mylms

... web o elektronice


COM Interface

Tohle je vlastně taková blbost, nejde o nic jinýho, než o vyvedení signálů COM portu na svorkovnici. Na tento „obvod“ budou navazovat další obvody, který budou obsahovat už nějakou tu logiku.

com-interface-1

Celý obvod je proveden na univerzálním plošném spoji (Jiný tišťáky už ani nepoužívám. Kdo se s tím má furt leptat?). Sestavil jsem ho hlavně kvůli vlastnímu změření napěťových úrovní a pak k jednoduššímu připojování dalších periferií.

 

Na první svorkovnici jsou vyvedeny všechny 3 výstupy TxD, DTR i RTS. Na druhé vstupy CD, DSR, CTS a RI. Na třetí svokovnici (dvě svorky) je vyvedena zem.

 

Výhodou COM portu počítače je jednoduchost jeho přímého řízení – lze na něj posílat nejen data (třeba přes Terminal), ale i signály. Lze tedy programově zajistit, aby napr. na výstupu TxD byla log. 1. Nevýhodou portu jsou jeho napěťové úrovně (± 15V), které je potřeba přizpůsobit většinou na TTL, kde je log. 1 reprezentována +5V. U počítačů, kde není COM port k dispozici lze použít převodník USB-RS232. Bohužel napěťové úrovně těchto převodníků většinou neodpovídají původním portům. Můj převodník má cca. ± 7V.

 
com-interface-2

Strana spojů (né moc hezky provedená)

 
com-interface-3

Log. 0 na výstupu TxD (-6,33V)

 
com-interface-4

Log. 1 na výstupu TxD (6,97V)

Mezi výstup a GND je možné napojit např LED s omezovacím rezistorem a pomocí programu COM Port řídit.

 
com-interface-5

Dioda připojená mezi výstup RTS a GNDNapsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 4236x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | Diego | před šesti roky | elektronika2011.ic.cz

Hustý, sem zvědavej co bude dál ;-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.