mylms

... web o elektronice


22) Astabilní klopný obvod

Astabilní klopný obvod nemá stabilní stav a překlápí se periodicky z jednoho stavu do druhého a zpět. Nazývá se též astabilní multivibrátor.

22-1

Astabilní klopný obvod 

22-3

Průběhy napětí v astabilním KO

 

Po připojení napájecího napětí se vlivem nepřesnosti součástek otevře jeden z tranzistorů (např. V2). Pak je kondenzátor (C1) uzemněn přes vodivý V2 a z druhé strany nabíjen přes rezistor R1. Při dosažení průrazného napětí UBE V1 pak vede V1. Tento děj se periodicky opakuje u V1 i V2.

22-2

Výpočet period

Astabilní KO lze postavit i ze dvou NANDů, které jsou zapojeny jako invertory (mají společné vstupy).

22-4

Astabilní KO sestaven z log. obvodů

 

Pro uživatele není důležitá vnitřní stavba klopného obvodu. Proto se používá schématická značka charakterizující generátor obdélníkových pulzů.

Astabilní KO se používají jako generátory pulzů v číslicové technice, efekty (blikající světla) atd.

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 14977x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.