mylms

... web o elektronice


14 - Registry, princip činnosti, druhy a použití

Posuvný registr je skupina klopných obvodů, která má propojené vstupy a výstupy tak, že pří aktivaci jsou data (bity) postupně posouvány.

Registr je obvod, do kterého lze zapsat (sériově/paralelně) binární informaci a poté ji (sériově/paralelně) přečíst.

 

SISO (serial-in, serial-out)

Jedná se o nejjednodušší posuvný registru skládající se ze zpožďovacího členu. Data jsou na něj sériově přiváděna a na výstupu sériově odebírána. Celý obvod se řídí hodinovým signálem. Tento posuvný registr se používá jako zpožďovací obvod.

14-1

14-2SIPO (serial-in, paralel-out)

Tento obvod umožňuje konverzi ze sériového formátu dat na paralelní. Na vstup je přiváděn hodinový signál a data. Z paralelních výstupů lze číst zapsaná data najednou (paralelně). Hodí se např. na rozšíření výstupů počítače. Na sériový port se připojí posuvný registr, do kterého jsou zapisována sériově data. Tyto data lze číst paralelně. Tato aplikace je použita v obvodu I/O karta k COM portu PC a LED displej.

 

  • Do obvodu jsou sériově (postupně) zapisována data např. 1, 0, 1, 1.
  • Po uložení dat do posuvného lze všechny čtyři hodnoty najednou vyčíst (na výstupu bude 1011).

14-3

 

PISO (paralel-in, serial-out)

Obvod umožňuje konverzi z paralelního proudu dat na sériový. Na vstupy jsou paralelně přivedena vstupní data. Poté se závisle na hodinovém signálu sériově posílají na výstup. Hodí se např. na rozšíření vstupů počítače. Do obvodu jsou přivedeny data a počítač, resp. program v něm si je postupně přečte.  Tato aplikace je použita v obvodu I/O karta k COM portu PC

 

  • Na vstup Write/shift je přiveden signál, který zapíše do vstupní logiky aktuální stav paralelních vstupů (např. 1011). Poté je tento vstup přepnut do módu shift.
  • Na výstupu Q se v závislosti na hodinovém signálu postupně objevuje obsah posuvného registru (tedy 1, 0, 1, 1) 

14-4

 Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika ELN. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 6828x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

* Hvězdičkou jsou označena povinná pole. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře.