mylms.cz

... web o elektronice


3 - Princip činnosti tiskáren

Princip činnosti tiskáren (jehličkových, laserových, inkoustových), jejich použití, výhody/nevýhody, možnosti

Tiskárna je výstupní zařízení, které slouží k přenosu dat uložených v elektronické podobě na papír nebo jiné médium

 

Jehličková tiskárna

Tisknou přítlakem barvící pásky k papíru (jako psací stroj) pomocí ocelových jehliček tiskové hlavy. Jehličky jsou maticově uspořádány a ovládány elektromagnety. Hlava se pohybuje vodorovně po řádcích nad papírem a obsahuje 2, 7, 9, 18, nebo 24 jehliček. Princip je stejný, jako u psacího stroje. V důsledku nízkých cen laserových a inkoustových tiskáren byli jehličkové tiskárny vytlačeny po pokraj zájmu a používají se v zařízeních, jako jsou pokladny, terminály, a tam, kde je potřeba tisk více kopií průklepem. Rychlost tisku činí až 1000 znaků za sekundu. Tisk grafiky je možný pouze v nízkém rozlišení, s omezenou paletou barev a nízkou rychlostí.

 

3-1 

Inkoustová tiskárna

Inkoustové tiskárny tisknou tak, že tenkými tryskami (průměru cca. 1μm) vystřikují na papír drobné kapičky inkoustu o velikosti 35pl (pikolitr = 10–12l). Objem kapek má vliv na kvalitu tisku. Rychlost kapek se pohybuje mezi 50 až 100km/h. Počet trysek závisí na typu tiskárny a bývá 21–256 trysek na jednu barvu. Inkoust je vypuzován z trysek buď tepelně (zahřáním na 200°C) nebo piezoelektricky. Speciální inkoustové tiskárny mají místo tekutého inkoustu speciální vosk, který se po natavení vystřikuje na papír. Pro velkou cenu kopie a nízkou cenu tiskárny jsou inkoustové tiskárny určeny především pro domácí použití a malé kanceláře. Při míchání barev se používá systém CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá). Fototiskárny používají navíc další inkousty jako je šedá, nebo světlejší odstíny azurové a purpurové.

3-2

 

3-3

Detail tiskové hlavy (vlevo barevný inkoust, vpravo černý)

 

Laserová tiskárna

Pracují na stejném principu jako laserové kopírky s tím rozdílem, že kopírka má vestavěný scanner, zatímco tiskárna dostává data z počítače. Povrch fotocitlivého válce tiskárny je pokryt hladkým materiálem schopným udržet elektrostatický náboj (Selenem). Počáteční náboj válce vytváří nabíjecí komora tvořená ionizovaným vzduchem kolem drátu pod vysokým napětím, nataženým podél válce. Laserový paprsek pote vybíjí místa, která mají být černá. Pak se válec dostává při otáčení do kontaktu s válcem s magnetickým povrchem pokrytým tonerem (velmi jemným černým, nebo barevným práškem). Dalším otáčením se toner obtiskne na nabitý papír a poté mezi přitlačovacím a zažehlovacím válcem zažehlen (při teplotě asi 200°C) na papír. Nadále je válec LED diodami vybit a očištěn od zbylého toneru. Cena kopie je v porovnání s inkoustovými tiskárnami nižší, avšak cena samotné tiskárny je vyšší. Kvalitou tisku se přibližují inkoustovým tiskárnám (až 1200 dpi). Využití najdou hlavně ve větších kancelářích, kde se tiskne velký počet (hlavně černobílých) dokumentů.

3-4

 

3-5s

 

Termální tiskárna – přímý tisk

Tisková hlava je tvořena malými odpory s malou tepelnou setrvačností – výhodou je, že jediný spotřební materiál je speciální papír (zahřáním zčerná), nevýhodou je vyšší cena papíru a malá stabilita tisku, často se používají v supermarketech, rychle a potichu tisknou

Termální tiskárna – termotransferový tisk

Jedná se vlastně o sublimační tisk, princip je stejný jako u přímého termálního tisku, jen je mezi hlavou a papírem speciální termotransferová fólie, ze které se barva teplem přenese na potiskované medium, kterým může být běžný papír. Jedno- i vícebarevný tisk se používá v tiskárnách na potisk štítků (Dymo), plastových karet nebo při tisku fotografií ve vysoké kvalitě.  

 

Parametry tiskáren

DPI – (Dot Per Inch)
Počet bodů na palec – určuje rozlišovací schopnost tisku. Typické hodnoty jsou 300 dpi (kancelářské aplikace) až 4800 dpi (tisk fotografií a grafiky).

PPM – (Pages Per Minute)
Počet stran za minutu – určuje rychlost tisku. Ta může být rozdílná při tisku textu a grafiky, může též záviset od části plochy papíru či zadané kvality tisku (krytí).

Dura Brite Ultra Ink
Tiskárny mají vysoce kvalitní inkoust, který zachovává kvalitu barev na několik desítek let. Barvy jsou vysoce kontrastní a kvalitní.

Picture Bridge
Tato funkce umožňuje tisknout obrázky a dokumenty přímo z digitálního zařízení, který má označení Picture Bridge.


Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránku.Napsal Petan před sedmi roky (2012-02-03 14:46:00) v kategorii ELN. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 14012x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.