mylms.cz

... web o elektronice


62) Princip zápisu na HDD, CD, ...

Pevný disk (Hard Disk Drive = HDD)

→ více najdete na wikipedii
Informace na něm jsou uloženy na naplátované, nebo napařené kobaltové magnetické vrstvě silné okolo 0.00004mm, nanesené na hliníkovém kotouči, nebo skleněném kotouči.

Data jsou snímána pomocí magnetických čtecích/zapisovacích hlav, které se vznášejí asi 0.00005 mm nad plotnami. Disky jsou hermeticky uzavřeny a nesmějí být kvůli vniknutí prachu a magnetického pole otevřeny. Pevné disky klasické konstrukce se postupně nahrazují Flash pamětí – SSD

Parametry

  • Kapacita disku (udává se v GB)
  • Přístupová rychlost – za jak dlouho je schopen disk přejít na jiné místo na disku (cca.8ms)
  • Přenosová rychlost – kolik dat je možno přenést za 1 sekundu (rozhraní SCSI – 320MB/s)
  • Vyrovnávací paměť – rychlá vyrovnávací paměť přímo na disku (cca. 2 – 16 MB)

 

62-1Compact Disc (CD)

→ více najdete na wikipedii
Data na něm jsou vypálena (vylisována) do záznamové vrstvy. Při vypalování se na disk (záznamovou vrstvu) vypálí pity (prohlubně), které reprezentují binární informaci. Při mazání se povrch disku zahřeje na určitou teplotu (cca. 300°C) a povrch disku se částečně scelí – data z disku jsou vymazána.

Parametry

  • Kapacita disku : velikost disku v MB (standardně 650 – 700 MB)
  • Rychlost zápisu : udává, jak rychle je možné na disk zapisovat (udává se v násobku základní rychlosti – 170 kbps)

 

62-2

 

Digital Versatile Disc (DVD)

Princi zápisu je velice podobný zápisu na CD avšak data na DVD jsou uložena hustěji (pity jsou menší a blíže u sebe). Na DVD se zapisuje/čte se červeným laserem (650 nm).
Na DVD je možno zapisovat až do 4. vrstev s obsahem dat 4,7GB/vrstva – celkem 18,8 GB

 

Blu–ray disc

→ více najdete na wikipedii
Princi zápisu je velice podobný zápisu na DVD. Na Blu-ray jsou data uložena hustěji (pity jsou menší a blíže u sebe), než na DVD. Data jsou však vypálena/čtou se modrým laserem. Na Blu-ray je možno zapisovat až do 4. vrstev a obsahem dat 25GB/vrstva – celkem 80GB

 

62-3

 

Neručím za správnost textu!! Tento text je přísně zakázáno kopírovat a publikovat ho jako vlastní. Můžete z něj čerpat pouze jako ze zdroje informací s uvedením původního zdroje – tuto stránkuNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-30 17:15:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 7501x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.