mylms.cz

... web o elektronice


56) Využití optoelektroniky

Optoelektronika je elektronika s použitím optických zařízení (LED diody, lasery, fotoodpory atd.).

Součástky vydávající světlo

  • Žárovka
  • LED dioda
  • Laser

Součástky přijímající světlo

  • Fotodioda
  • Fototranzistor
  • Fotorezistor

 

Optosoučástky se v optoelektronice využívají téměř výhradně k sdělování (výměně) informací, jako je indikace (LED Diody), převod informací (Optické kabely, Laser), galvanické oddělení (optočleny)

 

56-1Přenos optickým kabelem je realizován pomocí skleněného (plastového) vlákna, kterým prochází světelný paprsek. Tento paprsek se odráží od hran téměř na 100% a proto i poměrně málo energie stačí k přenosu na velké vzdálenosti.

optočlenu je v jednom pouzdře vysílací prvek (LED dioda) a přijímací prvek (Fototranzistor, fotodioda, atp.). Vysílací prvek vyšle světlo k přijímacímu prvku. V závislosti na intenzitě světla klesne odpor přijímacího prvku → optočlen sepne. Mezi přijímacím a vysílacím prvkem je nevodivá vrstva – používají se ke galvanickému odděleni – např. PC-Elektronika (aby nedošlo k poškození PC). Vyrábí se i optočleny se zesilovačem, ochrannou diodou, optotriakem atd.

 

56-2

Některé druhy optosoučástek

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-26 19:09:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 4909x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.