mylms.cz

... web o elektronice


41) Čítače, typy obsažené v TTL

Čítače počítají impulzy a uchovávají součet. Většinou obsahují klopné obvody T, které fungují jako děličky kmitočtu (viz. dělička kmitočtu v hodinách) a jsou vhodně propojeny. Do 1. KO se většinou přivádějí hodinové impulzy, podle kterých celý obvod čítá.

41-1

Asynchronní dvojkový čítač

 

Čítače můžou počítat v různých kódech: binárníBCDdekadický, atd. BCD čítač potřebuje pro každé místo desítkového čísla jednu dekádu se čtyřmi klopnými obvody

  • 74HC161 – synchr. prog. čtyřbitový čítač
  • 74HC390 – 2× dekadický čítač
  • 74HC393 – 2× čtyřbitový bin. čítač
  • 74HC590 – osmibitový bin. čítač


Čítače jsou použity v těchto hodinách jako děličky frekvence.


Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-24 17:28:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 8116x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.