mylms

... web o elektronice


70) Antény používané pro různé délky vln

Anténa je zařízení k příjmu nebo k vysílání rádiových signálů, je to část vysokofrekvenčního vedení upravená tak, aby účinně vyzařovala energii do prostoru.

70-1

Příjem tel. signálu

  • VHF (Very High Frequency) – 30 – 300 MHz
  • UHF (Ultra High Frequency) – 300 – 3000 MHz

 

Příjem rozhlasu

  • VKV (Velmi Krátké Vlny) – 70 – 100 MHz
  • DV (Dlouhé Vlny) – 150 – 285 kHz
  • SV (Střední Vlny) – 510 – 1605 kHz
  • KV (Krátké vlny) – 3,95 – 26,1 MHz

 

Příjem satelitního tel. signálu

  • SHF (Super High Frequency) – 10 – 13 GHz


Rámová anténa – Tato speciální anténa pro nižší kmitočty (max. desítky MHz) se směrovým účinkem je vlastně laděný paralelní obvod s velikou cívkou. Funguje na principu indukce magnetické složky elektromagnetického vlnění ve vinutí cívky. Viz rámové antény v obchodech.

Feritová anténa – je tvořena feritovou tyčinkou 10–15 cm dlouhou s průměrem do 1 cm, na tuto tyčinku je navinuta cívka. Výhoda této antény je, že ferit má značnou permeabilitu a proto dobře soustřeďuje magnetické pole.

Pro příjem satelitního televizního a rozhlasového vysílání v pásmech SHF je nutno pro slabý signál ze satelitů vzdálených kolem 35 000 km použít antény opatřené parabolickým odražečem (reflektorem), umístěné na místě s přímou viditelností satelitu, tzv. parabolické antény.Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 7696x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.