Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Staré relé – spínací jednotky T6

0

I když se v tomto případě nejedná o relé, nebo jiný podobný spínací přístroj, je tento článek součástí série „Zapojení starých relé„. Přestože jsou tyto spínací jednotky dnes již historie, lze se s nimi stále ve velké míře setkat na starších strojích.

Výrobce byl Elektropřístroj Písek, který kromě jiného vyráběl tyto spínací jednotky T6 a dále i modernější jednotky T10. Po odkoupení Elektropřístroje byly tyto okolo roku 2002 nahrazeny řadou Harmony od Telemecanique (nyní Schneider).

T6 byl kompletní systém spínacích (ovládacích) jednotek čítajících kromě samotného spínacího bloku nepřeberné množství tlačítek, kontrolek, přepínačů, transformátorů a krabiček. Hlavice se vyráběly v barvách: bílá, černá, modrá, červená, zelená, žlutá

Všechny hlavice mají průměr přístroje 30 mm. Při výrobě díry do panelu je nutné v jednom místě vybrousit zářez zamezující pootočení. Při nahrazování těchto hlavic modernějšími přístroji Harmony XB5 je možné použít montážní adaptér, pro přizpůsobení velikosti otvoru na 22 mm.

 

Spínací jednotka T6

Základem systému je samotná spínací jednotka. Vždy se jedná o průsvitnou kostku se šroubovými svorkami. Povrch kontaktů je uzpůsoben spíše pro spínání výkonové elektroniky (relé, stykače), než pro spínání proudu v řádu mA – nemusí spolehlivě spínat např. vstupy PLC, bezpečnostní moduly apod.

 • T6Z112Z – Spínací jednotka s jedním spínacím a jedním rozpínacím kontaktem. Je určena na montáž na dno krabice – hlavy šroubků jsou ze strany od tlačítka. Jde o nejběžnější typ.
 • T6Z111Z – Spínací jednotka s jedním spínacím a jedním rozpínacím kontaktem. Je určena na montáž pod hlavici – hlavy šroubů jsou ze zadní strany. Jde o nejběžnější typ.
 • T6MSS102X – Spínací jednotka s jedním mžikovým rozpínacím kontaktem. Je určena na montáž pod hlavici – hlavy šroubů jsou ze zadní strany.
 • T6MSS101X – Spínací jednotka s jedním mžikovým spínacím kontaktem. Je určena na montáž pod hlavici – hlavy šroubů jsou ze zadní strany.

Napětí: 380 V,
Proud: 6 A (380 V st), 1A (48 V ss)

Spínací jednotky se spojovacím dílem a objímkou pro žárovku

Objímka pro žárovku

Objímky pro bajonetovou žárovku BA9a se vyráběly ve dvou provedení – pouze pro žárovku (bez možnosti připojení spínací jednotky) „???“ a s průběžnými plasty pro stisk spínací jednotky „T6OC“.

 • T6OC – objímka pro žárovku s průběžným plastem pro montáž spínací jednotky

 

Transformátor pro napájení kontrolky

Jako příslušenství pro kontrolky je možné použít transformátor s různým primárním napětím a se sekundárním napětím 24 V (2W). Barva transformátoru určuje značí jeho napájecí napětí. Transformátor je možné připojit pomocí spojovacího dílu podobně jako samotné spínací jednotky/kontrolky.

 • T6TR48 – transformátor 48 V / 24 V
 • T6TR110 – transformátor 110 V / 24 V (barva červená)
 • T6TR220 – transformátor 220 V / 24 V (barva šedá)
 • T6TR380 – transformátor 380 V / 24 V (barva černá)
Kontrolkový transformátor 220 / 24 V

 

Spojovací díly

Ovládací hlavice jsou ve dvou provedeních. Buď se spojovacím dílem (zoubky), do kterého je možné přímo upnout spínací jednotku, nebo kontrolku. Hlavice bez spojovacího dílu jsou určeny k vestavbě do ovládací krabice.

Spojení více jednotek za sebe se provádí pomocí plastového spojovacího dílu, který má zoubky na obou stranách. Pokud je nutné nainstalovat jednotku na podklad (např. do krabice) je možné použít základní desku, která se pomocí dvou šroubů připevní na plochu a do té se spínací jednotka zacvakne.

 

Tlačítkové ovladače neprosvětlené a prosvětlené

Běžné, neprosvětlené tlačítkové ovladače mají označení „T6A“, prosvětlené mají označení „T6C“ a následně název barvy hmatníku. Prosvětlené provedení neexistuje s černým hmatníkem.

Varianta „T6A IP54“ má větší krytí. Varianta „T6AT“ má okolo hmatníku plastový kroužek. Je možné se setkat s variantou „T6AT50“, která má průměr hmatníku 50 mm a slouží např. jako ovladače dvouručního spouštění u lisů. Další varianta hlavice je s prodloužením pro hluboko zapuštěné spínací jednotky. Na hlavici je namontovaná „hřídelka“, která je na konci opatřena plastem.

Hlavice „T6VB“ je určena přímo na montáž na spínací jednotku. Lze se s nimi setkat např. přímo v rozvaděči jako tlačítko pro údržbáře.

 • T6A barva – hlavice tlačítková neprosvětlená
 • T6A IP54 barva – hlavice tlačítková neprosvětlená s IP54
 • T6An barva – hlavice tlačítková neprosvětlená s prodloužením
 • T6AT barva – hlavice tlačítková neprosvětlená s plastovým kroužkem
 • T6C barva – hlavice tlačítková prosvětlená
 • T6VB – hlavice pro montáž přímo na spínací jednotku

 

Otočné hlavice s a bez klíčku

Otočné hlavice existují v několika variantách. Bez klíčku jsou k dispozici varianty se dvěma polohami „T6G“ a třemi polohami „T6B“. Se zámkem jsou k dispozici varianty „T6D“ (klíček lze vyndat v obou polohách), „T6K“ (klíček lze vyndat pouze v horní poloze). Varianty se zámkem jsou vlastně stiskací hlavice, u kterých je nutné stisknout odemčený zámek.

Dvoupolohové hlavice fungují podobně jako stiskací. ve vypnuté poloze je sepnutý rozpínací kontakt, v zapnuté poloze je sepnutý spínací kontakt. Třípolohové hlavice mají ve střední poloze oba kontakty rozpojeny.

 • T6B barva – otočná hlavice se třemi polohami
 • T6D barva – hlavice se zámkem, u které lze vyjmout klíček v obou polohách
 • T6G barva – otočná hlavice se dvěma polohami
 • T6K barva – hlavice se zámkem, u které lze vyjmout klíček pouze v horní poloze
Otočný ovladač se třemi polohami

Signální hlavice (kontrolky)

Signální hlavice „T6E“ jsou pouze nestiskací příslušenství pro signální žárovku. Barevné plastové „čočky“ je možné vyměnit bez nutnosti demontáže celé hlavice. Pod nimi je žárovka, kterou lze vyměnit.

 • T6E barva – signální hlavice určité barvy
Kontrolková hlavice. Přední plastovou „čočku“ lze vyměnit

 

Hřibové hlavice s a bez aretace

Hlavice nouzového zastavení/vypnutí, total stop jsou v provedení pouze jako stiskací s návratem „T6H“ a s aretací ve stisknuté poloze „T6J“. Odjištění stisklé hlavice se provede pootočením ve směru šipky.

Další varianta hlavice je s prodloužením pro hluboko zapuštěné spínací jednotky. Na hlavici je namontovaná „hřídelka“, která je na konci opatřena plastem.

 • T6H barva – stiskací hřibová hlavice
 • T6Hn barva – stiskací hřibová hlavice s prodloužením
 • T6J barva – stiskací hřibová hlavice s aretací ve stisknuté poloze
Tlačítkový hřibový ovladač bez aretace

 

Ovládací skříňky

Ovládací skříňky slouží u montáži spínacích jednotek. Jedná se o hliníkové odlitky s připravenými otvory pro ovládací hlavice. Na dolní straně jsou umístěny spínací jednotky. Pro každý otvor bylo možné použít buď jednu spínací jednotku, nebo objímku pro žárovku. Na krabici jsou připraveny prolisy pro průchodku PG16

Skříňky jsou v provedení bez instalované hlavice, nebo s hlavicí. Typ je složen z označení skříně a příslušné hlavice.

 • T6S1 – ovládací skříňka s 1 otvorem
 • T6S1A – ovládací skříňka s jedním stiskacím tlačítkem
 • T6S2E – ovládací skříňka se dvěma kontrolkami

 

Náhrada jednotek T6 novějším systémem

Přesto, že se spínací jednotky T6 od roku 2002 nevyrábí, jsou i nadále osazeny na starších strojích. Postupem času praskají na kontrolkách „sklíčka“, praskají žárovičky, spínací jednotky přestávají převádět…

Samozřejmě, nejjednodušší je vyměnit tzv. kus za kus a je po problému. Ale více než po 17 letech od ukončení výroby počet dostupných spínacích jednotek klesá, jejich cena stoupá a téměř dvě desetiletí skladování na kvalitě rozhodně nepřidají.
Původní 30mm průměr hlavic dnes není tak běžný (ale existuje), spíše se používají hlavice s průměrem 22 mm. Jako přímou náhradu systému T6 je možné použít spínací jednotky Harmony XB5 od Schneideru (dříve Telemecanique). Cena těchto jednotek není nijak vysoká (v kontextu průmyslových spínačů) a vyrábí se speciální adaptér ZBZ4, který slouží jako redukce průměru tak, aby šla bez problémů osadit nová jednotka.

Cena výměny jednoho tlačítka se pak pohybuje okolo 200 Kč, případně o něco více u otočných hlavic, hřibových ovladačů atd. Výhodou je velká variabilita při výběru – kromě běžných tlačítek lze sehnat různé přepínače bez i s návratem do střední polohy, spínací, rozpínací, přepínací  spínací jednotky, kontrolky různých barev, ale i průchodky s USB, RJ-45, časové spínače, bzučáky atd. Sortiment této řady je opravdu velký a je z čeho vybírat.

Adaptér ZBZ4 pro osazení jednotky o průměru 22 do otvoru s průměrem 30 mm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.