Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

„Pitva“ routeru PANWA2204A

2

Doma jsem modernizoval z 2,4GHz technologie na 5GHz, takže mi zbyl jeden router (teď mám místo jednoho routeru toto: UBIQUITY NanoStation5). Tady si ho rozebereme a snad trochu i popíšeme.

Celé zařízení

Zadní strana. Anténní výstup, WAN port, 4× LAN, Napájecí konektor a reset

Spodní strana. Nic světobornýho

Odkrytovaný router

V dolní části obrázku jde vidět několik LEDek. 5 LEDek zprava značí komunikaci na portech LAN a WAN. LEDka vpravo nahoře signalizuje napájení a ta pod ní přenos dat na WLAN (přenos dat přes WiFi)

Všiměte si, že pod pěti LEDkama signalizující komunikaci je ještě příprava na 5 dalších diod. Pokud by byli zapojeny, tak by signalizovali rychlost sítě 10Mbps, nebo 100Mbps.

Napájecí konektor

Router je napájen zdrojem 7,5V 900mA, takže uvintř už žádný síťový zdroj být nemusí. Je zde feritový filtr a zdroj pro napájení jednotlivých. Vedle napájecího konektoru je resetovací tlačítko.

Oddělovací transformátor

Před pěticí ethernetových portů je pětinásobný oddělovací transformátor. Slouží zde ke galvanickému oddělení. Napravo od oddělovacího trafa je 3,3V port RS232.

Rozložení pinů na konektoru

Vnitřní zapojení oddělovacího trafa HN72564VG

Obvod RTL8305S

Na dalším obrázku je obvod RTL8305S od Realteku, což je 5. portovej 10/100Mbps Switch Controller. Integruje v sobě pět 10/100Mbps portů (každej s vlastní MAC adresou). Je taktován krystalem 25MHz (nalevo od čipu).

Obvody antény

Pod krycím plechem je vf část pro anténu. Samotná anténa je připojena koaxiálním kabelem. Krystal na obrázku má frekvenci 40MHz.

Spodní strana

Procesor

Dominantou spodní strany Routeru je čip RTL8186 též od Realteku, což není nic jinýho než 32bitový RISC procesor určen do routerů a jiných síťových zařízení včetně multimediálních zařízení (např. tiskáren), které je možné připojit na síť. Obsahuje v sobě dvě MAC adresy, WLAN controler, paměť, PCI port, … zkrátka vše, co potřebuje tento univerzální procesor pro svůj běh.

Blokový diagram procesoru

  • 208 pinové pouzdro PQFP
  • Architektura procesoru: 32bit RISC procesor
  • Frekvence procesoru: 180MHz
  • Integrovaná paměť 8+8+4+4 KB
  • Integrované IEEE 802.11a/b/g rozhraní
  • 2× UART interface
  • Podpora externí 32bit paměťi do velikosti 32MB
  • Podpora externí 16bit paměťi do velikosti 8MB
  • Podpora externí 8bit paměťi do velikosti 32MB
  • Šifrování DES, 3DES a AES-128
  • HMAC-MD5 a HMAC-SHA-1 ověřovací algoritmus
  • PCI 2.2 rozhraní pracující s 5V i 3,3V
  • 11 programovatelných I/O portů
  • Interní watchdog
  • 4 programovatelné čítače
  • Podpora čtyř audio kanálů

Paměťi

Vedle procesoru je dvojice paměťí Hynix HY57V641620FTP což jsou 16bitové DRAM paměťi o velikosti 4MB. Vedle je ještě umístena 16MB Flash paměť S29AL016D70TF102. Na ní je uložen firmware routeru.

Rád bych doplnil, že tento router asi není jeden z nejkvalitnějších. Několikrát se mi stalo, že se na něj nedalo připojit, třeba jen z jednoho notebooku. Stačilo sice router resetovat (5s tlačítko na zadní straně), znovu nastavit a jelo se dál. Za 2 roky co ho mám se mi to stalo asi 4×. Nic moc, no. Teď jsem připojenej přes ZCOMAX WA-2204A-TX a už podle čísel v názvu můžete tušit, že jde o uplně stejný router, akorát má vyvedenejch těch 5 diod signalizující rychlost a je modrej.

Kdybych měl převodník USB – RS232 (3,3V), tak bych se napojil na konektor a moh např. aktualizovat firmware, nebo provádět další věci s routerem podobně jako na Pandatronu. To ale tak nějak není můj cíl 🙂

  1. Milan Milan

    Uvnitř routeru je pochopitelně spínaný zdroj. Další komponenty zdroje jsou ze spodní strany DPS. Osobně jsem s tímto routerem měl velmi dobré zkušenosti co se týče spolehlivosti, tak i dlouhodobé stability. Možná vliv pečlivého nastavení. Vydržel dle počítadla běžet i 90 dní, než bylo počítadlo vynulováno výpadkem elektřiny.

  2. Peťan: Díky za upřesnění. Asi jsem to špatně vyjádřil. Tehdá jsem měl na mysli síťový spínaný zdroj. Samozřejmě, je nutné vyrobit různá napájecí něpětí pro jednotlivé čipy, vysílací obvody apod… Jinak, ten původní mi odpravila bouřka, teď mám stejný (akorát v modré barvě) a s tím už problémy nemám. Nepamatuju si, že bych ho někdy restartoval. Takže, předtím se asi jednalo o špatnej kus.
  3. Náhodný kolemjdoucí Náhodný kolemjdoucí

    Pěkný článek a popis,
    Nedávno jsem byl u zakazníka na požadavek nefunkční wifi, vyměnil jsem mu ji za novou a nyní mě zůstala tato „PANWA“ a stačilo restart a znovu nastavit a stále funguje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *