mylms.cz

... web o elektronice


39) Multiplexery, demultiplexery, čítače, ...

Multiplexery

Jsou to obvody, které dokáží zakódovat např. 16bitovou informaci na 4bitovou. Využívá se toho např., pokud je potřeba ušetřit datové vodiče. Jsou to obvody, které můžou plnit funkci přepínačů.Tyto obvody mají 2n informačních vstupů, n adresových vstupů a jeden výstup, na kterém se objeví informace z adresovaného informačního vstupu.

  • E0, E1, E2, E3 – Vstupy
  • A, B – Adresové vstupy
  • Q – výstup

39-1

 

Demultiplexery

Jsou to obvody, které dokáží rozkódovat např. 4bitovou informaci na 16bitovou. Využívá se toho např., pokud je potřeba ušetřit datové vodiče.

39-2

 

Čítače

Čítač je sekvenční logický obvod složený z klopných obvodů typu J-K, nebo T, který čítá impulsy přivedené na jeho vstup, nebo je také dělí podle předem stanoveného kritéria. Bůže čítat v různých soustavách (BCD, binárně, dekadicky, …)

  • CMOS 4016 – 4× obousměrný čítač
  • CMOS 4017 – dek. čítač/dělič
  • CMOS 4020 – 14bitový dvojkový čítač

 

Kodéry

Jsou to obvody, které dokáží zakódovat hodnotu v rámci jedné číselné soustavy.

 

Dekodéry

Jsou to obvody, které dokáží rozkódovat např. dekadické číslo na BCD kód. Obvody, které dokáží rozkódovat zakódovanou hodnotu.

  • CMOS 4028 – dekadický dekodér BCD
  • CMOS 4056 – dekodér BCD/7 segment
  • CMOS 4511 – BCD dek/střadač/budič 7seg. LED

 

Registry

Slouží k uchování a zpracování dat.
Jsou sestrojeny vhodným propojením několika KO. Počet těchto KO určuje délku registru a součastně počet bitů dvojkové informace, která má být zaznamenána registrem.

Posuvné registry jsou použity v těchto obvodech: DisplejI/O karta na COM port

39-3

4. bitový sériový posuvný registr


Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-23 17:59:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 8142x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.