat zboží z Aliexpressu naleznete např. na této stránce. Cena včetně poštovného se v lednu 2019 pohybovala okolo 13 USD, což je asi 315 Kč včetně poplatků bance atd. Za ty peníze samozřejmě nelze očekávat zázrak, ale když zařízení funguje, tak je to pěkná hračka…

Součásti balení osciloskopu

Protože se jedná o stavebnici, přijde v obálce téměř vše rozložené. Balení obsahuje hlavní desku osazenou všemi potřebnými SMD součástkami (rezistory, MCU, OZ, …), hrst součástek, displej, měřící kablík s banánky a pěkně zpracovaný návod, manuál a schéma zapojení. Srdce osciloskopu je procesor ARM Cortex STM32F103C. Je to podobný procesor jako v dříve psaném článku Vývojová deska „Arduino“ s procesorem STM32. Jde vidět, co stíhá tento procesor oproti běžnému Arduinu za stejné peníze. Vstupní signál je zpracován obvodem založeným na operačním zesilovači TL084. Dále je na desce v podstatě už pouze několik zdrojů pro napájení MCU, OZ a displeje.

Parametry osciloskopu udané výrobcem:

  • Max. vzorkovací frekvence: 1 MSa/s
  • Frekvenční rozsah: 0 – 200 kHz
  • Citlivost 10 mV/div – 5V/div
  • Max. vstupní napětí: 50 |V
  • Vstupní impedance: 1 MΩ/20pF
  • Rozlišení signálu: 12 bit (4096 úrovní signálu)
  • Počet uložených bodů signálu: 1024
  • Časová základna: 500 s/div – 10 μs/div
  • Mód spouštění: Auto, Normal, Single
  • Napájecí napětí: 9 V dc (8 – 12 V) Je nutné dodržet minimální napětí!
  • Proudový odběr: cca 120 mA
  • Velikost desky: cca 117×76×15 mm

V mém případě je deska kvalitně zpracovaná a bez poškození během dodávky. Ale určitě je dobré před začátkem montáže zkontrolovat, jestli deska není poškozena. V návodu je popsané, co bude potřeba k sestavení osciloskopu. Samozřejmostí je pájka (v žádném případě nedoporučuji používat trafopájku), multimetr a nějaké drobné nářadí jako štípačky… Osazení desky je logické od nejmenších součástek po největší. Rezistory v mém případe nebyly označeny hodnotou, je tedy potřeba je všechny proměřit multimetrem. Díry na nožičky součástek jsou někdy až příliš velké, ale není to žádný problém a téměř vše lze osadit bez nejmenších problémů. Menší problém může nastat u keramických kondenzátorů. Jejich hodnoty lze podle kódu rozluštit programem Kondenzátor. Dále bych doporučil elektrolytické kondenzátory (bod 14 v návodu) osazovat dříve, než tlumivku (bod 13 v návodu). Kondenzátory jsou menší a při montáži lze všechny vsadit do děr a desku otočit. Tlumivka v tom případě nebude překážet. U BNC konektoru je potřeba zacházet opatrně při zapajování těla do desky. Doporučuji použít nějaké lepší tavidlo, aby se cín lépe smáčel a nedocházelo k zbytečnému prohřívání konektoru i desky.

Takto je deska osazena z výroby
Deska po osazení všemi součástkami

Po osazení všech součástek je nutné osciloskop „oživit“. Podle návodu je nutné pouze zkontrolovat napětí na testovacím pinu TP22. Pokud je zde napětí +3,3 V (vůči GND; při napájení desky 9V) je možné spojit jumper JP4 a osadit displej. Celá kompletace včetně oživení zabere okolo jedné hodiny.

Po změření napětí je možné osadit displej

Po spuštění osciloskopu se zobrazí úvodní obrazovka s informací o verzi desky (firmware lze aktualizovat) a poté klasické rozhraní osciloskopu.

Ovládání osciloskopu je snadné. Na levé straně si lze zvolit typ měřeného napětí, tedy AC, nebo DC. Při přepnutí přepínače do režimu AC je signál veden (oddělena stejnosměrná složka) přes oddělovací kondenzátor 0,1 uF. Při přepnutí na GND je signál vedený do osciloskopu uzemněn – napětí je tedy 0 V. Dále si lze nastavit vertikální rozsah pomocí dvou přepínačů. Přepínač SEN1 umožňuje zvolit rozsah 1, 0,1 a 0,01 V, Přepínač SEN2 umožňuje toto nastavení násobit 1×, 2× a 5×. Možné rozsahy tedy jsou 10 mV; 20 mV; 50 mV; 0,1 V; 0,2 V; 0,5 V; 1 V; 2 V a 5 V na dílek. Měřený rozsah lze samozřejmě zvýšit použitím sondy s děličem např. 1:10.

Na pravé straně je několik tlačítek, kterými se ovládají ostatní funkce. Stisknutím tlačítka SEL lze zvolit požadovanou funkci, tlačítky + a – lze změnit hodnotu. Tlačítko OK slouží k spuštění/zastavení triggeru.

Postupně lze nastavit tyto funkce:

  • Časová základna: 10μs, 20μs, 50μs, 0,1ms, 0,2ms, 0,5ms, 1ms, 2ms, 5ms, 10ms, 20ms, 50ms, 0,1s, 0,2s, 0,5s, 1s, 2s, 5s, 10s, 20s, 50s, 100s, 200s, 500s na dílek.
  • Typ triggeru: Auto (trigger spouští podle signálu, nebo náhodně), Normal (trigger spouští podle nastavené hodnoty), Signle (stejné jako Normal, ale uloží se pouze jeden záznam hodnot).
  • Hlídání náběžné, nebo sestupné hrany signálu pro trigger.
  • Napěťová úroveň triggeru. Šipka vpravo zobrazuje pozici, viz číselný údaj v pravém horním rohu.
  • Pozice v záznamu. Zaznamenaný signál si lze posouvat doleva/doprava.
  • Vertikální posun signálu. Šipka vlevo ukazuje nulové napětí.
Pokud je tlačítko OK dlouze stisknuto při nastavování vertikálního posuvu, je provedeno tzv. 0V zarovnání. Zobrazení se upraví tak, aby aktuální signál měl střed přesně naproti šipce. Pokud je tlačítko OK dlouze stisknuto pro nastavování časové základny, zobrazí/skryje se zobrazení aktuálně naměřených hodnot.
V levé části se zobrazuje frekvence, perioda, šířka pulzu a plnění. V pravé části se zobrazí maximální a minimální napětí, průměrné napětí, amplituda a efektivní hodnota měřeného průběhu.

K alespoň počátečnímu testování a nastavení slouží jumper J2 na horní straně desky. Na tomto jumperu je signál o frekvenci 1 kHz a amplitudě 3,3 V. Připojením sondy se na vstup osciloskopu přenese testovací signál. Nejprve je nutné nastavit „nulu“ signálu. U mého osciloskopu byl po přepnutí přepínače CPL na GND signál odchýlen od ukazatele nuly (šipka vlevo). Zvolením této šipky tlačítkem SEL a dlouhým stiskem tlačítka OK lze ukazatel zarovnat se signálem.
Dále je třeba zkalibrovat sondu. Přepínač SEN1 se nastaví na 0.1 a SEN2 na X5. Přepínač CPL na AC, nebo DC. Časová základna se nastaví na 0.2s tak, aby byl vidět měřený obdélníkový signál. Kapacitní trimr C4 se nastaví tak, aby byl signál s co nejmenšími zákmity. Poté se přepne SEN1 na 1V a SEN2 na X1 a zobrazovaný signál se stejným způsobem opraví trimrem C6.

To je v podstatě vše, co lze s tímto osciloskopem v jeho základní konfiguraci provádět. Na internetu lze nalézt aktualizace a upravený firmware tak, aby osciloskop umožňoval zobrazit dva kanály (zde je však nezbytné upravit i HW).

Níže je porovnání signálu měřeného tímto osciloskopem a osciloskopem Metrix OX7104. Jde vidět, že signály jsou podobné, ale přesnost se liší. Časová základna má sice přesnou frekvenci, ale signál je tak nějak chlupatý…

Testovací signál na osciloskopu DSO138
Testovací signál na OX7104
Parametry signálu
Detail horního vrcholu obdélníkového signálu
  1. Diego Diego

    Za ty prachy neber to 🙂
    Hele nemuzu najit odkaz na RSS kanal prispevku, mas nakej?

  2. Peťan: Zdar. RSS tu je, ale abych řekl pravdu, nikdy jsem to netestoval a ani to nijak neřeším. A co vůbec robíš ty?
  3. Ctibor Henzl Ctibor Henzl

    Pěkná hračka, dostal jsem ji jako dárek k 78. narozeninám. Začínám tedy hodně pozdě. Proto už byla složená a spájená. To bych si netroufal. Zapojení jednoduché, též testovací signál O.K. Jen nahoře vpravo mám 0,00V na rozdíl od obrázku, kde je 1,75V. Hodnoty v rámečku zhruba odpovídají. Jen ta nula nahoře mě štve.

    • Sharkus Sharkus

      Ta hodnota je nastavitelna a jedna se o nastaveni triggeru.

      Peťan: Přesně, jak píše Sharkus – je to hodnota triggeru. Tedy hodnota napětí, která když je překročena, osciloskop spustí měření. Pokud budeš měřit „kalibrační“ obdélníkový signál a nastavíš více než 3,3 V, osciloskop „přestane měřit“ a bude čekat až napětí stoupne nad 3,3 V. Doporučuji si přečíst něco o osciloskopu, na internetu je toho plno.

      • Ctibor Henzl Ctibor Henzl

        Výborně, pánové, děkuji. Dám na Vaše rady, no chce to čas. Pročtu návody a příště se už zeptám odborněji. Doufám, že budete mít trpělivost.
        Ctibor Henzl

        Peťan: Není to žádnej problém, každej někdy začínal. Doporučuji také kouknout na video. V 11:39 tam měním hodnotu triggeru.

  4. Ahoj, scháněl jsem nějaký levný osciloskop, a toto je skvělá volba, tvůj test mě o tom přesvědčil. Díky.
    P.S. nemá v parametrech být mA místo mS?

    Peťan: Snad ti bude osciloskop sloužit. Je to spíše taková hračka, ale na nějaké to domácí měření postačuje. Jinak, chybu/překlep jsem opravil.

  5. Mirek Mirek

    Ahoj. Mám DSO138, povedlo se mi ho složit a oživit. Jedinný co, že mi nefungoval na 9V baterku, jen svítil display, ale při zapojení na 9V adaptér mi šel. Teď jsem ho zapojil po delší době a jen svítí display.
    Rozpojil jsem JP4 a měřil kontrolní body. 5V je v pořádku a 3, 3V jsem naměřil jen pár miliampér. Vůbec nevím kde hledat chybu. Děkuji za případný tip.

    Peťan: Je divný, že ti to nejde na 9V baterii a na adaptér jo. Oba vstupy jsou paralelně. Nemáš vybitou baterku? Na TP21 musí být 5 V, když spojíš JP4 musí být na TP23 3,3 V. Trochu nechápu ty miliampéry co píšeš. Jak to měříš?
    Zkontroluj jestli není špatně napájený konektor na displej, zkontroluj jestli není zkratovaný reset procesoru, tedy SW8 a C14. Těžko říct takhle bez měření…

  6. Honza Honza

    Dobrý den,
    Taky jsem si pořídil stavebnici DSO 138. Před osazením do dps jsem všechny součásky změřil a přesně se držel posupu v návodu. Desku jsem předím pečlivě prohlédl pod lupou. Dodržel jsem postup při oživování a ejhle…. Nejde mi -5V. Postupně jsem se proměřil od Q2 až ke krystalu. Na TP9 mám 0,1V. Dal jsem na něj měřič kmitočtu a nic. Vyndal jsem krystal,C12,C13 a změřil jsem je. Jsou v pořádku. Změřil jen spoje mezi těmito součástkami a MCU. I proti zemi. Je to v pořádku. Naletoval jsem je zpět. Napětí na pinech 44,1,9,24,36 a 48 je +3,3V. Na pinech 8,35,47 a 20 je GND. Tlačítko SW8 a C14 změřeno, v pořádku. Nápady došly. Rád by jsem se nějaké jiné dověděl. Osobně si myslím, že MCU je v…… no víte kde. Odběr bez displeje je 32mA.
    S pozdravem Honza

  7. Václav Václav

    Mě nefunguje po sestavení, jen svítí bíle displej a nenašel jsem závadu.

  8. EmS EmS

    zdravím a aj ja som začiatočník na dôchodku. Mám jednu otázku. Ako zastaviť vodorovný pohyb signálu . Má to súvis s posuvom pomocou pravej šípky ? Môj displej prišiel poškodený a nevidím pravú stranu v šírke jedného rastra. Asi to bude tým, či nie ?
    Ďakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *