mylms

... web o elektronice


56) Využití optoelektroniky

Optoelektronika je elektronika s použitím optických zařízení (LED diody, lasery, fotoodpory atd.).

Součástky vydávající světlo

  • Žárovka
  • LED dioda
  • Laser

Součástky přijímající světlo

  • Fotodioda
  • Fototranzistor
  • Fotorezistor

 

Optosoučástky se v optoelektronice využívají téměř výhradně k sdělování (výměně) informací, jako je indikace (LED Diody), převod informací (Optické kabely, Laser), galvanické oddělení (optočleny)

 

56-1Přenos optickým kabelem je realizován pomocí skleněného (plastového) vlákna, kterým prochází světelný paprsek. Tento paprsek se odráží od hran téměř na 100% a proto i poměrně málo energie stačí k přenosu na velké vzdálenosti.

optočlenu je v jednom pouzdře vysílací prvek (LED dioda) a přijímací prvek (Fototranzistor, fotodioda, atp.). Vysílací prvek vyšle světlo k přijímacímu prvku. V závislosti na intenzitě světla klesne odpor přijímacího prvku → optočlen sepne. Mezi přijímacím a vysílacím prvkem je nevodivá vrstva – používají se ke galvanickému odděleni – např. PC-Elektronika (aby nedošlo k poškození PC). Vyrábí se i optočleny se zesilovačem, ochrannou diodou, optotriakem atd.

 

56-2

Některé druhy optosoučástek

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 4132x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.