Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Programování Siemens Logo! #1 – O co vlastně jde?

0

Pokud potřebujete něco jednoduchého ovládat, je možné obvod složit z několika relé a obyčejných časovačů. Ostatně, takto se to dělalo dříve, před érou PLC. Nicméně od určité složitosti obvodu se již vyplatí sáhnout po nějakém programovatelném automatu. Dnes se dá sehnat programovatelná destička ve stylu Arduina za pár dolarů z Číny. Programování je většinou v C++ (Wiring), nebo je možné stáhnout grafické nadstavby, které zjednodušují programování/konfiguraci pro neprogramátory.

Problém u podobných „home-made“ zařízení je, že je nutné tvořit vše „od nuly“. Musí se vytvořit, nebo stáhnout knihovna pro displej, která může kolidovat např. s čidly, je nutné řešit napájení, zákmity a napěťové úrovně vstupů a výstupů… Provozovat neověřené zapojení s nějakým pochybným čipem z Číny také není úplně bezpečné. Pokud není pro člověka tvorba vlastního programovatelného automatu vyloženě hobby, je lepší sáhnout po hotovém a ověřeném zařízení, které deklaruje nějakou spolehlivost, jasné provozní podmínky a odolnost vůči rušení. Jedním z nich je logický modul Siemens Logo!. Podobné logické moduly, nebo „chytrá relé“ vyrábí spousta dalších výrobců a jejich parametry i ceny jsou dosti podobné. U Siemensu bohužel není programovací software volně ke stažení, ale moduly samotné jsou kvalitní, dobře rozšiřitelné a k programování není u Logo! 8 potřeba žádný speciální kabel. Navíc je možné program vytvořit pouze za pomocí vestavěné klávesnice a displeje. Je to sice krkolomné, ale ne nemožné.

Dnes se lze nejčastěji setkat s Logem verze 6, a 8. Logo! 6  je tmavě šedý modul, který je nutné programovat pomocí speciálního kabelu. Logo 7 je takový přestupní můstek – má ethernet, ale podobá se Logu 6. Nejnovější verzí je světle šedé Logo! 8 s větším, různobarevně podsvětleným displejem, zdířkou na microSD kartu a ethernetovým připojením. Rozhodně nemá smysl do nového projektu používat starý modul – nyní se již hůře shánějí, cena je vyšší a je nutné použít speciální programovací kabel. Starší moduly je lepší použít jako náhradní díly.

Logo! samotné se skládá z jednotlivých modulů. Hlavní je vždy základní modul (CPU), který může, nebo nemusí být vybaven displejem. Má vždy nějaké vstupy (digitální a analogové) a výstupy (relé, nebo tranzistor) a je napájen buď 230 V ac, nebo 12/24 V dc. Pokud je napájení 24 V, je možné použít 24V spínaný zdroj ve stejném designu. V případě nedostatečného počtu vstupů/výstupů na základním modulu lze použít rozšiřující karty. Na výběr jsou jak digitální vstupní, výstupní i kombinované moduly. Základní modul lze dále rozšířit o externí displej, nebo komunikační moduly (odesílání SMS, komunikace se systémem KNX, atd). U jednotlivých modulů je dobré si kontrolovat verzi firmware. Od verze FS:04 (listopad 2016) má logo více funkcí, ale je nutné použít software Logo Soft Comfort minimálně verzi 8.2.

Hardware je nutné nakonfigurovat buď pomocí samotného modulu, nebo nějakého software. V tomto případě se bude jednat o Logo! Soft Comfort v8.x a pro tvorbu webového rozhraní je nutné použít Logo! Web editor. Web editor by měl být volně ke stažení, Soft Comfort je nutné zakoupit a poté je možné aktualizovat. Zde se opět ukazuje Siemens neintuitivní webové rozhraní, které vás bude neustále přesměrovávat z jedné stránky na druhou tak, že ve výsledku z toho budete zmateni. Automatické aktualizace, stejně jako v drahém TIA Portalu kloudně nefungují, takže vám nezbude nic jiného, než používat verzi přímo z CD, nebo se registrovat na Siemens stránkách a aktualizace si nějakým způsobem stáhnout. Tohle opravdu nesnáším…

Přehled všech modulů a software je možné najít na novém portále Siemens. V případě, že se proklikáte hlouběji, stejně vás to přesměruje na „staré“ stránky.

V začátku budete potřebovat určitě software a nejlépe i samotné Logo!. I když sw umí offline simulaci, hardware je někdy nenahraditelný. Snadnou variantou si zakoupit nějaký Logo Starter kit, který obsahuje logický modul, software a případně displej a zdroj. Záleží jaké preferujete napájecí napětí a zda potřebujete reléové, nebo tranzistorové výstupy. Případně lze samozřejmě jednotlivé části koupit samostatně.

Já sám nejraději používám Logo! s napájecím napětím 24 V, displejem a tranzistorovými výstupy, které mají v podstatě neomezený počet sepnutí. V případě vetší zátěže je doplním o relé, které lze v případě poruchy kdykoliv vyměnit.

Výhoda základního modulu s displejem je možnost zobrazit aktuální stav vstupů a výstupů, možnost editování konstant programu, nebo i celého programu a samozřejmě i zobrazování hlášek na displeji. Nevýhodou je o něco vyšší cena.

Možnost tvorby programu přímo na základním modulu
Sledování stavu vstupů, výstupů a příznaků (v tomto případě digitální výstupy)
Konfigurace IP adresy modulu

 

Instalace Logo! Soft Comfort

Pro začátek je možné si stáhnout demo verzi přímo ze stránek Siemens. Osobně nevím, proč mají všude popsané kontrolní součty SHA256. Je to snad jediná stránka, kde na to člověk narazí. Dost pochybuji, že to někoho zajímá, místo toho by mohli zjednodušit aktualizace… Software na CD je možné zakoupit pod číslem 6ED1058-0BA08-0YA1. Jde o verzi 8.1, kterou je možné aktualizovat.

Instalace je snadná. Po přečtení licence stačí na tlačítko next. Ke konci instalace je možné nainstalovat ovladač pro kabel pro starší Logo! v 6. Pokud ho plánujete použít, můžete instalaci provést, jinak to není nutné. Program je v Jave, takže musí být v počítači nainstalovaný Java Runtime Environment, který je ale i součástí instalace. K verzi 8.1 je možné stáhnout jak české prostředí, tak i nápovědu. To lze přímo na starším portále.

Dobré je samozřejmě používat nejnovější verzi programu. Ten je možné upgradovat na verzi 8.2 (rok 2019) na těchto stránkách. Stránky jsou klasicky user unfriendly a pro stažení je nutné se registrovat.

 

Prostředí Logo Soft Comfort

Alespoň ze začátku budu používat počeštěnou verzi 8.0. Výhodou je česká nápověda, která je docela podrobná a obsahuje popis všech instrukcí.
Jedná se o klasické grafické prostředí, které asi nikoho nepřekvapí. V hodní liště je možné otevřít, nebo uložit program, spustit/zastavit provádění programu v Logu, nebo program odeslat, nebo naopak stáhnout z modulu.

V levé části je přehled otevřených projektů, pod ním je seznam instrukcí, které lze tažením vložit do editoru diagramu. Tam se celý program skládá.
V horní liště editoru diagramu jsou ikony pro rychlý přístup k často používaným funkcím: šipka pro  pohybování s instrukcemi, nástroj pro vytváření spojů, uspořádání a zoom okna, změna velikosti plochy, spuštění offline simulace, nebo online ladění programu.

 

Vytvoření nového programu

Nový program/diagram se vytvoří kliknutím na „Přidat nový diagram“. V nově zobrazeném okně lze nastavit název zařízení a programu, nastavit IP adresu zařízení, zvolit typ hardware, nastavit analogové vstupy, přidělit vstupům a výstupům názvy, zaheslovat program proti neoprávněnému přístupu atd. Stačí proklikat tabulku.

Možnosti nastavení projektu – jména vstupů a výstupů

 

Samotná tvorba programu poté probíhá v editoru diagramu. Do něho se z levého menu přetahují instrukce a propojují se cestami. Nejzákladnějšími instrukcemi je digitální vstup a výstup. Jejich hodnota reprezentuje napětí na vstupu, nebo naopak sepnuté relé/tranzistor na výstupu.

V okně níže jsou vloženy 2 vstupy a 4 výstupy. Jejich popisky odpovídají názvům z předchozího kroku. Ke vstupu I1 (Tlačítko 1) jsou připojeny výstupy Q1 a Q4. Aby se cesty nekřížily, je použito rozdělení. Pokud se cesty rozdělují v rozumné míře, může to program zpřehlednit. Ke vstupu I2 (Tlačítko 2) jsou připojeny výstupy Q2 a Q3.
V okně je spuštěna offline simulace a v dolní části je manuálně sepnut vstup I1. Aktivní signál je naznačen červenou barvou cest. Aktivní vstup a výstupy jsou také znázorněny. Kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítka simulace lze přepnout mezi spínačem, no/nc tlačítkem, nebo frekvencí spínání.

Pokud by se tento program nahrál do Loga! ovládaly by se jednoduše prvními dvěma vstupy všechny čtyři výstupy. Prakticky asi k ničemu, ale je možné vkládat spoustu dalších instrukcí. Program lze odeslat do Loga tlačítkem PC -> Logo. Po nahrání programu do modulu je ještě nutné program spustit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.