mylms.cz

... web o elektronice


18) Nastavení a stabilizace pracovního bodu tranzistoru

Nastavení pracovního bodu

Nejběžnější zapojení tranzistoru je se společným emitorem.
Při činnosti tranzistoru musí mít báze NPN tranzistoru stále kladný potenciál proti emitoru (u PNP naopak).
Vstupní signál může budit jen v rozpětí lineární části vstupní charakteristiky, jinak by mohlo dojít ke zkreslení tvaru signálu.
Ke splnění tohoto požadavku je nutné na vstup tranzistoru přivést potřebné předpětí.

Předpětí báze se nastavuje buď předřadným odporem (1) z napájecího napětí, nebo vstupním děličem (2). Vstupní dělič je odolnější proti rozptylu parametrů i proti kolísání okolní teploty.

 

18-1

 

18-2

Výpočet vstupního děliče 

Stabilizace pracovního bodu

Stoupne-li kolektorový proud, nebo okolní teplota zvýší se teplota přechodů tranzistoru.
Potřebnou teplotní stabilizaci pracovního bodu může zajistit např. NTC-termistor který je v kontaktu s pouzdrem tranzistoru. Při zahřátí se zmenší odpor termistoru a tím klesne předpětí UBE a v důsledku toho klesne kolektorový proud IC.

18-3

 

Pro přizpůsobení teplotní charakteristiky tranzistoru se připojuje ještě ohmický odpor. což je nutné např. u výkonových tranzistorů.

 

18-4

 

Pokud nepřipojíme vstupní dělič na napájení, ale přímo na kolektor, bude působit přes odpor R1 záporná napěťová zpětná vazba.

  • Při nárůstu IC, klesne UCE a tím předpětí UBE.
  • Tato záporná zpětná vazba zeslabí i vstupní signál a tedy i zesílení zesilovače.

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-18 17:47:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 23445x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.