mylms

... web o elektronice


41) Čítače, typy obsažené v TTL

Čítače počítají impulzy a uchovávají součet. Většinou obsahují klopné obvody T, které fungují jako děličky kmitočtu (viz. dělička kmitočtu v hodinách) a jsou vhodně propojeny. Do 1. KO se většinou přivádějí hodinové impulzy, podle kterých celý obvod čítá.

41-1

Asynchronní dvojkový čítač

 

Čítače můžou počítat v různých kódech: binárníBCDdekadický, atd. BCD čítač potřebuje pro každé místo desítkového čísla jednu dekádu se čtyřmi klopnými obvody

  • 74HC161 – synchr. prog. čtyřbitový čítač
  • 74HC390 – 2× dekadický čítač
  • 74HC393 – 2× čtyřbitový bin. čítač
  • 74HC590 – osmibitový bin. čítač


Čítače jsou použity v těchto hodinách jako děličky frekvence.


Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 7132x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.