mylms

... web o elektronice


50) Rozdíl mezi bipolárním a unipolárním tranzistorem

Tranzistory jsou zesilovací (aktivní) polovodičové prvky. Je možno je rozdělit na bipolární a unipolární tranzistory podle toho, zda se na zesilování podílí oba typy nosičů nábojů (vodivostní elektrony a díry), nebo jen jeden typ nosičů.

16-1-s

 

Bipolární tranzistor se skládá ze tří na sobě ležících vrstev, tvořených střídavě polovodičem N aP. Všechny tři vrstvy jsou opatřeny vodivými kontakty. Prostřední vrstva se nazývá Báze (B) vnější pak Kolektor (K/C) a Emitor (E). V bipolárním tranzistoru se na zesilování podílí oby typy nosičů

16-2

 

Unipolární tranzistory jsou tvořeny křemíkovým monokrystalem s dotací typu N nebo P, který je na obou koncích opatřen vodivými kontakty. Po stranách dráhy mezi Source (S) a Drain (D) jsou 2 propojené plošky tvořící řídící elektrodu Gate (G). V unipolárním tranzistoru se na zesilování podílí pouze jeden typ nosičů

16-3

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 14661x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.