Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Spaste Kryťáka a pošlete na Aljašku… je tu WordPress

1

 

Tak a je to tady…nevyhnutelné se stalo skutečností… V části O mylms se dříve psalo „Stránka není založena na systému WordPress jako „90 %“ ostatních.„. To teď už neplatí. Není běžné, že bych psal něco jako redakční články. Ty jsou vlastně úplně k ničemu. Pro přehled aktualizací je tu stránka O mylms, kde najdete soupis změn na webu. Ale toto je změna, která si zaslouží vlastní článek.

 

Prapůvod těchto webových stránek se datuje někdy k roku 2005. Původně byly tyto stránky pouze statické HTML soubory vesměs vytvořené ve FrontPage. Později jsem zkoušel nějaký design vypotit v „poznámkovém bloku“, kde jsem si trošku oťukl HTML a CSS. Stránky celkově byly na free hostingových serverech wz.cz a ic.cz. Na stránkách bylo poměrně málo obsahu, takže změna nebyl zas tak složitý krok.

Vzhled stránky v roce 2006

 

LMS…2006

 

Vzhled stránek v roce 2007

 

Vzhled stránek v roce 2008

 

Vzhled stránek v roce 2008

 

Vzhled stránek v roce 2009

Postupem času bylo toto už téměř nereálné udržet a jakákoliv změna byl poměrně složitý postup. A tak jsem zkusil nainstalovat redakční systém. V té době jsem ještě ani kloudně nevěděl co to vlastně je. To byl rok cca 2009 a první instalace redakčního systému RS Pro Blog (web již nefunguje), nebo to už byl RS2? Kde byl v té době WordPress?

Vzhled stránek v roce 2009

 

Najednou se daleko lépe vytvářel obsah stránek…i když v té době v podstatě nic kloudného nevzniklo. Ale byla možnost kdykoliv ve webovém rozhraní upravit téměř cokoliv. Dneska už mi to přijde úsměvné, ale bylo to před deseti lety. V původním editoru článků se používalo Texy, což vlastně zase takový problém nebyl. Ale úprava na TinyMCE přišla vhod. Teď mám ve WordPressu vlastně to samé, samozřejmě v novější verzi.

Celou dobu jsem používal jeden vzhled, který jsem si drobně upravoval. Vzhled se tedy trochu měnil, ale na pozadí běželo stále to samé.

Vzhled v roce 2010

 

Vzhled v roce 2011
Vzhled stránek v roce 2012

V roce 2012 konečně proběhl přesun na samostatnou doménu mylms.cz. S tím proběhla instalace novější verze redakčního systému RS2 na verzi 2012-04-04.  Další aktualizace jsem myslím už neprováděl i když byla dostupná ještě verze systému 2013-01-16. Takže celý web běžel na kódu z roku 2012.

Vzhled stránek v roce 2013

 

Vzhled stránek v roce 2015

 

Vzhled stránek v roce 2016

I poté jsem prováděl nějaké úpravy. Web celou dobu používal jeden vzhled, který jsem opět začal upravovat. Chápu, že tento design není žádná hitparáda, ale preferuji funkčnost před supermoderním vzhledem, kde je na stránce v podstatě jeden obrázek, ale aby se člověk proklikal skrz menu musí mít alespoň dvě „vejšky“.

Níže je screenshot poslední verze stránek. Od roku 2017 se změnila barva pozadí na světle šedou, ale bylo možné změnit barvu zpět na tmavou. Zobrazovala se ta otravná hláška o Cookies, web běžel na protokolu HTTPS, komentáře byly chráněny před spamem zaškrtávacím políčkem ReCaptcha.

Vzhled stránek do dubna 2019

 

Problém RS2 byla nutnost použít PHP verzi 5.6 a flash kvůli nahrávání obrázků a souborů. V roce 2019 jsou již tyto technologie zastaralé a hosting je postupně přestává podporovat a tak se neodvratně blíží konec. Rozhodl jsem se tedy pro migraci na jiný redakční systém. V dnešní době je jasná volba WordPress. Když jsem poprvé instaloval RS Pro Blog byl WP ve verzi 3.4, nyní po deseti letech je tu již verze 5.1. WordPress je celosvětově rozšířený, existují pro něj stovky a stovky pluginů, stejné množství šablon, ale taky útoků, spamu atd.

Migrace na WP ze světově neznámého redakčního systému RS2 je problém. Je potřeba převést databáze z jednoho systému na druhý, zajistit to a tamto, … Pro mě to je celkem problém. Převod webu z RS2 na WP pěkně popsal Mikrom na svém blogu. Při prvním pohledu na WP jsem trnul hrůzou – WP umí v základu opravdové minimum a takové věci jako třeba počet zobrazení je potřeba doinstalovat něco extra. No, abych to zkrátil – tímto bych chtěl poděkovat Junovi, původnímu autorovi RS2 za provedení migrace celých stránek na WP. Vše proběhlo v pohodě a v podstatě během jednoho dne běží stránky na WordPressu v původní podobě, se všemi komentáři, odkazy atd.

Vzhled stránek od května 2019

Web RS2 již nefunguje. Lze ho však najít ve WebArchivu. V ukázkách lze vidět, jak byl tento redakční systém jednoduchý a funkční. Dnes je to samý hypermoderní organic design, flat design, fresh a bio a aby se člověk k něčemu proklikal, nebo když chce udělat něco, co se jenom trochu liší od standardní situace tak tím stráví půl dne (a nebo musí mít ten správný plugin). I když…už si začínám asi zvykat 🙂

No, co ještě dodat? Mohl bych napsat, že s příchodem WP budou stránky kvalitnější, bude víc obsahu atd. Ale to není pravda. O to jsem se snažil už předtím a budu se v tom snažit pokračovat. Snad na stránkách naleznete co hledáte. Aktualizace budou i nadále vycházet na stránce O mylms.

  1. Vladimír Peitl Vladimír Peitl

    Zdravím a vítám na WP 🙂
    Kdysi mi Vás objevil Gůgl a od té doby mám uložený odkaz, protože mi Váš web přijde zajímavý, přestože ho pravidelně (zřejmě k mé smůle) nesleduji. Když to ale na mě přijde (stejně jako dnes), proklikávám uložené linky, mažu ty mrtvé, koukám co, kdo , jak dělá a jejda! Zase změna, WP. Pěkné. Osobně oceňuji střízlivý vzhled Startup Blogu. Obsah je konzistentní, vyprecizovaný léty, paráda. Děkuji a přeji hodně energie.

    Peťan: Taky díky 🙂 Přechodu (i když nevyhnutelného) jsem se bál. Ale díky autorovi původního RS to proběhlo všechno suprově. Teď to bude měsíc od přechodu na WP a zdá se, že jsem si už zvykl. Stránky se chystám i nadále rozšiřovat…někdy není co psát, jindy není zase čas. Jde o to, co na stránce hledáte. Myslím, že za zmínku stojí článek Zapojení starých relé, který má několik částí a postupně k nim natáčím i videa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.