mylms.cz

... web o elektronice


50) Rozdíl mezi bipolárním a unipolárním tranzistorem

Tranzistory jsou zesilovací (aktivní) polovodičové prvky. Je možno je rozdělit na bipolární a unipolární tranzistory podle toho, zda se na zesilování podílí oba typy nosičů nábojů (vodivostní elektrony a díry), nebo jen jeden typ nosičů.

16-1-s

 

Bipolární tranzistor se skládá ze tří na sobě ležících vrstev, tvořených střídavě polovodičem N aP. Všechny tři vrstvy jsou opatřeny vodivými kontakty. Prostřední vrstva se nazývá Báze (B) vnější pak Kolektor (K/C) a Emitor (E). V bipolárním tranzistoru se na zesilování podílí oby typy nosičů

16-2

 

Unipolární tranzistory jsou tvořeny křemíkovým monokrystalem s dotací typu N nebo P, který je na obou koncích opatřen vodivými kontakty. Po stranách dráhy mezi Source (S) a Drain (D) jsou 2 propojené plošky tvořící řídící elektrodu Gate (G). V unipolárním tranzistoru se na zesilování podílí pouze jeden typ nosičů

16-3

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-24 19:13:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 17114x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.