mylms.cz

... web o elektronice


COM Interface

Tohle je vlastně taková blbost, nejde o nic jinýho, než o vyvedení signálů COM portu na svorkovnici. Na tento „obvod“ budou navazovat další obvody, který budou obsahovat už nějakou tu logiku.

com-interface-1

Celý obvod je proveden na univerzálním plošném spoji (Jiný tišťáky už ani nepoužívám. Kdo se s tím má furt leptat?). Sestavil jsem ho hlavně kvůli vlastnímu změření napěťových úrovní a pak k jednoduššímu připojování dalších periferií.

 

Na první svorkovnici jsou vyvedeny všechny 3 výstupy TxD, DTR i RTS. Na druhé vstupy CD, DSR, CTS a RI. Na třetí svokovnici (dvě svorky) je vyvedena zem.

 

Výhodou COM portu počítače je jednoduchost jeho přímého řízení – lze na něj posílat nejen data (třeba přes Terminal), ale i signály. Lze tedy programově zajistit, aby napr. na výstupu TxD byla log. 1. Nevýhodou portu jsou jeho napěťové úrovně (± 15V), které je potřeba přizpůsobit většinou na TTL, kde je log. 1 reprezentována +5V. U počítačů, kde není COM port k dispozici lze použít převodník USB-RS232. Bohužel napěťové úrovně těchto převodníků většinou neodpovídají původním portům. Můj převodník má cca. ± 7V.

 
com-interface-2

Strana spojů (né moc hezky provedená)

 
com-interface-3

Log. 0 na výstupu TxD (-6,33V)

 
com-interface-4

Log. 1 na výstupu TxD (6,97V)

Mezi výstup a GND je možné napojit např LED s omezovacím rezistorem a pomocí programu COM Port řídit.

 
com-interface-5

Dioda připojená mezi výstup RTS a GNDNapsal Petan před sedmi roky (2012-02-01 16:44:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 4939x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Diego | před sedmi roky (2012-02-03 15:58:50) | elektronika2011.ic.cz

Hustý, sem zvědavej co bude dál ;-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.