Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Staré relé – časové relé TX110

0

Tento článek je součástí článku Zapojení starých relé, který slouží jako rozcestník. K některým relátkům vychází videa na YouTube.

Časové relé TX110 je relé v „přívodkovém“ provedení do patice (označení PC, podobně jako u relé RP700) se zpožděným přítahem (delay on). Relé lze ovládat více způsoby, které jsou mimo jiné závislé na typu napájecího napětí (ac/dc).

  1. Jednoduchým připojením svorek 2 a 10 na napájecí napětí. Nevýhodou je, že se provedení na střídavý proud může samovolně sepnout při odpojení napájecího napětí.
  2. U provedení na střídavý proud je možné relé napájet stále a funkci spínat kontaktem mezi svorkami 3 a 4.
  3. Doporučeno – Ovládání přepínacím kontaktem (viz obrázek). U dc varianty se připojuje napájecí napětí, u ac varianty se propojují svorky 3 a 4. V klidovém stavu ovládacího kontaktu je zkratována svorka 1, která je připojena k časovacím kondenzátorům – tím je zaručena stabilita nastaveného času.
  • Jmenovité napětí: 24V dc, 24 – 220 V ac a dc
  • Časový rozsah: 0,2 – 2 s, 1 – 10 s, 2,5 – 25 s, 5 – 50 s
  • Přesnost: ±2,5 %
  • Doba návratu relé: cca 1s
  • Zatížení kontaktů: cca 3 A
  • Mechanická životnost 5*106 sepnutí
  • Krytí: IP30

 

 

Pokud je relé ovládání způsobem 1 – tedy pouhým přivedením napájecího napětí na svorky, je doporučeno, aby byla doba klidu alespoň 60 sekund (slouží k vybití kondenzátorů). Připojením kondenzátoru mezi svorky 1 a 10 (u dc varianty), nebo 1 a 3 (u ac varianty) lze zvýšit dobu časování (cca 1 μF = +1 s). Doba časování by se měla zvětšit maximálně o 100 %. U svorky 1 je vždy plusový pól  kondenzátoru.

TX110
Řídící obvod časového relé TX110
Napájecí obvody při použití 24 V dc a ac
Napájecí obvod s transformátorem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.