Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pracovní LED svítidlo

0

Na práci je vhodné si trochu posvítit. Pokud není v dosahu zásuvka lze řešit osvětlení bateriovým svítidlem, nebo prodlužovačkou…nebo obojím. Zde je popis mého LED svítidla, které lze použít na svícení jak při napájení ze sítě, tak z vestavěného akumulátoru.

Toto svítidlo je taková mutace mezi zářivkovým a LED svítidlem. Šasi je z vykuchaného zářivkového svítidla Trevos Profi 118. Uvnitř je na plechovém držáku nalepeno deset 60cm LED pásků (celkem 360 LED typu 3528), každý o výkonu 3,8 W. Dále je nainstalován olověný akumulátor 12 V 1,3 Ah a napájecí zdroj 230/13,8 V sloužící jak k svícení, tak i dobíjení vestavěného akumulátoru. Napětí na akumulátoru by mělo být během nabíjení 13,6 až 13,8 V. S tím je potřeba počítat při použití diody. Protože napětí zdroje je 13,6 – 13,8 V může být světlo stále připojeno k síti a akumulátor se nebude přebíjet, bude se udržovat v nabitém stavu.

Schéma zapojení

Konstrukčně šlo o co největší jednoduchost. Napájecí zdroj přes oddělovací diodu přímo dobíjí vestavěný akumulátor a z něj jsou přes dva vypínače napojené dvě sekce LED pásků. Dioda je nutná kvůli tomu, aby se akumulátor nevybíjel zpět do zdroje (pokud se zdroj nechová jako zátěž, není potřeba). Dva vypínače slouží k dvoustupňové regulaci jasu. Další možností by bylo použití LED kontroléru (jas by šel regulovat ve více stupních), ale to u pracovního světla není potřeba a akorát to zdržuje.

Celek

Spínání je jednoduše řešeno vypínači

Po odstranění plastového krytu

V plastové vaně je zdroj, akumulátor a spínače. Plech s LED pásky je přilepen v průhledném krytu.

Plný výkon. Na fotce bohužel není vidět síla osvětlení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.