mylms

... web o elektronice


15W LED svítilna s Pb aku

Můžete se taky mrknout na LED svítilnu s větším rozptylem (pracovní).

Doma mi celkem sházela nějaká silnější svítilna. Mám tu nějaký LED svítilny s tržnice s nápisem „9 W“ a uvnitř půlwattovou diodou :) Ale to tak nějak není ono…

15w-led-sv-2



Rozhodl jsem se tedy pro stavbu něčeho většího (ne na normální každodenní svícení a nošení po kapsách) jednoduché konstrukce. Původně jsem chtěl překuchat starou halogenovou svítilnu, ale pak jsem si všiml nevyužité taštičky od nějakých sprejů a sprcháčů. Když už baterku, tak stylovou…

15w-led-sv-3

Konektor na nabíjení i vypínač jsou v zadní části

Na DX jsem si objednal tři 5W LEDky (LED1 až LED3). Schrastil jsem chladič, 12 V 7,2 Ah akumulátor, paraboly ze žárovek Osram Decostar a čirou náhodou jsem velice levně sehnal tyto DC-DC měniče (IC1 až IC3). Zapojení je tedy velice jednoduché. Každá LED má svůj vlastní driver, který ji napájí ideálním proudem 700 mA. Ty mají spojené napájení a přes vypínač připojené k baterii. Řízení výkonu momentálně nepoužívám. Ale dala by se použít klasická PWM s 555kou.

15w-led-sv-5

Schéma zapojení

15w-led-sv-4

LED na chladiči a akumulátor

Nevýhoda je zcela zapouzdřené provedení, které není přímo ukázkový příklad chlazení diod. Zhruba za 20 minut je chladič poměrně teplej. Další taková nectnost je velice rozptýlené světlo z diod. Lepší by bylo použít LED s čočkou která by rozptýlila světlo přímo do paraboly a ta odrazila světlo dopředu. Takhle jsou paraboly celkem k ničemu (viz obrázek) a bylo by lepší místo paraboly použít čočku, která by světlo nasměrovala… no snad příště :)

15w-led-sv-1

 
15w-led-sv-6

Světla auta (2×55W H4); ISO: 800, 1/8s

 

15w-led-sv-7

Svítilna 15W; ISO: 800, 1/8s

Jinak jsem se svítilnou celkem spokojený. Svůj účel plní na jedničku.



Napsal Petan před pěti roky v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 9992x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.



Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.