Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Projekt domu

0

Další kapitolou a krokem k vlastní domu je jeho projekt. Každému se samozřejmě líbí něco jiného a má jiné představy. Mě se jeví jako nejideálnější dům s obytným podkrovím a vestavěnou garáží, nebo spíše dílnou/garáží.

Samozřejmě, že nastává problém jak vše do domu nacpat, kde udělat jakou komůrku apod. Vše musí jít ruku v ruce s cenou. Samozřejmě není problém nechat si namalovat dům se zastavěnou plochou třeba 250 m2 a cenou přes 4 miliony. Problém je pak samotná stavba a samozřejmě zaplacení celé té „srandy“.

Oslovil jsem tedy místní projektantku se svými požadavky, nápady a z internetu staženými a podle mě upravenými projekty… Ty slouží spíše jako nástřel, jak by měl dům vypadat. Někdy se může člověku líbit nějaký koncept domu, ale při osazení domu na pozemek se zjistí, že obytné místnosti vychází na sever, nelze skloubit místnosti kvůli směru vchodu, nebo že v místě výstavby platí přísné regule na tvar domu. Naštěstí v místě výstavby nejsou (kromě několika málo věcí) přísné požadavky. Jako všude jinde je třeba dodržet vzdálenost mezi domy, uliční čáru a zde alespoň nějaký sklon střechy (takže plochou střechu ne).

Jak jsem již psal výše, mé požadavky jsou dům s obytným podkrovím, garáž/dílna součástí domu, technická místnost, obývák s částečně oddělenou kuchyní, v patře dvě místnosti, ložnice se šatnou a koupelna a záchod. To celé by se mělo vejít do velikosti cca 12×9 m. Asi po měsíci jsem obdržel první nástřel projektu domu. Osobně se mi návrh líbí, i když velikost delší strany narostla o více než tři metry. S několika málo úpravami to bude zřejmě finální podoba domu. Po úpravách a mém schválení se začala kreslit finální verze domu. Celkem to trvalo asi půl roku.

Výhoda je, že projektantka zařídí veškeré potřebné papírování. Takže stavební povolení, operace s pozemkem, radonový průzkum atd. nemusím řešit. Nakonec se z domu vyklubal obdélník 15,5 * 8 metrů (+ zateplení). Dům bude v „mírném“ kopci, takže bude nutné s deskou jít „trochu“ nad terén. Snad bude vše OK. Nejdelší na tom všem je papírování – různé vyjádření kde koho, na všechno měsíc lhůta atd. Člověk to rok řeší a pak se teprv dostane k tomu, že si může podat stavební povolení, na které se zase čeká… a čeká… a čeká…

Co se týče domu, tak se jedná o zděný dům s podlahovou plochou 140 m2, s garáží, technickou místností a několika pokoji. Mělo by to být 5 + kk. Obytné podkroví bude o něco vyšší než je běžné. Sklon střechy bude 38° a na ní bude černá hliníková střešní krytina od Kovokrab. Dům bude vytápěn tepelným čerpadlem země – voda a rád bych měl i rekuperaci s chlazením. Další vychytávkou by měl být centrální vysavač. Možná něco přidám, něco uberu…bude záležet na náladě a hlavně financích.

Přízemí

Podkroví

Samozřejmě, je možné, že se bude ještě něco málo měnit. Ale zhruba takto by měla vypadat finální podoba domu. Držte mi palce…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.