mylms.cz

... web o elektronice


22) Astabilní klopný obvod

Astabilní klopný obvod nemá stabilní stav a překlápí se periodicky z jednoho stavu do druhého a zpět. Nazývá se též astabilní multivibrátor.

22-1

Astabilní klopný obvod 

22-3

Průběhy napětí v astabilním KO

 

Po připojení napájecího napětí se vlivem nepřesnosti součástek otevře jeden z tranzistorů (např. V2). Pak je kondenzátor (C1) uzemněn přes vodivý V2 a z druhé strany nabíjen přes rezistor R1. Při dosažení průrazného napětí UBE V1 pak vede V1. Tento děj se periodicky opakuje u V1 i V2.

22-2

Výpočet period

Astabilní KO lze postavit i ze dvou NANDů, které jsou zapojeny jako invertory (mají společné vstupy).

22-4

Astabilní KO sestaven z log. obvodů

 

Pro uživatele není důležitá vnitřní stavba klopného obvodu. Proto se používá schématická značka charakterizující generátor obdélníkových pulzů.

Astabilní KO se používají jako generátory pulzů v číslicové technice, efekty (blikající světla) atd.

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-19 16:36:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 18226x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.