mylms

... web o elektronice


31) Tyristor - VA charakteristika, použití

Jedná se o čtyřvrstvou polovodičovou součástku, ve které jsou nad sebou vytvořeny 3 přechody PNVnější vrstva P je anoda, vnější vrstva N je katoda. Těmito elektrodami prochází celkový výstupní proud, ten může dosahovat až stovek ampérů. Na jedné z vnitřních vrstev je řídící elektroda G (gate). Bude-li na řídící elektrodu připojeno napětí stane se tyristor vodivý i po odpojení napětí z řídící elektrody → tyristor lze uvést do sepnutého stavu pouze krátkým impulzem. K zablokování tyristoru může dojít buď snížením proudu IF, nebo záporným impulzem do G

 

Doba potřebná k zapálení tyristoru (zapínací doba) – asi 1μs a označuje se ton
Pro obnovení blokovací činnosti je potřeba čas, který se označuje toff – asi 10ky μs

 

Podle toho, na jaký druh polovodiče je připojena řídící elektroda se rozlišují tyristory N-gateP-gate

Použití: řízený spínač v obvodech střídavých proudů technických frekvencí – např. dvojitý tyristor je použit k spínání trafa u bodovek 

31-1

Struktura a VA charakteristika

 

31-2

Schématická značkaNapsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 10559x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.