mylms.cz

... web o elektronice


15W LED svítilna s Pb aku

Můžete se taky mrknout na LED svítilnu s větším rozptylem (pracovní).
Doma mi celkem scházela nějaká silnější svítilna. Mám tu nějaký LED svítilny s tržnice s nápisem „9 W“ a uvnitř půlwattovou diodou :) Ale to tak nějak není ono…

15w-led-sv-2Rozhodl jsem se tedy pro stavbu něčeho většího (ne na normální každodenní svícení a nošení po kapsách) jednoduché konstrukce. Původně jsem chtěl překuchat starou halogenovou svítilnu, ale pak jsem si všiml nevyužité taštičky od nějakých sprejů a sprcháčů. Když už baterku, tak stylovou…

15w-led-sv-3

Konektor na nabíjení i vypínač jsou v zadní části

Na DX jsem si objednal tři 5W LEDky (LED1 až LED3). Schrastil jsem chladič, 12 V 7,2 Ah akumulátor, paraboly ze žárovek Osram Decostar a čirou náhodou jsem levně sehnal tyto DC-DC měniče (IC1 až IC3). Zapojení je tedy velice jednoduché. Každá LED má svůj vlastní driver, který ji napájí ideálním proudem 700 mA. Ty mají spojené napájení a přes vypínač připojené k baterii. Řízení výkonu momentálně nepoužívám. Ale dala by se použít klasická PWM s 555kou.

15w-led-sv-5

Schéma zapojení

15w-led-sv-4

LED na chladiči a akumulátor

Nevýhoda je, zcela zapouzdřené provedení, které není přímo ukázkový příklad chlazení diod. Zhruba za 20 minut je chladič poměrně teplý. Další taková nectnost je velice rozptýlené světlo z diod. Lepší by bylo použít LED s čočkou která by rozptýlila světlo přímo do paraboly a ta odrazila světlo dopředu. Takhle jsou paraboly celkem k ničemu (viz obrázek) a bylo by lepší místo paraboly použít čočku, která by světlo nasměrovala… no snad příště :)

15w-led-sv-1

 
15w-led-sv-6

Světla auta (2×55W H4); ISO: 800, 1/8s

 

15w-led-sv-7

Svítilna 15W; ISO: 800, 1/8s

Jinak jsem se svítilnou celkem spokojený. Svůj účel plní na jedničku.Napsal Petan před sedmi roky (2012-11-20 20:36:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 11237x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.