mylms.cz

... web o elektronice


70) Antény používané pro různé délky vln

Anténa je zařízení k příjmu nebo k vysílání rádiových signálů, je to část vysokofrekvenčního vedení upravená tak, aby účinně vyzařovala energii do prostoru.

70-1

Příjem tel. signálu

  • VHF (Very High Frequency) – 30 – 300 MHz
  • UHF (Ultra High Frequency) – 300 – 3000 MHz

 

Příjem rozhlasu

  • VKV (Velmi Krátké Vlny) – 70 – 100 MHz
  • DV (Dlouhé Vlny) – 150 – 285 kHz
  • SV (Střední Vlny) – 510 – 1605 kHz
  • KV (Krátké vlny) – 3,95 – 26,1 MHz

 

Příjem satelitního tel. signálu

  • SHF (Super High Frequency) – 10 – 13 GHz


Rámová anténa – Tato speciální anténa pro nižší kmitočty (max. desítky MHz) se směrovým účinkem je vlastně laděný paralelní obvod s velikou cívkou. Funguje na principu indukce magnetické složky elektromagnetického vlnění ve vinutí cívky. Viz rámové antény v obchodech.

Feritová anténa – je tvořena feritovou tyčinkou 10–15 cm dlouhou s průměrem do 1 cm, na tuto tyčinku je navinuta cívka. Výhoda této antény je, že ferit má značnou permeabilitu a proto dobře soustřeďuje magnetické pole.

Pro příjem satelitního televizního a rozhlasového vysílání v pásmech SHF je nutno pro slabý signál ze satelitů vzdálených kolem 35 000 km použít antény opatřené parabolickým odražečem (reflektorem), umístěné na místě s přímou viditelností satelitu, tzv. parabolické antény.Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-30 17:35:00) v kategorii Elektronika Závěrečky. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 8957x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.