mylms

... web o elektronice


Commodore 64

Tak tohle byl vlastně můj úplně první počítač. Sice jsem na něm moc žádný hry nehrál, ale za to jsem se postupně naučil programovat v Basicu. Sice v té době už existovaly PC, ale na to tak nějak nebyly prachy. To ale nevadí, určitě mi tento počítač něco dal. A určitě víc, než jen nějaký sezení u monitoru (televize) a hraní her. Tady sem se „naučil“ programovat…

 

Z originální dokumentace

Váš nový počítač COMMODORE 64 je dnes nejlepším domácím počítačem, který můžete využívat pro seriózní práci i pro zábavu. Mikropočítač COMMODORE 64 má dostatečně velkou paměť (64 KB), barevný i akustický výstup.

Co všechno COMMODORE 64 umí? COMMODORE 64 používá tzv. SPRITE grafiku, která umožňuje vytvoření až osmi tříbarevných obrázků (spritů), s kterými lze plynule pohybovat po celé obrazovce, lze zdvojnásobovat jejich šířku i výšku, lze určit, který z nich bude ne obrazovce překrývat druhý a lze automaticky indikovat jejich kolizi.

COMMODORE 64 může svými schopnostmi směle konkurovat i hudebním syntetizátorům. Má zabudované tři nezávislé tónové generátory s rozsahem plných devět oktáv. Dále je možno naprogramovat čtyři různé tvary vln, obalovou křivku tónu, pásmové filtry, resonanci a samozřejmě hlasitost. Pokud chcete dokonale využít těchto schopností můžete svůj počítač připojit ke kterékoliv HIFI soupravě.

Chcete-li svého počítače COMMODORE 64 plně využívat můžete jej doplnit o další zařízení. Pro záznam dat lze využít buď kazetový magnetofon nebo disketovou jednotku, kterých může COMMODORE 64 obsluhovat najednou až pět. Dále lze k vašemu počítači připojit jehličkovou tiskárnu, souřadnicový zapisovač (plotter), telefonní modem, barevný monitor.Rok výroby
1983
Procesor
MOS 6510 @ 0,985 MHz
RAM
64KB
ROM
20KB (Basic V2.0)
OS
C64 Kernel
Grafický čip
MOS 6569 (poslední obrázek)
Rozlišení v textovém režimu
40×25 znaků
Grafický mód
320×200 @ 16barev
Zvukový čip
SID 6581
Zvuk
3 kanály, mono
Klávesnice
QWERTY, 66 kláves
Disketové jednotky
Magnetofon, disketová mechanika Commodore 1541, 1570,1571 a 1581
Porty
IEC, Userport, Audio/Video, RGBI, HF, Datasette, 2 x Joystick

 

commodore-1

Celý počítač Commodore 64

commodore-2

Detail klávesnice (včetně funkčních „F“ tlačítek)

commodore-3

Porty na ovládací zařízení (joystick, myš), zapínání a napájecí konektor

commodore-4

Konektory na zadní straně (kartrige, nastavení televize, televize, AV, sériový EA, kazeťák, uživatelský port)

commodore-5

Kazetový magnetofon – data se ukládala na obyčejné audiokazety

commodore-6

Magnetofon s konektorem (to lanko je uzemnění)

commodore-7

Připojení klávesnice k hlavní desce

commodore-8

Detail konektoru pro připojení klávesnice

commodore-9

Detail desky

commodore-10

Detail desky (TV výstup, procesor, paměti, ..

commodore-11

Chladič a krytí

commodore-12

Celá „základní“ deska

commodore-13

Paměť a další obvody

commodore-14

Štítek Commodore 64

commodore-15

Detail videoprocesoruNapsal Petan před sedmi roky v kategorii Elektronika. Připojeno 1 komentář.
Přečteno 6284x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | ja @ | před šesti roky

chybka

posledni fotka jak je detail procesoru tak je vyfocen detail video chipu tedy obvod VIC

  • Peťan: Je to starší článek, a obrázky jsem typoval z hlavy. Navím, jak se mohlo přihodit, že jsem tam napsal procesor. Možná jsem myslel videoprocesor :D Každopádně díky za upozornění :)
  • reagovat

    Připojte váš komentář!

    Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
    E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
    Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.