Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pohotovostní kadibouda

0

Na stavbě člověk stráví hodiny a hodiny času. Je tedy dobré mít poblíž nějaký záchod. Jak říká Forrest Gump – „Když jsem chtěl spát, spal jsem. Když jsem jíst, jedl jsem. Když se mi chtělo…víte co, šel jsem.„. Tak aby bylo kdyžtak kam zajít 🙂

Pod stavební buňkou jsem se tedy rozhodl vybudovat dočasnou kadibudku, záchod, nebo latrínu. Říkejte si tomu, jak chcete.

Jako základ slouží stejné úhelníky, které jsem použil ke kotvení stavební buňky. Plazmou jsem je ořízl do špice a v každém vyvrtal několik děr na přišroubování hranolu. Rám je postaven z hranolů 60 x 40 mm. Výztuhy jsou z hranolu 40 x 40. Celek je opláštěn OSB deskami tloušťky 12 mm. Povrch je ošetřen nějakou obyčejnou venkovní barvou na dřevo.

Abych nemusel složitě rozměřovat pozice zapíchnutí úhelníků, vyrobil jsem nejdříve přední rám. Ten je ze dvou dvoumetrových hranolů (4m hranol rozříznutý na půl), uvnitř jsou dvě příčky o délce 80 cm. Poté jsem na „stojny“ přišrouboval úhelníky a opatrně zapíchl do země. Když jsem si byl jistý správnou roztečí, rám jsem odšrouboval a úhelníky zatloukl do roviny.
Dále jsem vyrobil rám zadní stěny (výška je 1,8 m) a pomocí dvou metrových hranolů vyměřil rozteč mezi přední a zadní stěnou. Opět jsem zatloukl úhelníky do země, vyrovnal do vodováhy a sestavil zadní stranu. Když byla přední a zadní strana na místě, vykopal jsem pod boudou cca 3/4 metru hlubokou díru. Přišrouboval jsem dolní a horní hranoly na místo. Bouda se tím zpevnila a vyrovnala.

Příprava předního rámu
Vyměření pozice jednotlivých noh boudy (rovinnosti si nevšímejte)

Na opláštění jsem koupil několik OSB desek tloušťky 12 mm. Naměřil jsem vždy přesný rozměr desky a uřízl motorovou pilou. Desky působí jako další výztuha rámu. Na stříšku jsem použil zbytky po zadní a bočních stěnách.

Vykopaná díra a opláštění OSB deskami

Dovnitř jsem vyrobil rám, který jsem opláštil opět OSBčkem. Ně několika místech jsem ho vyztužil a na podlaze použil zdvojenou OSB desku. Vyřízl díru a přišrouboval záchodové prkénko.

Nedokončený vnitřní rám
Opláštěno a namontováno záchodové prkénko

Jako dveře jsem použil také OSB desku. Uřízl jsem ji do požadovaného rozměru a pověsil na tři panty. „Zamykání“ jsem dočasně udělal z kousku dřeva, které uvnitř zapadá do díry v rámu. To je prošroubované skrz dveře, takže s ním lze posouvat ze strany na stranu.

 

Snad to nějakou dobu vydrží. Není to žádný designový skvost, ale myslím, že to stačí. Kromě správného rozměření je největší problém rovinnost hranolů. Ty jsou na dvoumetrové délce už docela zkroucené, takže sem-tam něco nevychází a musí se to dopasovat. Ale i tak se to dá zvládnout za jedno, dvě kratší odpoledne.

Hlídal nás tam stavební dozor

Celkem jsem spotřeboval 4 OSB desky 2500*1250, 16 m hranolu 60*40, 4 m hranolu 40*40, záchodové prkénko, tři panty, hrst šroubů a ty úhelníky na přikotvení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.