mylms.cz

... web o elektronice


Budík

Po několika letech přišel čas k obměně mého budíku. Předtím jsem měl takovej hnusnej budík čínskej výroby. Prostě taková mrdka, která číně řiká domov :D Nyní jsem dostal tento budík, který se mi dost líbí.

budik-jvd-1Hned jak se vám dostane do rukou všimnete si jeho uhlazeného designu bez ostrých hran. Na přední straně je displej (mohl být o trošku větší), pod ním nápis JVD system. Na vrchní straně je 5 tlačítek. Uprostřed největší na rozsvícení displeje a vypnutí budíku, tzv. funkce Snooze. Okolo jsou další 4 tlačítka – Menu, slouží k nastavení budíku (hodiny, datum a jazyk – den v týdnu lze zobrazit zkratkou v několika jazycích (čeština chybí)). Alarm nastavíte stisknutím tlačítka Alarm. Další dvě tlačítka jsou šipky pro nastavovádí hodnot (čas, datum, …). Každý stisk tlačítka je doprovázen pípnutím. To se bohužel nedá vypnout.

Já vyřešil pípání jednoduše – budík jsem rozdělal a piezoreproduktorek jsem odpojil. Kdykoliv se tím můžu vrátit k původnímu stavu :) A stejně mě budí mobil :D

Pokud se vám nechce nastavovat datum a čas stačí dlouze stisknout šipku nahoru. Tím se začne přijímat signál z Frankfurtu n. M. a asi po 3 minutách se čas nastaví sám.

Jednou z nejzajímavějších funkcí je předpověď počasí. Budík má vestavěný barometr, podle kterého vypočítává počasí během příštích 24 hodin. Poté je výsledek zobrazen formou obrázku – Jasno, Polojasno, Zataženo, Déšť, Bouřka.
V návodu je psáno, že spolehlivost je asi 75%. A asi je to pravda, akorát bych spolehlivost ohodnotil maximálně 70%. Semtam se budík splete o jednu ikonu, např. místo deště ukazuje že bude bouřka. Záleží na rychlosti změny počasí. Jako orientační údaj (jinak se to brát nedá :) ) to ale bohatě postačuje.

Parametry
Typ Digitální
Pouzdro Plast
Funkce Budík, Hodiny, Vnitřní teplota, Předpověď počasí
Řízený Rádiovým signálem DCF
Automatické přeřizování Letního/Zimního času Ano
Počet budíků 1
24 hodinové automatické buzení Ano
Osvětlení Iluminační
Ukazatel barometrické předpovědi Ano
Možnost 12/24 h denního režimu Ano
Ukazatel příjmu signálu Ano
Napájení 2×AA
Rozměry 70×70×70 mm

 

Další funkce je teploměr. Budík ukazuje vnitřní teplotu s rozlišením 0,1stupně. Přesnost jsem nijak nezkoumal, takže tomu věřím :) Jediná nevýhoda je, že reakce na změnu tepoty je dost pomalá. Ale to je dáno tím, že snímač teploty je uvnitř budíku a než se v něm změní teplota na teplotu okolí, tak to chvíli trvá.

Zajímavostí proti ostatním budíkům je Iluminační podsvětlení displeje. Proti jiným budíkům, který maj v rohu displeje několik diod se tento způsob liší tím, že celý displej je rovnoměrně podsvětlen speciální destičkou (fólií) napájenou z vf zdroje. A zde se dostáváme k nevětší nevýhodě budíku. Nepo spíš konstrukční vadě. Zdroj pro Iluminační fólii je špatně navržen – pracovní frekvence je příliš nízká, takže pokaždý když zapnete podsvětlování tak budík píská. Možná by pomolo vyměnit nějakej kondenzátor ve zdroji za kvalitnější. Zatím jsem to nijak zvlášť nezkoumal, takže nevím jestli by to úbec šlo. Každopádně me to pěkne sere, když třeba ve 3 ráno chci kouknout kolik je hodin, stisknu tlačítko a budík začne nepříjemě pištět :-| Tak mě napadlo – doufám, že to není chyba jen u mýho budíku, to by tu pak byla jakási mystifikace :D

 

To je asi tak vše, co tenhle budík nabízí. Ještě mě tak napadá, že je na displeji ikona vybité baterie, tam jsem zatím nedospěl, takže nevím jestli funguje, nebo je použit univerzální displej a ikona beterky je „nezapojena“ … Po více než roce se ikonka „rozsvítila“. Znamená to dvě věci – 1) budík má indikaci vybitej baterie, 2) měl bych vyměnit baterie. Aspoň že není potřeba budík znovu nastavovat :)

Cena budíku je kolem 500Kč. Je to dost a každej si musí rozmyslet, zda obětovat pětikilo kvůli malýmu budíku. Já ho dostal jako dárek (děkuju :) ), takže bylo jasno :)Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-17 20:02:00) v kategorii Ostatní. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 6012x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.