mylms.cz

... web o elektronice


61) Princip činnosti tiskáren

Můžete přejít na novější článek.

Jehličkové tiskárny

Tisknou přítlakem barvící pásky k papíru (jako psací stroj) pomocí ocelových jehliček tiskové hlavy. Jehličky jsou maticově uspořádány a ovládány elektromagnety. Hlava se pohybuje vodorovně po řádcích nad papírem a obsahuje 9, 18, nebo 24 jehliček. V důsledku nízkých cen laserových a inkoustových tiskáren byli jehličkové tiskárny vytlačeny po pokraj zájmu a používají se tam, kde je třeba tisk několika kopií formulářů najednou (průklepem) nebo tam, kde se jedná o pomalý tisk sestav pro archivaci.

61-1

Princip jehličkové tiskárny 

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny tisknou tak, že tenkými tryskami (průměru cca. 1μm) vystřikují na papír drobné kapičky inkoustu jednotlivých barev. Počet trysek závisí na typu tiskárny a bývá 21–256 trysek na jednu barvu. Inkoust je vypuzován z trysek buď tepelně (zahřátím na 200°C) nebo piezoelektricky. Pro velkou cenu kopie a nízkou cenu tiskárny jsou inkoustové tiskárny určeny především pro domácí použití a malé kanceláře.

61-2

Princip inkoustové tiskárny

 

Laserové tiskárny

Pracují na stejné principu jako laserové kopírky s tím rozdílem, že kopírka má vestavěný scanner, zatímco tiskárna dostává data z počítače.
Povrch fotocitlivého válce tiskárny je pokryt hladkým materiálem schopným udržet elektrostatický náboj (Selenem). Počáteční náboj válce vytváří nabíjecí komora tvořená ionizovaným vzduchem kolem drátu pod vysokým napětím, nataženým podél válce. Laserový paprsek poté vybíjí místa, která mají být černá. Pak se válec dostává při otáčení do kontaktu s válcem s magnetickým povrchem pokrytým tonerem (velmi jemným černým, nebo barevným práškem). Dalším otáčením se toner obtiskne na nabitý papír a poté mezi přitlačovacím a zažehlovacím válcem zažehlen (při teplotě asi 200°C) na papír. Válec je nakonec LED diodami vybit a očištěn od zbylého toneru. Cena kopie je v porovnání s inkoustovými tiskárnami nižší, avšak cena samotné tiskárny je vyšší. Kvalitou tisku se přibližují inkoustovým tiskárnám (až 1200 dpi). Využití najdou hlavně ve větších kancelářích, kde se tiskne větší počet (hlavně černobílých) dokumentů.

61-3

Princip laserové tiskárny

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-30 17:05:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 10665x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.