Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Programování Siemens Logo! #1 – O co vlastně jde?

17

Pokud potřebujete něco jednoduchého ovládat, je možné obvod složit z několika relé a obyčejných časovačů. Ostatně, takto se to dělalo dříve, před érou PLC. Nicméně od určité složitosti obvodu se již vyplatí sáhnout po nějakém programovatelném automatu. Dnes se dá sehnat programovatelná destička ve stylu Arduina za pár dolarů z Číny. Programování je většinou v C++ (Wiring), nebo je možné stáhnout grafické nadstavby, které zjednodušují programování/konfiguraci pro neprogramátory.

Problém u podobných „home-made“ zařízení je, že je nutné tvořit vše „od nuly“. Musí se vytvořit, nebo stáhnout knihovna pro displej, která může kolidovat např. s čidly, je nutné řešit napájení, zákmity a napěťové úrovně vstupů a výstupů… Provozovat neověřené zapojení s nějakým pochybným čipem z Číny také není úplně bezpečné. Pokud není pro člověka tvorba vlastního programovatelného automatu vyloženě hobby, je lepší sáhnout po hotovém a ověřeném zařízení, které deklaruje nějakou spolehlivost, jasné provozní podmínky a odolnost vůči rušení. Jedním z nich je logický modul Siemens Logo!. Podobné logické moduly, nebo „chytrá relé“ vyrábí spousta dalších výrobců a jejich parametry i ceny jsou dosti podobné. U Siemensu bohužel není programovací software volně ke stažení, ale moduly samotné jsou kvalitní, dobře rozšiřitelné a k programování není u Logo! 8 potřeba žádný speciální kabel. Navíc je možné program vytvořit pouze za pomocí vestavěné klávesnice a displeje. Je to sice krkolomné, ale ne nemožné.

K prostudování ještě mohu doporučit oficiální e-learning kurzy přímo od Siemensu. První kroky se Siemens Logo! jsou v češtině. Další kurzy většinou v angličtině.

Dnes se lze nejčastěji setkat s Logem verze 6, a 8. Logo! 6  je tmavě šedý modul, který je nutné programovat pomocí speciálního kabelu. Logo 7 je takový přestupní můstek – má ethernet, ale podobá se Logu 6. Nejnovější verzí je světle šedé Logo! 8 s větším, různobarevně podsvětleným displejem, zdířkou na microSD kartu a ethernetovým připojením. Rozhodně nemá smysl do nového projektu používat starý modul – nyní se již hůře shánějí, cena je vyšší a je nutné použít speciální programovací kabel. Starší moduly je lepší použít jako náhradní díly.

Logo! samotné se skládá z jednotlivých modulů. Hlavní je vždy základní modul (CPU), který může, nebo nemusí být vybaven displejem. Má vždy nějaké vstupy (digitální a analogové) a výstupy (relé, nebo tranzistor) a je napájen buď 230 V ac, nebo 12/24 V dc. Pokud je napájení 24 V, je možné použít 24V spínaný zdroj ve stejném designu. V případě nedostatečného počtu vstupů/výstupů na základním modulu lze použít rozšiřující karty. Na výběr jsou jak digitální vstupní, výstupní i kombinované moduly. Základní modul lze dále rozšířit o externí displej, nebo komunikační moduly (odesílání SMS, komunikace se systémem KNX, atd). U jednotlivých modulů je dobré si kontrolovat verzi firmware. Od verze Loga! 8.2 (listopad 2016) má logo více funkcí, ale je nutné použít software Logo! Soft Comfort minimálně verzi 8.2.

Hardware je nutné nakonfigurovat buď pomocí samotného modulu, nebo nějakého software. V tomto případě se bude jednat o Logo! Soft Comfort v8.x a pro tvorbu webového rozhraní je nutné použít Logo! Web editor. Web editor by měl být volně ke stažení, Soft Comfort je nutné zakoupit a poté je možné aktualizovat. Zde se opět ukazuje Siemens neintuitivní webové rozhraní, které vás bude neustále přesměrovávat z jedné stránky na druhou tak, že ve výsledku z toho budete zmateni. Automatické aktualizace, stejně jako v drahém TIA Portalu kloudně nefungují, takže vám nezbude nic jiného, než používat verzi přímo z CD, nebo se registrovat na Siemens stránkách a aktualizace si nějakým způsobem stáhnout. Tohle opravdu nesnáším…

Přehled všech modulů a software je možné najít na novém portále Siemens. V případě, že se proklikáte hlouběji, stejně vás to přesměruje na „staré“ stránky.

V začátku budete potřebovat určitě software a nejlépe i samotné Logo!. I když sw umí offline simulaci, hardware je někdy nenahraditelný. Snadnou variantou si zakoupit nějaký Logo! Starter kit, který obsahuje logický modul, software a případně displej a zdroj. Záleží jaké preferujete napájecí napětí a zda potřebujete reléové, nebo tranzistorové výstupy. Případně lze samozřejmě jednotlivé části koupit samostatně.

Já sám nejraději používám Logo! s napájecím napětím 24 V, displejem a tranzistorovými výstupy, které mají v podstatě neomezený počet sepnutí. V případě vetší zátěže je doplním o relé, které lze v případě poruchy kdykoliv vyměnit.

Výhoda základního modulu s displejem je možnost zobrazit aktuální stav vstupů a výstupů, možnost editování konstant programu, nebo i celého programu a samozřejmě i zobrazování hlášek na displeji. Nevýhodou je o něco vyšší cena.

Možnost tvorby programu přímo na základním modulu
Sledování stavu vstupů, výstupů a příznaků (v tomto případě digitální výstupy)
Konfigurace IP adresy modulu

 

Instalace Logo! Soft Comfort

Pro začátek je možné si stáhnout demo verzi přímo ze stránek Siemens. Osobně nevím, proč mají všude popsané kontrolní součty SHA256. Je to snad jediná stránka, kde na to člověk narazí. Dost pochybuji, že to někoho zajímá, místo toho by mohli zjednodušit aktualizace… Software na CD je možné zakoupit pod číslem 6ED1058-0BA08-0YA1. Jde o verzi 8.1, kterou je možné aktualizovat.

Instalace je snadná. Po přečtení licence stačí na tlačítko next. Ke konci instalace je možné nainstalovat ovladač pro kabel pro starší Logo! v 6. Pokud ho plánujete použít, můžete instalaci provést, jinak to není nutné. Program je v Jave, takže musí být v počítači nainstalovaný Java Runtime Environment, který je ale i součástí instalace. K verzi 8.1 je možné stáhnout jak české prostředí, tak i nápovědu. To lze přímo na starším portále.

Dobré je samozřejmě používat nejnovější verzi programu. Ten je možné upgradovat na verzi 8.2 (rok 2019) na těchto stránkách. Stránky jsou klasicky user unfriendly a pro stažení je nutné se registrovat.

Logo! 8.2 (Logo! 8.FS4) lze programovat pouze v software Logo! Soft Comfort od verze 8.2!

 

Prostředí Logo Soft Comfort

Alespoň ze začátku budu používat počeštěnou verzi 8.0. Výhodou je česká nápověda, která je docela podrobná a obsahuje popis všech instrukcí.
Jedná se o klasické grafické prostředí, které asi nikoho nepřekvapí. V hodní liště je možné otevřít, nebo uložit program, spustit/zastavit provádění programu v Logu, nebo program odeslat, nebo naopak stáhnout z modulu.

V levé části je přehled otevřených projektů, pod ním je seznam instrukcí, které lze tažením vložit do editoru diagramu. Tam se celý program skládá.
V horní liště editoru diagramu jsou ikony pro rychlý přístup k často používaným funkcím: šipka pro  pohybování s instrukcemi, nástroj pro vytváření spojů, uspořádání a zoom okna, změna velikosti plochy, spuštění offline simulace, nebo online ladění programu.

 

Vytvoření nového programu

Nový program/diagram se vytvoří kliknutím na „Přidat nový diagram“. V nově zobrazeném okně lze nastavit název zařízení a programu, nastavit IP adresu zařízení, zvolit typ hardware, nastavit analogové vstupy, přidělit vstupům a výstupům názvy, zaheslovat program proti neoprávněnému přístupu atd. Stačí proklikat tabulku.

Možnosti nastavení projektu – jména vstupů a výstupů

 

Samotná tvorba programu poté probíhá v editoru diagramu. Do něho se z levého menu přetahují instrukce a propojují se cestami. Nejzákladnějšími instrukcemi je digitální vstup a výstup. Jejich hodnota reprezentuje napětí na vstupu, nebo naopak sepnuté relé/tranzistor na výstupu.

V okně níže jsou vloženy 2 vstupy a 4 výstupy. Jejich popisky odpovídají názvům z předchozího kroku. Ke vstupu I1 (Tlačítko 1) jsou připojeny výstupy Q1 a Q4. Aby se cesty nekřížily, je použito rozdělení. Pokud se cesty rozdělují v rozumné míře, může to program zpřehlednit. Ke vstupu I2 (Tlačítko 2) jsou připojeny výstupy Q2 a Q3.
V okně je spuštěna offline simulace a v dolní části je manuálně sepnut vstup I1. Aktivní signál je naznačen červenou barvou cest. Aktivní vstup a výstupy jsou také znázorněny. Kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítka simulace lze přepnout mezi spínačem, no/nc tlačítkem, nebo frekvencí spínání.

Pokud by se tento program nahrál do Loga! ovládaly by se jednoduše prvními dvěma vstupy všechny čtyři výstupy. Prakticky asi k ničemu, ale je možné vkládat spoustu dalších instrukcí. Program lze odeslat do Loga tlačítkem PC -> Logo. Po nahrání programu do modulu je ještě nutné program spustit. V dalším díle si už přidáme do programu nějaké logické funkce…

Další díly seriálu „Programování Siemens Logo!“:

 1. Petr Moravec Petr Moravec

  Perfektní stránky a teď ještě navíc i PLC… paráda. Máte můj obdiv. Děkuji za perfektní zdroj informací.

  Peťan: Díky, díky.
  No, PLC zatím moc ne, ale snad taky časem něco napíšu. Na českým internetu toho moc není. Ale zase nechci opakovat dávno řečený věci.

 2. Petr Moravec Petr Moravec

  Nedělal jste průzkum možností řídících modulů jiných firem, např. EATON? Je Logo lepší oproti konkurenci nebo se jedná o zažitý a praxí prověřený etalon? Děkuji za odpověď.

  • Petr Moravec Petr Moravec

   Jo sorry, je to zmíněné v úvodu videa :o)

   Peťan: Nestihl jsem napsat k původnímu dotazu… Žádné srovnání jsem nedělal – zkoušel jsem v podstatě jen Logo! 6 a teď tu verzi 8. Teď co lze k programování použít ethernet, není potřeba ani žádný speciální kabel, což si myslím je dost velký benefit.

 3. Petr Moravec Petr Moravec

  Můžu se ještě optat ohledně té tranzistorové varianty řídící jednotky – spínaný proud je omezen na 300mA, platí to pro napětí až do 230V nebo jen do 24V/(AC)DC, zda-li používat klasická relé nebo relé s cívkou na 24V?
  Děkuji.

  • Petr Moravec Petr Moravec

   Tak už asi vyřešeno, konečně jsem se dopátral po manuálu. Siemens by měl opravdu zapracovat a udělat ty stránky se smysluplnou navigací. Píšou, že výstupní napětí je menší nebo rovno 24VDC při max. 300mA. Omlouvám se za zahlcování diskuze.

   Peťan: V pohodě, akorát nestíhám odpovídat 🙂 Verze s tranzistory je jenom v provedení na 24 V dc. Takže na výstupu tranzistorů je 24 V. Není vyveden jakoby kolektor a emitor tranzistoru, ale přímo výstup (+) a (-) 24 V.

   • Petr Moravec Petr Moravec

    Super. Někde jsem četl, že by tam měl být snad optočlen, tedy na výstupu fototranzistor. Ať je to tak či tak, pro silnoproudé spotřebiče to znamená pomocné relé s civkou na 24VDC. Řeším už jen, které výstupy pro mě budou ty pravé 😁 zatím to mám na hraní, tak je to asi jedno… Spíš ale asi ty nizkonapetove. Dnes jsem projel nějaké projekty, hraju si doma s Esp8266, micropythonem, MQTT a můj záměr je zautomatizovat některé domovní procesy. Vědom si výhod i nevýhod obou řešení, soustředím se na Logo, pro které hraje spolehlivost. To webové rozhraní je boží 😁

    Peťan: Jestli někde najdu Logo! s tranzistorovými výstupy, tak napíšu co je použito jako výkonový prvek. Externí relé mají výhodu v jednoduchém nahrazení novými.
    Logo! 8 umí komunikovat přes ethernet třeba s HMI, nebo jiným logem. Možná by šlo spojit s Arduinem, nebo ESP a používat jako master-slave. Ale reálně jsem to nezkoušel…
    Doporučuji kouknout třeba na Settimino, kde to řeší. Já sám používám komponentu Sharp7 pro komunikaci mezi programem v C# a PLC S7-1200.

    • Sharkus Sharkus

     no nevím jak loga!, ale třeba ET200 mají na výstupech kompletní H-můstky (8xout v jednom chrobáku) a ten je od cpu oddělen rychlýmy optočleny. Tady bych si typoval že to v siemensu vyřešili stejně.

    • Sharkus Sharkus

     Tak teda oprava dle realneho kusu. Oproti ET200 mají výstup řešen pouze pomocí docela zajímavého výkonového spínače Infineon TS4140N který je řízen přizemňovámím obyčejným npn tranzistorem. viz. https://cz.mouser.com/datasheet/2/196/Infineon-ITS4140N-DS-v02_01-en-1227650.pdf Další zajímavost je že by bylo docela jednoduche na vykonove desce oddelit od sebe napajeni samotneho loga a dvou paru výstupu (jsou zapojeny do párů s odděleným napájením diodamy)

 4. Michal I Michal I

  Ahoj,
  díval jsem se na tvůj článek ohledně softwaru LOGO8.
  Koupil jsem si startovací set i se softwarem – verze 8.2.1, ale je to celý v AJ.
  Snažím se celý den přijít na to, jak tam dostat češinu a pořád mi to nejde.
  Na netu jsem někde stáhnul verzi 8.0, do toho je čeština, ale nápověda ne.
  Jediný, co mi jde je verze 6.0 tam se mi podařilo dostat komplet češtinu.. rád bych ovšem používal verzi 8 komplet v češtině.

  Mohl bys mi prosím poradit?

  Díky moc,
  Michal I.

  Peťan: Čeština je pouze pro verzi 8.0 a 8.1. (verze nápovědy je jako pro 8.0). Češtinu pro v8.0 najdeš zde a pro v8.1 zde. Je tedy nutné používat starší verzi v češtině, nebo novou v angličtině. A čekat…

  • Michal Michal

   Stejně mi to nefunguje.. odinstaloval jsem všechny verze. znovu nainstaloval verzi 8.0, stáhnul češtinu pro V8.0, náhrál.. menu je v cz ale nápověda ne.
   to samý verze 8.1

   Peťan: Musíš do složky s programem zkopírovat soubor Language_cs_CZ a do složky help zkopírovat soubor Help_cs_CZ. Mám takový pocit, že jsem měl nápovědu taky v angličtině, tak jsem soubor s anglickou nápovědou (Help_en_US) odstranil a soubor s českou nápovědou (Help_cs_CZ) přejmenoval na původní anglický název.
   Vítej ve světě Siemens user-friendly software. Buď rád, že nepoužíváš TIA Portal.

   • Patrik Šimůnek Patrik Šimůnek

    Dobrý den, řeším problém s češtinou do Logo Softu a na stránkách jde stáhnout jen soubor s koncovkou .LUF a to mi je asi k prdu ne ?

    Peťan: Do jaké verze programu se snažíte dát češtinu? Mělo by to jít přes Help > Update center. Ale abych řekl pravdu, tak mi to taky nešlo. Ale .LUF soubor jde otevřít v TotalCommanderu, nebo WinRaru (jedná se o archiv) a v něm jsou jednotlivé soubory, které je možné zkopírovat do složky s programem. Pozor na kopírování různých češtin mezi verzemi. Taky se mi stalo, že bylo potřeba program přeinstalovat. Tohle nemají úplně dobře vymyšlené.

 5. Pavel Pavel

  Řešil jsem stejný problém zatím jediné řešení použít odkaz v textu a zkopírovat language, ale nápověda zůstane pořád anglická. Pokusil jsem se ze staré verze 8.0 nakopírovat soubor help cs do adresáře help a funguje to . Nápověda je česká popisky v programu české. Má to jeden zádrhel v nápovědě chybí spousta věcí co jsou u nových logo jednotek, ale nemusím pořád startovat program s verzí 8.0

 6. Jan Cveček Jan Cveček

  Dobrý den, našel jsem si Váš kanál na YT, mám na Vás dotaz, jelikož tomu rozumíte, umí LOGO Siemens spínat výstupní relé dle kalendáře a to minimálně 30x za 24h? Potřebuji v určitou dobu na 2-10s sepnout relé v přesném čase, sepnutí je cca 30x za 24h, zdali je vnitřní kalendář a umí spínat dle přesného času.

  Předem děkuji za odpovědi.

  Peťan: Logo! má týdenní spínací hodiny, u kterých lze nastavit až 3 časy sepnutí a rozepnutí. Tento blok lze použít v projektu vícekrát (zkoušel jsem ho vložit do projektu 10x a žádná chyba nenastala). Záleží na použití, ale pokud by se mělo jednat o nějaké četnější spínání (každý den v roce jiný), bylo by možná lepší použít Arduino a nějakou aplikaci do PC, ve které by se dal rozpis spínání nastavit. Něco vzdáleně podobného jsem dělal, viz toto video. Můžu se zeptat, co by měla být výsledná aplikace, pokud to není tajné?

  • Jan Cveček Jan Cveček

   Předem děkuji za rychlou odpověd, bude to spínat pořád stejně, každý den bude stejný, 365 dní v roce, jde mi o to že potřebuji na jedno relé nastavit 30x sepnutí v jednom dni, timer ma 4x čas s výstupem na časove rele třeba 10s sepnutí a následně výstup na q1 třeba. Jde timer dát vícekrát do výstupu na jedno q1 relé?

   Peťan: V tom případě by šel použít týdenní časovač. Ale je tu nevýhoda, že nejmenší čas, který jde nastavit je 1 minuta. Ale i to by šlo obejít detekcí náběžné hrany a zpožděným vypnutím. Na obrázku jsou tři časovače. Do každého se nastaví hodina a minuta, kdy se má výstup sepnout a pak samotný čas sepnutí (třeba 10 sekund) vytvoří blok zpožděného vypnutí. Všechny výstupy jsou pak spojeny pomocí logického součtu.

 7. Jan Cveček Jan Cveček

  Super problém vyřešen, díky moc za pomoc 🙂

 8. Kamil Kamil

  Dobrej den,
  Chtel bych poprosit o radu jestli máte skušenost s tím že vstupy na logo nereagují (I2,I4,I6,I7)ani kdyš si zapnu onlinetest(v simulaci mi fungovali). jestli tam neni nejake nastaveni vstupu o kterem nevím tak bych to chtel reklamovat. (mylmsite že mi takouto reklamaci prodejce CONRAD převezme?)nejsem si vědom že bych vstupy mohl odpálit já.
  Dekuji

  Peťan: Simulace nemá s modulem jako takovým nic společného. Tam vše probíhá v počítači.
  Pokud vstupy nefungují, můžou být poškozené. Doporučuji si dát v menu Loga zobrazení stavu vstupů/výstupů (pokud má displej), nebo si do LogoSoft Comfort vložit všechny vstupy a postupně na všechny vstupy připojovat napětí…a sledovat je. Pokud bude I1 fungovat a I2 se stejným zdrojem signálu ne, je chyba zřejmě v modulu. Reklamace – to už je otázka na to, kde se to kupovalo. Pokud je modul na 24 V a bylo na něj připojeno 230 V, není to chyba Loga!.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.