Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Řidičák na Babettu

9

Pokud hledáte informace o techničáku na Babettu, pokračujte zde…

„Můžu řídit moped, nebo babettu s řidičákem skupiny B?“ Tuhle otázku si jistě položilo sposta lidí, kteří mají řidičák pouze na auto (v ŘP mají vyznačeno pouze B).

Od 19. ledna 2013 nastala změna v legislativě, takže s Béčkem lze řídit nejen Babettu (skupina AM = mopedy a skůtry do konstrukční rychlosti 45 km/h), ale i vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou (skůtry o max. 125 ccm a 11 kW). Takže text dole je teď už víceméně k ničemu, protože ŘP skupiny B byl ještě víc rozšířen. Doporučuji projít si zákon (viz níž), nebo mrknout na Wikipedii, kde je seznam skupin celkem přehledně popsán (ovšem, tam není záruka na 100% správnost).

 

Když zkusíte projít různý fóra a stránky dozvíte se to, že jste se vlastně nic nedozvěděli. Protože existuje spousta chytráků, kteří vám vykládají jen to, co někde slyšeli a zákon nikdy nečetli. Nakonec do toho začnou motat obsah, poměr hmotnost/výkon a kdoví co ještě. Přitom je v zákoně jasně napsáno, co skupina AM je:

(15) Řidičské oprávnění skupiny AM opravňuje k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45 km.h –1.

Tak, teď už víme co můžete řídit, když máte AMko. Teď jde o to, jestli máte AMko, když máte jen Béčko.

Stačí si pořádně projít Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb zvlášť §81 – „Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění „. Pro ty, kdo by to nepochopili jsem se zeptal přímo těch nejpovolanějších.

A tady je odpověď:

Vážený pane …,
dne 3. srpna jsme obdrželi Váš dotaz ze dne 1. 8. 2009, který nám byl zaslán v elektronické podobě, kde se dotazujete k čemu Vás opravňuje řidičská skupina B a jaká vozidla s uvedenou skupinou můžete (jste oprávněn) řídit. Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění jsou upraveny ustanovením § 81 zákona č. 361/2000sb, Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků. Zdejší součást Vám doporučuje seznámit se ustanovením § 81 – Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění shora citovaného zákona, Pro skupinu B platí ustanovení § 81 odst,. 4, písmena a),b)c), odst. 5 a odst. 15, Zákona č. 361/200 Sb., Zákon o silničním provozu ve znění pozdějších změn a doplňků.

Z již předem citovaných právních úprav vyplývá, že jste oprávněn řídit malý motocykl a moped do konstrukční rychlosti 45 km/hod s vyznačením skupiny – B – v řidičském oprávnění.

S pozdravem a přáním hezkého dne

plk. Mgr. Karel BUŠTA, v. r. vedoucí odboru

 1. zdenek zdenek

  tak tedy mužu řidit ze skupinou b skutr ???

  • Peťan: Pokud to je skůtr do konstrukční rychlosti 45km/h tak jo 😉
 2. Dave Dave

  Neptal ses jich náhodou i na povinou výbavu mopedu? Celkem by mě to zajímalo, každej tvrdí něco jinýho 😕

  • Peťan: Koukni se na http://www.mdcr.cz/…341_posl.pdf §32 odstavec 5 a 6. Musíš mít pojistky, žárovky, nářadí na výměnu. Nemusíš mít lékárničku. Podle odstavce 11 ještě vestu. Info bez záruky…
 3. Martin Martin

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli musím mít nějaký papíry od babetty,jako malej a velkej techničák,když nepodléhá ani registraci? děkuji za odpověd

 4. SIMPO SIMPO

  Dobrý den, mohu jezit s babettou na cyklostezce?? předem díky za odpověď

  • Peťan: 😀 Co je tohle za otázku? Samozřejmě že ne! 😀 Cyklostezka je určena pouze pro cyklistickou (plus chodci, bruslaři apod.) dopravu. Automobilová a motocyklová doprava je z ní vyloučena.
 5. PetrJ PetrJ

  Dobrý den, dostal jsem darem Babettu od kamaráda a mám řidičský průkaz B. Ale řidičské opravění jsem získal v prosinci 2012 a po novém roce k Bčku bylo přidáné řidičské právnění Am. Myslím tím, zda-li i já smím řídit Babettu, pokud jsem získal řidičské opravění před přidáním Am k řidičskému oprávnění B..? Děkuji.

 6. Peťan: Je úplně jedno, od kdy máš řidičák. AMko máš s každým řidičákem kromě T (traktor). Pokud máš teda ŘP skupiny B můžeš řídit auto, vozidla skupiny AM (vozidla do 45km/h) a vozidla skupiny A1 s automatickou převodovkou. Mrkni na Wikipedii, tak je to docela pěkně popsaný.
 7. PetrJ PetrJ

  [5] PetrJ: B mám. Mockrát děkuji, ted‘ v tom mám jasno.

 8. Šimon Svoboda Šimon Svoboda

  Dobrý den mám babetu 210 a je mi 15 let a mám na ni zelenou kartu mohu ji řídit na silničním provozů.
  A nemám řidičský průkaz.

  • Sharkus Sharkus

   No musíš mít minimálně AM, nebo dostatek odvahy a splachovací rodiče 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.