mylms

... web o elektronice


19) Tranzistor jako zesilovač a jako spínač

U tranzistoru zapojeného jako zesilovač

leží napětí kolektor-emitor UCE v budícím rozsahu mezi UCEsat a napájecím napětím Ub. V praxi je pracovní bod ve třídě A nastavován na UCE = Ub/2. U tranzistoru jako bezkontaktního spínače existují jen dva stavy: uzavřený, nebo otevřený (vodivý)

19-1

Průběh zesílení střídavého signálu na charakteristice 

U tranzistoru použitého jako zesilovač se musí správně nastavit pracovní bod, aby nedocházelo k zkreslování výstupního signálu

19-2

Vlevo: chybně nastavený klidový pracovní bod

Vpravo: přebuzený tranzistor


U tranzistoru zapojeného jako spínač

existují pouze dva stavy – zapnuto a vypnuto

19-3

Tranzistor zapojen jako spínač

 

K jistému sepnutí tranzistoru se používá proud IB = k . IBmin V praxi se volí k = 2 až 5
IB – proud báze při přebuzení k – činitel přebuzení IBmin – minimální proud potřebný k dosažení přebuzeníNapsal Petan před sedmi roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 14373x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.