mylms

... web o elektronice


24) Monostabilní klopný obvod

Má jeden stabilní stav, ze kterého se po budícím impulzu překlopí na určitou dobu (ti) do nestabilního stavu a pak zpět do stabilního stavu. Nazývaný též monostabilní multivibrátor.

Návod na stavbu s obvodem 555 naleznete tady

 

24-1

Schéma zapojení z diskrétních součástek 

24-2

Průběhy napětí v monostabilním KO

 

  • Ve stabilním stavu je V1 uzavřený a V2 otevřený.
  • Signál 1 na vstupu (na bázi V1) překlopí obvod do nestabilního stavu.
  • V2 je po dobu ti = 0,69R2C2 uzavřený.
  • Poté je C2 přebit, je dosaženo kladného napětí na bázi V2 a tranzistor se otevře.
  • V1 může být opět otevřen teprve, až se nabije C2 přes R3 (prodleva tp=5R3C2)

 

24-3

 

Monostabilní KO lze použít pro změnu délky pulzu, např. k prodloužení délky obdélníkového pulzů, k prodloužení dob vypnutí, či zapnutí, nebo jako generátor taktovacích pulzů.

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 12245x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.