mylms

... web o elektronice


EICAR - tesovací soubor

O co jde?

EICAR je institutem (European Institute for Computer Antivirus Research) pořádající různé konference a ostatní akce.
Pro nás je ovšem nejdůležitější existence tzv. „The Anti-Virus test file“ právě od institutu EICAR. Onen „The Anti-Virus test file“ je zcela neškodný soubor (nejčastěji EICAR.COM) o velikosti 68 bajtů, který obsahuje následující řetězecX5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

 

 

eicar

Reakce antiviru na testovaný řetězec

Několik antivirových společností se dříve dohodlo, že pokud bude antivirovým skenerem nalezen právě takový, 68 bajtů veliký soubor s výše uvedeným řetězcem, antivirus ho identifikuje jako virus. Jedinou podmínkou je, že ze strany antivirového skeneru je tento soubor podporován (dnes je tomu v naprosté většině případů).

Soubor dle popisu se stal významným pomocníkem při zjišťování, zda funkčně vyhlížející antivirus je opravdu funkční a dokáže detekovat reálné viry (k tomuto nemusí docházet například při vzájemné kolizi s jiným antivirovým systémem atd.).

Co se týče řetězce, je složen tak, že ho lze utvořit i na klávesnici (snad jen třetí znak by mohl zmátnout, jedná se o „ó“, nikoliv nulu) a navíc je spustitelný (vypíše „EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE“).

Odkazy

  • Perfektní antivir za slušnou cenu >> eset.cz
  • Stránka o počítačových virech a jiné havěti >> viry.cz


Napsal Petan před šesti roky v kategorii Ostatní. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 4898x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.