Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Přívod elektřiny – stavební rozvaděč a ČEZ

16

Protože na hranici pozemku je již pojistkový (HDS) i elektroměrový sloupek je práce o něco jednodušší. Obvykle by bylo nutné vykopat díru na elektroměrový rozvaděč (sloupek), propojit s pojistkami ve vedlejším sloupku a vyvést vývod. Tuto část má v režii vlastník, případně si to sám musí zajistit u nějakého elektrikáře.

Nyní je potřeba pouze rozvaděč osadit jističem, vyvést kabel na stavební rozvaděč a vše nahlásit u ČEZu. Ten má snad rok na osazení elektroměru a případně přijímače HDO. Záleží samozřejmě na zvolené sazbě. Poplatek za jistič (rezervovaný příkon) je 500 Kč/A při použití 3f jističe a nebo 200 Kč/A při jednofázovém jističi.

Já jsem si zvolil asi nejběžnější jistič – 3f 25 A, charakteristiky B. Je nutné dodržet připojovací podmínky. Ohledně jističe platí zejména, že třífázový jistič musí mít hodnotu od 6 do 125 A (1fázový do 25 A; nad 80 A se osazuje nepřímé měření – jsou pak jiné podmínky), mít vypínací charakteristiku B (jiná je možná po domluvě s distributorem) a musí mít nezáměnné označení (některé typy jističů toto nemají!).

Přívod do elektroměrového rozvaděče je z pojistkového sloupku (HDS – Hlavní Domovní Skříň). Kabel (AYKY 4×16) byl již přiveden (osadila firma, která dělala zasíťování). Bylo akorát nutné ho připojit na jedné straně k jističi a na druhé k pojistkám. V žádném případě nikomu nedoporučuji, aby se v pojistkovém rozvaděči hrabal! Toto je určeno opravdu pouze pro odborníky s platnou vyhláškou 50 – přívod do rozvaděče je jištěn velkými pojistkami (řádově přes 100 A) a při zkratu to neprská, ale hoří a taví se! Zde je opravdu nutné svěřit práci elektrikáři.

Proč 4 a ne 5 vodičů? Zajímá vás, co hrozí při špatném zapojení? Koukněte do článku Duhy sítí a jejich možné poruchy – Síť TN.

Chráničky pro přívod a vývod z elektroměrového rozvaděče

Pojistkový rozvaděč (HDS) s pojistkami pro dva domy.

Nebezpečná situace při zapojování PEN. Šroub je umístěn za hliníkovým přívodem do HDS

Hliníkové vodiče jsem natřel kontaktní vazelínou na hliník Wago Alu-plus, aby se zamezilo oxidaci. Vodiče je samozřejmě nutné dostatečně dotáhnout jak v HDS, tak v jističi. Použitý jistič navíc musí umožňovat připojení Al vodičů. Při odizolovávání vodičů je nutné být opatrný, aby nedošlo k poškození žíly třeba naříznutí nožem apod. Mohlo by se po čase stát, že vodič praskne a přeruší se. Dále je dobré hliníkové vodiče nestáčet do očka – když se svorka opírá o vodič jenom na jedné straně je jakoby samosvorná. Kabel je nutné označit štítkem –  o jaký typ kabelu se jedná a jeho směr. Nože pojistek je dobré opatřit kontaktní vazelínou, aby nedocházelo k jejich oxidaci.

Za elektroměr jsem kabelem CYKY-J 5×6 mm připojil dočasný vývod – 3f zásuvku 32 A s vestavěnou zásuvkou na 230 V. Za zásuvku bude připojen stavební rozvaděč, který bude osazen dalšími jističi a proudovým chráničem. Kabel je veden v chráničce Kopoflex, aby nedošlo k mechanickému poškození kabelu. Vnitřek elektroměrového sloupku je nutné vyplnit pískem, nebo keramzitem, aby se zabránilo kondenzaci vlhkosti uvnitř. Na to celé je potřeba revizní zpráva od revizního technika elektro.

Pozor, od roku 2019 musí být i 32A zásuvky připojeny přes proudový chránič. Je tedy pravděpodobné, že na toto provedení nedostanete kladnou revizi, nebo že to ČEZ odmítne připojit. Vhodnou variantou je na kabel připojit malý zásuvkový rozvaděč s proudovým chráničem a zásuvkami.

Osazené jističe

Pětikolíková zásuvka 400V 32A se zásuvkou 230 V

Na stránkách ČEZ Distribuce je nutné vyplnit žádost o připojení odběrného místa. Jako přílohu je nutné přiložit katastrální mapu s vyznačeným místem stavby a doklad o vlastnictví. Cca dva dny po vyplnění žádosti mi přišel mail s informací, že jim dopis dorazil a odkazem na stránku, kde si lze prohlédnout postup. Stačí zadat zákaznické číslo, číslo žádosti a datum narození a zobrazí se přehledná tabulka s aktuálním stavem žádosti.

Cca za 14 dní přišel návrh smlouvy který jsem podepsal a odeslal zpět. Nyní je třeba nechat udělat revizi připojení. V revizi se uvádí číslo smlouvy s ČEZem, takže je nutné mít nejdříve smlouvu a až potom revizi. Tu jsem poté odeslal mailem. Čekám, čekám, čekám dalších 14 dní a nic se neděje…

Po nějaké době se postup zasekl na čísle 6 („Pro vlastní připojení k soustavě doložte splnění Technických podmínek připojení v souladu s uzavřenou smlouvou“). Co to sakra znamená, co jsem zapomněl? Píši tedy do ČEZu a odpověď je „jasná“. Musím kontaktovat svého obchodníka. WTF, takže musím vyplnit další formulář a zažádat o odběr elektřiny? Čert aby si vzal všechny ty alternativní dodavatele… Na stránkách tedy stahuji formulář DE10, ten vyplním a spolu s plnou mocí odesílám do ČEZu. Asi je pravda, že jsem si to mohl přečíst dříve přímo na stránkách ČEZu.

Po pár dnech telefon, domluvili jsme si nějaký nejasnosti (sháněli revizi, kterou jsem jim posílal asi třikrát) ujistili mě, že elektroměr bude osazen okolo zadaného termínu (chtěl jsem to asi půl roku napřed). Cca v polovině domluveného měsíce zavolal technik ČEZu, že je na parcele a chystá se zapojit elektroměr. Ten namontoval, zaplomboval a je hotovo. Samozřejmě, poté následoval dopis a mail od ČEZu s číslem účtu kam mám posílat peníze…

Osazený elektroměr

Takže ještě jednou popořadě (jak to probíhalo u mě):

  1. Pojistkový (HDS) a elektroměrový sloupek jsem už měl na hranici pozemku.
  2. Osazení Hlavního jističe, vývod na stavební rozvaděč.
  3. Více informací o postupu na stránkách ČEZu
    1. Žádost na ČEZ distribuce. Vyplnit formulář „žádost o připojení odběrného místa“.
    2. Se smlouvou zajít za revizákem, který udělá revizi (musí v ní být číslo smlouvy z bodu 3).
    3. Na ČEZu zažádat o připojení. Nutné odeslat ještě plnou moc a revizi.
  4. Pokud je vše OK, mělo by být odběrné místo připojeno.
  1. Takoviho sr.. s tim. To nez budes mit barak tak budes v duchodu, ne? 😀
    Jinak ti to preju a at se dari 😉

    Peťan: No, co ti budu povídat. je to náročný…ale bude to ještě náročnější.

  2. gondekp gondekp

    je možné použít na dočasný vývod z elektroměru do stavebního rozváděče kabel AYKY 4×16?

    Peťan: Myslím, že by to nemělo vadit. PEN splňuje minimální průřez, bod rozdělení se udělá v rozvaděči. Kabel by měl být v chráničce a pevně uložen (není určen jako pohyblivý přívod). Samozřejmě je nutné osadit proudový chránič. Vše by měl udělat elektrikář s patřičným oprávněním. Poté by měla být provedena revize.

  3. Anonym Anonym

    Urcite nedoporucuji, prace s 4×16 je otresna, postaci dle norem 4×6 ci doe zapojeni 5×6

    • martin martin

      4×6 nesmí být!
      cokoli 4x musí být minimálne 10mm, protože norma hovoří o minimálním průřezu vodiče PEN!

      • Michael S. Dobrý Michael S. Dobrý

        Za určitých okolností (zdůvodněných) distribuce připouští i kabel CYKY 4Jx6. Naopak mám obavu že při hl jističi do 32A včetně, by kabel AYKY 4×16 mohl být problém… už se nám stalo že to distribuce nevzala.

    • Petr 3 Petr 3

      Přečtěte si normy z iblasti napojení RD!
      Pro napojení domu z distribuce min. AYKY 4x16mm nebo CYKY 4x10mm. Což je minimum!!!
      Niked není psáno 4x6mm!!!!!!!!

  4. Martin Martin

    Taky jsem dělal sloupek, ale zděný. Trvalo to samozřejmě o dost déle. V průběhu jsem si nadával, co jsem to vymyslel za blbost. Ten plasťák je hotový za pár hodin, dal jsem se na boj, tak jsem to musel doválčit.
    Je fajn, že jsi uvědomuješ špatné provedení toho „stavebního rozvaděče“. Taky jsem to chtěl takto udělat kvůli ceně (snad tam je ve vnitř aspoň klasická skleněnka), protože ty zásuvkové kombinace jsou drahé na to, že to u dnešní výstavby využiješ jen sporadicky.
    Dost mě ale naštvalo, že mi tam Čez hodil už jetý, špinavý elektroměr, čekal jsem nového krasavce a oni mi tam dají nějakou ojetinu 😉

  5. Lukáš Lukáš

    dobrý den,
    řeším teď tu samou situaci- nove odběrné místo a stavništňí rozvaděč. Odmitli mě připojit, protože nemám „odvod“- můj elektrikář asi zapomněl dat kabel na vyvod.
    nyní chce použít vodič 4×10 mezi elektroměrným sloupkem a krabicí kde bude proudový chránič a zásuvka 400v (4p) atd,..

    nechápu ale ,proč používáte vodíč mezi jističem a zásuvkou 5x a ne 4x, když stejně nemáte v elektroměrné skříni proudový chránič?

    nebo je to tak, že do HL jističe vede L1,L2, L3 a PEN a z jističe a svorkovnice vychází L1,L2,L3 a PE a N ?? to se může-bod rozdělení v elektorměrné skříni?

    jinak velice děkuji za vaše stránky, čerpal jsem zde info ohledně babety a nyní tedy i ohledně stavby.

    Peťan: Úplně nechápu otázku, ale 4×10 na stavební rozvaděč mi přijde zbytečně moc (samozřejmě nevím jak to na místě vypadá). Vyvedl bych z elektroměráku kabel CYKY-J 5×6 do stavebního rozvaděče, kde musí být umístěn proudový chránič. Já mám připojenou zásuvku 32A „pětikolík“ a tak mám bod rozdělení v rozvaděči. Vodič PEN nesmí mít průřez menší než 6 mm2 (měď), takže bych musel buď použít 4p zásuvku (4p dnes už opravdu ne), nebo to rozdělit v zásuvce, kde není místo. Takhle jde samotný vodič PE, který není zatěžován provozním proudem, což je i bezpečnější. Jedná se o dočasné řešení, do domu půjde 3p+PEN.

  6. Michael Nosek Michael Nosek

    Dobrý den, zeptám se, když máte připojenou tu zásuvku, jak pak budete řešit stálý přívod do domu? Pokud vím, tak v elektroměrové skříni je to zaplombované pod tou průhlednou krytkou a už se k těm svorkám nedostanete. Jak se dá pak kabel vedený k zásuvce vyhodit a dát tam stálý přívod do domu?

    Peťan: Zavolá se na ČEZ, nahlásí se důvod a normálně se to rozplombuje. Plomby se nechají v rozvaděči a za pár dnů přijede servisák to opět zaplombovat. Dalo by se říct, že je to standardní postup. Stejné je to třeba v případě poruchy hlavního jističe.

    • MichaelNosek MichaelNosek

      Paráda, děkuji moc za objasnění problematiky. Můžu ještě jeden dotaz? Dnes jsem pořídil elektroměrovou skříň ER212/NKP7P a nikde, ani v návodu, jsem se nedočetl, jestli při jejím osazování se skříň prošroubuje k již osazené skříni SS200, kterou tam namontoval ČEZ nebo se jen vše dobře zhutní, aby skříň lícovala s tou co už tam je? Mě to zajímá, abych tam nevyvrtal díry a pak mě nenařkli, že jsem všechno zníčil a budu platit bambilion za poškozenou skříň..

      Peťan: Nevím teď z hlavy jestli je možné skříně spojit nějakým original dílem. Ale vrtat a spojovat skříně šrouby je zakázané (v horní části?). Myslím že je to někde i v podmínkách ČEZu. Ale 100% to nevím. Rozhodně se takové dodatečné úpravy nesmí dělat. Pak ty skříně vypadají hrozně, když se rozjedou.

  7. Petr Petr

    Dobrý den.Mam již 7 let pomníček a v něm přívody.kdyz jsem chtěl osadit elektroměr byla mi odmítnuta montáž,protože nemám označené vodiče pro HDO.Prosim můžete mi poradit jaké označení mají na mysly a jaké označení tam má být?Vychází mi tam na dvou stranách 6 vodičů a nejsou nijak označené.Drive to prý neplatilo.Jak mám zjistit který je který a co na něj napsat?

  8. David David

    Koukám, že byl vyměněn čínský jistič B2 za OEZ B4. Nebyl s tím problém při revizi nebo osazení elektroměru? Moc tomu origo Sentai taky moc nevěřím. A jistič B4 je levnější než B2 🙂

    Peťan: Taky jsem mu vyloženě nevěřil. A ten OEZ se do řady hodí líp. Při revizi problém nebyl.

  9. Honza Honza

    Ahoj, jaký kabel použít pro HDO CYKY J 3×1,5 nebo CYKY O 3×1,5 nebo radši nějakou 5ti žílu ?? děkuju za radu

    Peťan: Často se používá CYKY-J 3×1,5. Jako signál HDO se použije modrý vodič. Jako „rezerva“ je tam ještě hnědý. ZŽ není možné použít (nelze přeznačit a je možné ho použít pouze jako ochranný). Pokud počítáš s více signály HDO (bojler, TČ, případně ještě něco) bude možná lepší použít CYKY-J 5×1,5.

  10. Dobrý den, připojení není věda, bez chyb to však umí málokdo. A bohužel vedou mnohdy k vysokým nákladům. Všem doporučujeme konzultaci zdarma a případně nechat zaúřadovat odborníka na připojovací podmínky a zpracování administrativy i úprav přípojných míst. Váš místní elektrikář to pravděpodobně neumí na první dobrou a vy se jen připravíte o peníze a čas. O tom, co děláme, víme vše.

    • Sharkus Sharkus

      Tady to vypadá, že „odborník již zaúřadoval“. Konzultace zdarma je krycí název pro: „Ano, pozdravení a domluvení schůzky ještě není zcela zpoplatněno“. A teď by mě zajímalo odkud jste (aha, Praha 3), že u vás nemáte elektrikáře odborně způsobilé vykonávat svou práci. Odkud jste tedy sehnaly ty své? (i když, je pravda že podle fotky s manekýnem co měří zřejmě odpor plastové elektroinstalační lišty vůči fázi jste využili právě služeb vašich „místních elektrikářů“).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *