Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Tester snímačů

0

Jak to už chodí, sem-tam se nějaký snímač rozbije – ať už mechanicky (zlomený kabel, rozmáčklé čidlo), nebo je na pokraji své funkčnosti. Většina snímačů má na sobě diodu, která indikuje sepnutý stav. Ale když se zlomí vodič, může dioda blikat jak chce, ale signál se do PLCčka stejně nedostane.

Výrobci prodávají testery určené přímo na zkoušení těchto snímačů. V rámci úspor a „sebezdokonalování“ sem si postavil vlastní. Ale abych řekl pravdu, toto se vyloženě nevyplatí bastlit a je lepší si koupit pořádný tester snímačů. Mě se osvědčil například tento.

Snímač může spínat buď plus (propojí napájecí + s výstupem), nebo mínus (propojí napájecí – s výstupem). K indikaci jsou použity 2 diody. Pokud je propojen plus s výstupem svítí červená LEDka, pokud je s výstupem spojeno mínus svítí zelená LEDka.

Popis funkce

Stisknutím tlačítka se rozsvítí obě LEDky – kontrola správné funkce (a nabití baterie). Na výstupních svorkách je trvale napájecí napětí pro čidla. Připojí se testované čidlo.

Pokud čidlo spíná plus nemusí se stisknout tlačítko a lze rovnou testovat. Při sepnutém čidle svítí červená dioda – sepne se NPN tranzistor (BC550C). Pokud čidlo spíná mínus musí se nejprve stisknout tlačítko (rozsvítí se obě LEDky, nebo svítí červená). Při sepnutém čidle zhasne červená dioda – svítí zelená dioda – sepne se PNP tranzistor (BC327).

Teď, když po letech koukám na to schéma, jsou ty tranzistory nějak zmateně zapojený. Asi jsem to jenom špatně překreslil… Stejně si spíš kupte ten origo tester. Je menší a lepší 🙂

Svorky – nepodařilo se mi sehnat lepší
Tlačítko a uchycení 12V baterie – to mi dalo dost zabrat
Zbastlená elektronika
Optický snímač v akci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.