mylms.cz

... web o elektronice


24) Monostabilní klopný obvod

Má jeden stabilní stav, ze kterého se po budícím impulzu překlopí na určitou dobu (ti) do nestabilního stavu a pak zpět do stabilního stavu. Nazývaný též monostabilní multivibrátor.

Návod na stavbu s obvodem 555 naleznete tady

 

24-1

Schéma zapojení z diskrétních součástek 

24-2

Průběhy napětí v monostabilním KO

 

  • Ve stabilním stavu je V1 uzavřený a V2 otevřený.
  • Signál 1 na vstupu (na bázi V1) překlopí obvod do nestabilního stavu.
  • V2 je po dobu ti = 0,69R2C2 uzavřený.
  • Poté je C2 přebit, je dosaženo kladného napětí na bázi V2 a tranzistor se otevře.
  • V1 může být opět otevřen teprve, až se nabije C2 přes R3 (prodleva tp=5R3C2)

 

24-3

 

Monostabilní KO lze použít pro změnu délky pulzu, např. k prodloužení délky obdélníkového pulzů, k prodloužení dob vypnutí, či zapnutí, nebo jako generátor taktovacích pulzů.

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-21 12:00:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 13972x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.