mylms.cz

... web o elektronice


EICAR - tesovací soubor

O co jde?

EICAR je institutem (European Institute for Computer Antivirus Research) pořádající různé konference a ostatní akce.
Pro nás je ovšem nejdůležitější existence tzv. „The Anti-Virus test file“ právě od institutu EICAR. Onen „The Anti-Virus test file“ je zcela neškodný soubor (nejčastěji EICAR.COM) o velikosti 68 bajtů, který obsahuje následující řetězecX5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

 

 

eicar

Reakce antiviru na testovaný řetězec

Několik antivirových společností se dříve dohodlo, že pokud bude antivirovým skenerem nalezen právě takový, 68 bajtů veliký soubor s výše uvedeným řetězcem, antivirus ho identifikuje jako virus. Jedinou podmínkou je, že ze strany antivirového skeneru je tento soubor podporován (dnes je tomu v naprosté většině případů).

Soubor dle popisu se stal významným pomocníkem při zjišťování, zda funkčně vyhlížející antivirus je opravdu funkční a dokáže detekovat reálné viry (k tomuto nemusí docházet například při vzájemné kolizi s jiným antivirovým systémem atd.).

Co se týče řetězce, je složen tak, že ho lze utvořit i na klávesnici (snad jen třetí znak by mohl zmátnout, jedná se o „ó“, nikoliv nulu) a navíc je spustitelný (vypíše „EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE“).

Odkazy

  • Perfektní antivir za slušnou cenu >> eset.cz
  • Stránka o počítačových virech a jiné havěti >> viry.cz


Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-16 19:22:00) v kategorii Ostatní. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 5828x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.