Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Řidičák na Babettu

7

Pokud hledáte informace o techničáku na Babettu, pokračujte zde…

„Můžu řídit moped, nebo babettu s řidičákem skupiny B?“ Tuhle otázku si jistě položilo sposta lidí, kteří mají řidičák pouze na auto (v ŘP mají vyznačeno pouze B).

Od 19. ledna 2013 nastala změna v legislativě, takže s Béčkem lze řídit nejen Babettu (skupina AM = mopedy a skůtry do konstrukční rychlosti 45 km/h), ale i vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou (skůtry o max. 125 ccm a 11 kW). Takže text dole je teď už víceméně k ničemu, protože ŘP skupiny B byl ještě víc rozšířen. Doporučuji projít si zákon (viz níž), nebo mrknout na Wikipedii, kde je seznam skupin celkem přehledně popsán (ovšem, tam není záruka na 100% správnost).

 

Když zkusíte projít různý fóra a stránky dozvíte se to, že jste se vlastně nic nedozvěděli. Protože existuje spousta chytráků, kteří vám vykládají jen to, co někde slyšeli a zákon nikdy nečetli. Nakonec do toho začnou motat obsah, poměr hmotnost/výkon a kdoví co ještě. Přitom je v zákoně jasně napsáno, co skupina AM je:

(15) Řidičské oprávnění skupiny AM opravňuje k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45 km.h –1.

Tak, teď už víme co můžete řídit, když máte AMko. Teď jde o to, jestli máte AMko, když máte jen Béčko.

Stačí si pořádně projít Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb zvlášť §81 – „Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění „. Pro ty, kdo by to nepochopili jsem se zeptal přímo těch nejpovolanějších.

A tady je odpověď:

Vážený pane …,
dne 3. srpna jsme obdrželi Váš dotaz ze dne 1. 8. 2009, který nám byl zaslán v elektronické podobě, kde se dotazujete k čemu Vás opravňuje řidičská skupina B a jaká vozidla s uvedenou skupinou můžete (jste oprávněn) řídit. Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění jsou upraveny ustanovením § 81 zákona č. 361/2000sb, Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků. Zdejší součást Vám doporučuje seznámit se ustanovením § 81 – Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění shora citovaného zákona, Pro skupinu B platí ustanovení § 81 odst,. 4, písmena a),b)c), odst. 5 a odst. 15, Zákona č. 361/200 Sb., Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků.

Z již předem citovaných právních úprav vyplývá, že jste oprávněn řídit malý motocykl a moped do konstrukční rychlosti 45 km/hod s vyznačením skupiny – B – v řidičském oprávnění.

S pozdravem a přáním hezkého dne

plk. Mgr. Karel BUŠTA, v. r. vedoucí odboru

 1. zdenek zdenek
  3.2.2012 - 15:41:26

  tak tedy mužu řidit ze skupinou b skutr ???

  • Peťan: Pokud to je skůtr do konstrukční rychlosti 45km/h tak jo 😉
 2. Dave Dave
  3.2.2012 - 15:41:40

  Neptal ses jich náhodou i na povinou výbavu mopedu? Celkem by mě to zajímalo, každej tvrdí něco jinýho 😕

  • Peťan: Koukni se na http://www.mdcr.cz/…341_posl.pdf §32 odstavec 5 a 6. Musíš mít pojistky, žárovky, nářadí na výměnu. Nemusíš mít lékárničku. Podle odstavce 11 ještě vestu. Info bez záruky…
 3. Martin Martin
  3.2.2012 - 15:42:38

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli musím mít nějaký papíry od babetty,jako malej a velkej techničák,když nepodléhá ani registraci? děkuji za odpověd

 4. SIMPO SIMPO
  3.2.2012 - 15:43:09

  Dobrý den, mohu jezit s babettou na cyklostezce?? předem díky za odpověď

  • Peťan: 😀 Co je tohle za otázku? Samozřejmě že ne! 😀 Cyklostezka je určena pouze pro cyklistickou (plus chodci, bruslaři apod.) dopravu. Automobilová a motocyklová doprava je z ní vyloučena.
 5. PetrJ PetrJ
  16.6.2013 - 18:20:54

  Dobrý den, dostal jsem darem Babettu od kamaráda a mám řidičský průkaz B. Ale řidičské opravění jsem získal v prosinci 2012 a po novém roce k Bčku bylo přidáné řidičské právnění Am. Myslím tím, zda-li i já smím řídit Babettu, pokud jsem získal řidičské opravění před přidáním Am k řidičskému oprávnění B..? Děkuji.

 6. Peťan: Je úplně jedno, od kdy máš řidičák. AMko máš s každým řidičákem kromě T (traktor). Pokud máš teda ŘP skupiny B můžeš řídit auto, vozidla skupiny AM (vozidla do 45km/h) a vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou. Mrkni na Wikipedii, tak je to docela pěkně popsaný.
 7. PetrJ PetrJ
  16.6.2013 - 18:45:06

  [5] PetrJ: B mám. Mockrát děkuji, ted‘ v tom mám jasno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.