Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Převodník TTL – HTL verze 3

0

Tak, je tu další a snad poslední verze převodníku TTL > HTL pro převod signálu z 5V enkodéru/pravítka na 24 V pro PLC. Předchozí převodník (v2) fungoval, nepřevracel logické úrovně, ale při vyšších rychlostech deformoval signál a při použití frekvenčního měniče dost chytal rušení. Asi by pomohlo odstínit ho nějakou kovovou krabičkou. První převodník byl, co se rušení týče a rychlosti na tom o něco lépe. Sice převrací úrovně, ale to nijak zvlášť nevadí.

Nyní jsem potřeboval aby bylo možné jeden signál z enkodéru (signál Z) potlačit. Pokud je enkodér (rotační enkodér) od hlavní hřídele zpřevodován „do rychla“, připadá na jednu otáčku hlavní hřídele více otáček enkodéru. Je tedy možné dosáhnout více referenčních poloh, což je špatně. U předchozího převodníku jsem řešil odpínání signálu Z dočasně obyčejným signálovým relátkem. Otáčky jsou nízké, takže použití relé nemusí být kritické. Ale z hlediska životnosti – polovodič je polovodič.
Snímač není potřeba nějak přesně ladit. Referenční signál jde z enkodéru, ale použije se pouze bod, kdy bude zároveň sepnut i snímač – chová se to jako funkce AND. Takže se snímač nastaví tak, aby byl sepnutý někde okolo referenčního bodu enkodéru.

Převod otáčení z hřídele na enkodér.

Nažhavil jsem tedy Design Spark PCB a „nadesignoval“ další desku. Tato bude za konektor D-Sub 9 (CAN 9) přišroubovaná v rozvaděči, proto nemá žádné montážní otvory. Můj návrh berte s rezervou.

Schéma zapojení.

Srdce desky tvoří obvod L293D, což čtyřnásobný poloviční H-můstek. Běžné je jeho použití pro buzení DC motorů. Na jedné straně desky je konektor D-sub 9 pro připojení enkodéru (napájení 5 V, signály A, B, Z) a na straně druhé jsou 24V výstupy (A, B, Z) a napájecí svorkovnice s jedním vstupem pro indukční snímač. Pokud je snímač aktivní, je signál Z přenášen na výstup. Pokud snímač aktivní není, je na výstupu Z trvale držena log. 0.

Deska k frézování.
3D model z programu DesignSpark PCB.

Signály A a B mají trvale povolen výstup 5V signálem na vstup Enable. Log. 1 i log. 0 drží tedy obvod. Pokud je snímač aktivní, je na výstupu Z držena log. 0 i log. 1 obvodem. Pokud čidlo aktivní není, je výstup obvodu ve vysoké impedanci. Signál Z je držen na log. 0 pull-down rezistorem R5 o hodnotě 10 k. Pokud není snímač vyžadován, je jednoduše nahrazen propojkou na +24 V. Nízká logická úroveň je do 1,5 V, vysoká je od 2,3 V. Obvod je tedy méně citlivý na rušení než předchozí převodník. Zpoždění signálu vstup-výstup je řádově ve stovkách ns. Zbytek obvodu tvoří napájení – DC-DC měnič obvodem MINI-360, signalizace napájení a signalizace aktivovaného čidla.

Deska je opět vygravírovaná na CNC frézce na obyčejném jednovrstvém plošňáku. V jednom stroji používám tři tyto převodníky a fungují zcela bez problémů.

Samostatná deska.
Zapájená deska.

Kdyby měl někdo zájem o desku, nebo celý převodník (buď jako stavebnici, nebo sestavený), dejte vědět do komentářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.