mylms.cz

... web o elektronice


32) Triak - VA charakteristika, použití

Je to obousměrná, spínací, pětivrstvá nesymetrická součástka. Triak můžeme použít pro regulaci proudu v kladné i záporné půlvlně. Chová se jako dva tyristory zapojené antiparalelně – každý spíná jednu půlvlnu.

Při spínání záleží pouze na velikosti spínacího proudu, ne na jeho polaritě. Spínají se jako tyristory, krátkým impulsem do gate.

Při zapojení triaku se nesmí zaměnit obě anody (A1, A2) – mohlo by dojít k zničení triaku.

Triaky se používají jako spínací prvky pro spotřebiče na střídavé napětí – regulátory, stmívače a jako elektronické stykače (SSR). Pro větší výkony a rychlosti spínání se používají dva antiparalelně spojené tyristory (mají lepší parametry – chlazení, rychlost spínání, …)

 

32-1

Struktura a VA charakteristika

32-2

Schématická značkaNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-23 17:39:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 16677x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.