Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Spínací jednotky Siemens vs. Telemecanique

4

V následujícím článku si ukážeme rozdíl mezi základními spínacími jednotkami Siemens a Telemecanique (dnes Schneider). Je zde perfektně vidět rozdíl „uživatelské přívětivosti“ a pohodlnosti skládání. Nicméně, tento článek nepokrývá celou problematiku všech typů jednotek! Jak Siemens, tak i Schneider vyrábí další druhy, které si liší skládáním i vzhledem!

Porovnávat budu pouze EMERGENCY-STOP tlačítka a pak styl skládání, který je u většiny typů spínacích jednotek obdobný. Obě firmy však vyrábí nepřeberné množství tlačítek, páček, kontrolek apod. ve více velikostech.

Telemecanique (Schneider-Electric) vyrábí spínací jednotky v řadě Harmony XB. Je to přímá náhrada starých jednotek T6.
Siemens vyrábí spínací jednotky v řadě SIGNUM 3SB3 (již se nevyrábí). Nahrazeno modelem Sirius Act, které řeší problémy s předcházejícím typem spínacích jednotek.

Najít něco na stránkách Siemensu je někdy opravdu o nervy. Jak mám vědět jaká divize, nebo firma vyrábí třeba tlačítko…? U Schneideru kliknete na Produkry a služby > Automatizace a řízení > Operátorské rozhraní, zvolíte výrobky a už přímo na stránce můžete vybírat konkrétní výrobky. Eventuelně si stáhnout katalog v PDF v češtině.

Montáž do panelu

Máme v plechovém/plastovém panelu vyříznutou díru přesně na jednotku. Jak ji nejlíp uchytit? Zde je jeden z nejzásadnějších konstrukčních rozdílů obou firem.

Telemecanique se vydal geniálně jednoduchou a lety osvědčenou cestou. Na zadní části jednotky je závit a gumový o-kroužek. Matice má výstupky (lze dotáhnout/povolit zapřením šroubováku, nebo speciálním nástrojem) a na dolní straně ozubení pro lepší kontakt s panelem. Do panelu lze ještě vybrousit zářezy, aby byla jistota, že se jednotka nepootočí (což se může stát). Spínací jednotky (zvlášť ty, kterými se otáčí) by neměly být zajištěny pouze dotažením, ale i zaaretováním za zoubek. Jednoduchý, funkční a velký rozsah tloušťky materiálu, do kterého lze jednotku přidělat. Lze koupit i nástroj na dotahování těchto matic – pak se to dá dotáhnout „fest“.

 

Za to Siemens dodává k jednotkám „kvádřík“, který se na jednotku nasadí, pootočí a ještě zajistí šroubky proti pootočení (100% jistota proti pootočení). Samotná výroba musí být dražší a složitější – je zde použit kov, silon a plast. Před nasazením se musí zajišťovací díl natočit podle tloušťky panelu. Nedej bože, když vám někdo ten silon v plastu pootočí do polohy zajištěno. To je potom přetáčení a laborování…zvláště při montáži do krabičky. Abych řek pravdu, tak mi (nejen mě) tento způsob úplně nesedí. Jsou potřeba dva šroubováky – plochý/křížový na dotažení čtverečku; torx na zajištění proti pootočení.

Spojovací díl

Aby se daly k tlačítku, přepínači apod. přidělat spínací jednotky, je potřeba použít spojovací díl.

Telemecanique se spojovací díl musí použít na všechny tlačítka, přepínače apod. To přináší jednoduchost skládání – u všech spínačů to je stejné. Nicméně to zvyšuje cenu. Pokud je u jednotky Siemens připojena pouze jedna, nebo dvě spínací jednotky, není potřeba žádný spojovací díl.

Samotný spojovací díl je vyroben velice kvalitně. Na jednotku jde nacvaknout pouze v jednom směru a odjištění se provede pouhým zapáčením šroubováku o kovovou pružinu.

Na 1. obrázku jde vidět spojovací díl Siemensu. Je tou pouze plastový výlisek, který se pouze nastrčí na tlačítko. Zajištění se provede zacvaknutím plastových zoubků a nasazením spínací jednotky. K oddělení spojovacího dílu není potřeba žádný nástroj.

Telemecanique dělá kvalitní spojovací díl, ale musí se použít u každého tlačítka. Siemens vyrábí spojovací díl, který nepotřebuje k demontáži šroubovák. Navíc u některých jednotek není spojovací díl vůbec potřeba.

 

Spínací jednotky

Jedna z nejdůležitějších částí spínače, která není vidět. Elektrická i mechanická trvanlivost spínacích jednotek Telemecanique i Siemens je výborná.

Spínací jednotky Siemens jsou popsané kontrastním písmem. Jak je to s trvanlivostí nevím. Tlačítko spínače má černou barvu u NO jednotek, červenou barvu u NC jednotek.

Spínací jednotky Telemecanique mají přehledný nesmazatelný laserový potisk. Dominantou je označení zda se jedná o jednotku NO, nebo NC (lze zjistit i podle barvy tlačítka), typové označení a výrobce.

Spínací jednotky Telemecanique se do spojovacího dílu vejdou tři. U prosvětlených tlačítek je střední poloha vyhrazena pro kontrolku (dioda, nebo žárovka). Odjištění se provede zapřením šroubováku o kovový zoubek.

Jednotky se dají „neomezeně“ (viz obrázky výš) spojovat za sebe, což je velice důležitá „funkce“ při nahrazování starších spínacích jednotek T6. Starší jednotky v sobě měly 1×NO a 1×NC kontakt. Pokud byly za sebou zapojeny třeba 3 ks (což není výjimka), tak je potřeba použít 6 jednotek Telemecanique. To lze provést velice jednoduše a elegantně.

Spínací jednotky Siemens se do spojovacího dílu vejdou taky 3. U prosvětlených tlačítek je střední poloha vyhrazena pro kontrolku (dioda, nebo žárovka). Odjištění se provede … tady pořádně nevím na co konstruktéři mysleli.

Zajištění je jednoduché – stačí nastrčit a trochu přitisknout – tlačítko se zajistí dvěma zoubky. Ale už nejde pořádně ven… Zřejmě by mělo stačit stisknout plastový spoj (u nápisu Siemens). Jenže to jednotku úplně neodjistí – pouze povolí. Navíc se to nedá provést pokud jsou 3 jednotky vedle sebe a je potřeba oddělat pouze prostřední. Je tedy nutné zoubky, které drží spínací jednotku zajištěnou šroubovákem rozevřít. Hezky se to říká (píše), ale když je vše namontováno v krabičce, kde není moc místa zrovna jednoduše se to nedělá.

Jednotky se za sebe spojovat nedají. Prostě to nejde – koukněte se na obrázky a pochopíte to.

Design

Tohle je čistě subjektivní hodnocení. Co se vám líbí víc? Oba výrobci mají povedený design jednotek.

Spínací jednotky Siemens
Spínací jednotky Telemecanique (Schneider)

Pro porovnání a případnou objednávku zde uvádím katalogy obou výrobců (v češtině).

 1. Vladimír Tichý Vladimír Tichý

  Dobrý den,

  syn začal studovat elektroprůmyslovku a začíná ho to zajímat. Včera jsme o tom vedli debatu a toto nám hodně pomůže.

  Tichý

 2. SMITH SMITH

  Mám s oboma dlhoročné skúsenosti .Za 22 rokov praxe som prakticky vymenil od Telemecaniqu 7 spínacích jednotiek za oxidovaných od prostredia , 2 prepínače ktorým mechanicky utrhli hmatníky a 10 led signáliek na 230V , ale tam bola zlá montáž priamo na výstup zo stýkača do motora , tak ich odpráskli prepätia pri vypnutí (aj tak tam vydržali viac ako 2 roky ) .
  Koľko som vymenil Siemens tlačidiel nedokážem spočítať . Núdzové tlačidlá (hríby) , tie odpadávali samé , prepínače bez aretácie ostávali v zopnutom stave a dokonca boli životu nebezpečné komplet krabice s núdzovým tlačidlom , kde bolo možne vrch krabice namotovať opačne a nakoľko bolo tlačidlo vyosené , nedoliehalo na spínaciu jednotku !!!
  Povedané inak to to sa súdruhom z NDR nepodarilo .

  Siemens pripravuje novú radu ovladacích tlačidiel , tak snáď budú lepšie ako predchádzajúce

 3. Peťan: Bohužel mám podobné zkušenosti. Nestalo se mi, že bych měnil např. přepínací jednotku Schneider. U Siemensu se často stává, že vršek upadne, nebo se zasekne (u přepínací jednotky), nebo obsluha po čase tlačítko promáčkne.
  Nová řada (Sirius Act) je snad o něco kvalitnější. Některé součásti (třeba RFID jednotka) vypadají zajímavě. Ale benefit, jako je třeba výměna všech jednotek najedou, nebo možné řazení více jednotek už Schneider dávno má.
 4. SMITH SMITH

  Zabudol som napísať , že je aktívne používaných cez 500 tlačidiel

 5. Bohumil Bohumil

  Siemens, jejich kvádříky jsou na nic, po roce a něco je to vše volné a na nic lepší je Telemecanique to je držák-)

  Peťan: Pravda. Stalo se mi, že jsem musel vyměnit ovládací hlavici (jak jinak než zaseknutá), ale ten kvádřík se zasekl taky. Nakonec jsem to musel prostě rozbít hrubou silou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.