Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Podlaha na půdě a půdní průlez

2

V průběhu zateplování podkroví jsem se rozhodl udělat na budoucí půdě podlahu. Z bednění střechy mi zbyla nějaké prkna, tak jsem je použil. Dnes hodně lidí dělá podlahu z OSB desek, ale s těmi je horší manipulace, jejich cena není nějak extra nízká a jsou méně paropropustné než dřevo. Pod půdou bude vata a pod tím parotěsná fólie. Přes fólii by žádná vlhkost prostoupit neměla, ale kdyby náhodou, tak by se měla dostat směrem ven z konstrukce. Někteří použijí OSBčka, neudělají odvětrání a pak na Facebooku brečí, že jim plesniví vata…

Tato práce nebyla nějak extra složitá. Natahal jsem do patra prkna, která jsem objednal v DEKu. Ty jsem volně položil na kleštiny a na každé straně vždy přibil jedním hřebíkem. Mezi prkny se po seschnutí vytvořila vždy několikamilimetrová mezera (ideální na odvětrání). Čtyřmetrové prkno je vždy o kousek delší než prostor mezi čtyřmi krokvemi. Prkna jsem tedy zkracoval pokosovou pilou asi o 10 cm. Pod hřebenem střechy vznikl ne nijak velký, ale dlouhý prostor.
V prostoru, kde budou půdní schody jsem vynechal mezeru – namontují se zde půdní schody.

Příprava na půdní průlez

Po dodělání podlahy na půdě jsem se pustil do izolaci podkroví. Protože jsem měl na půdě již podlahu, vkládal jsem vatu do stropu zespoda. Nebyla to o moc složitější práce než z horní strany. Více o informací o izolaci podkroví bude v samostatném článku.

Podlaha na půdě, parotěsná fólie nad stěnami a krokvové nástavce.
Řez izolací podkroví

Půdní průlez jsem instaloval až pod dodělání izolace a parotěsné fólie. Objednal jsem z DEKu půdní průlez DOLLE Click Fix, který jsem podle návodu nainstaloval. Nebude to zase tak frekventované místo, takže jsem objednal obyčejný průlez s dřevěným žebříkem.
Nejprve jsem přišrouboval potřebné komponenty na dřevěný rám. Na něj jsem ještě přišrouboval OSB desku, která slouží k prodloužení rámu na kleštinu. Pod kleštinou je totiž dalších 16 cm vaty, takže v tomto místě není schody k čemu připevnit. Schody jsem vyzvedl a přišrouboval. Z druhé strany jsem poté našrouboval další OSBčko a ze stran prkna. Podle návodu je nutné schody kotvit na deseti místech, aby byla zaručena jejich stabilita a pevnost. Minimálně stejným množstvím šroubů jsem přidělal nosné konstrukce ke krovu. Spíš jsem se snažil spoje předimenzovat, než aby se něco utrhlo. Schody jsem domontoval podle návodu.

Půdní průlez s parotěsnou izolací
Zkompletovaný půdní průlez

Před zaděláním otvorů okolo průlezu jsem mezery docpal vatou – opět platí pravidlo, že by se vata neměla příliš namačkat, aby vůbec fungovala.
V dolní části jsem okolo rámu půdního vlezu nalepil parotěsnou fólii. K tomu jsem použil pásku na parotěs od Hasoftu. Fólii jsem lepil ze strany k dřevěnému rámu. Okolo už bude pouze SDK předstěna.

Následně jsem na půdě udělal průchod pro trubky rekuperace, kabeláž apod. Od začátku jsem plánoval „tunel“ z technické místnosti až na půdu. Zde samozřejmě bude vše opět zaizolováno proti průchodu vlhkosti a protipožární průchod asi z červeného sádrokartonu. Během stavby je otvor zakrytý polystyrenem a zatížený dřevem.

Průchod pro trubky rekuperace na půdě – vata je pak zaizolována parotěsnou fólií.
  1. Jarda Jarda

    Ahoj Petře, díky za tento článek, právě řeším přesně to samé. Pár poznámek/dotazů. Prkna z DEKu vypadají dobře. Jak to vchází cenově? Máš na ně odkaz? Větrání je dobrý nápad, jen se bojím, že bude spárami mezi prkny padat do vaty prach a smetí. Budeš nějak zateplovat ten průlez se zebříkem ze shora? Jinak ta skladba se mi zdá zbytečně složitá, 2x CD profil, asi jen kvůli reflexní fólii. Myslím, že výnos neobhájí náklady (zvlášť teď) a práci. Takto bych to udělal snad jen v koupelně, když už. Díky a ať to jde!

    Peťan: Prkna jsem objednával z DEKu cca za 5500 Kč/m3. Problém je, že teď je na e-shopu nemají a i kdyby, tak budou dražší. Asi něco do vaty napadá, ale na půdě v podstatě nic nebude, tak to zas takový problém není. Větrání je důležitější, než trošku prachu a pilin na vatě. Průlez ještě asi z horní strany zaklopím polystyrenovým krytem. Ještě mi zbylo pár desek, tak něco stvořím.
    Tato skladba profilů je pro nízkoenergetické a pasivní domy – je to nejen kvůli reflexní fólii, ale i pro docílení větší „vzduchotěsnosti“ parozábrany. Jestli se to vrátí, nebo ne, to je otázka…

  2. Aleš Aleš

    Při vedení rozvodů vzduchotechniky neizolovanou půdou může docházet ke kondenzaci v potrubí, takže to není doporučováno.

    Peťan: Používám izolované potrubí, které bude dodatečně izolováno 16 cm (nebo 32 cm) vaty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *