mylms.cz

... web o elektronice


Elektrický ohradník

Je docela prasečina, kolik stojí běžný zdroj k ohradníku. Ceny se pohybují v řádech tísíci korun. Dneska už se dá zdroj k ohradníku koupit za docela lidovou cenu, takže skoro nemá cenu něco bastlit… Pokud je ohradník na síťových 230 V jedná se většinou o dělič frekvence (dělí síťových 50 Hz na cca 1 Hz), kondenzátor (uchovává se v něm energie) a vn trafo (transformuje 230 V na tisíce V). Bateriově napájené zdroje mají jinak provedenou časovou základnu. V některých jsou specializované obvody, které hlídají uzemnění, případně po zkratu (výboji při dotyku) sníží výkon, apod.

S časovou základnou není problém. Stačí použít astabilní klopný obvod, nebo známý časovač 555 v astabilním režimu. Problém může nastat s volbou vn transformátoru. Místo různých traf z televizí a monitorů se dá velice výhodně použít indukční cívka např. ze starýho fáčka. Její cena se pohybuje v řádech stokorun.

Toto zařízení je poměrně nebezpečné! Proto ho nebudu nikomu vyrábět, takže se mě na to ani neptejte. Není to nic složitého, jde o pár součástek.

 

ohradnik-6Obvod je třeba napájet poměrně tvrdým zdrojem, nebo použít kondenzátor větší kapacity. Ideální je 12V akumulátor. Obvod časovače je oddělen diodou a zálohován kondenzátorem, aby se na něm neprojevoval úbytek napětí při sepnutém tranzistoru. 

Obvod 555 je zapojen jako astabilní klopný obvod s plněním pod 50% . Proto dioda D3. Kondenzátor C4 se poté bude nabíjet přes R2 a trimr a vybíjet přes R4 a trimr. Délka pulzu je tedy volitelná. Frekvence je něco okolo 1,1 Hz.

ohradnik-11s

Schéma (kliknutím zvětšit). D1 a D5 jsou obyčejné LEDky!

Napájecí napětí je tranzistorem sepnuto do zapalovací cívky (a indikační LED). Vývod na indukční cívku je ve schématu označen jako „Výstup“. V té se naindukuje vn impulz který je veden k ohradníku, druhou stranu je potřeba uzemnit.. Kolem cívky je ochranný obvod z fóliového kondenzátoru.

 
ohradnik-1

DPS s časovou základnou

 

ohradnik-2

DPS strana spojů

 

ohradnik-3

Opět časová základna se spínáním

 

R1 Rezistor 1K (0,25W)
R2 Rezistor 15K (0,25W)
R3 Trimr 20K
R4 Rezistor 1M2 (0,25w)
R5 Rezistor 750Ohm (0,25W)
R6 Rezistor 1K (0,25W)
C1 Kondenzátor 2200uF/25V (elektrolit)
C2 Kondenzátor 47uF/25V (elektrolit)
C3 Kondenzátor 100n (keramika)
C4 Kondenzátor 1uF/25V (elektrolit)
C5 Kondenzátor 10nF (keramika)
C6 Kondenzátor 10nF (fóliový; alespoň 600V)
C7 Kondenzátor 330nF (fóliový; alespoň 600V)
D1 LED – zelená (10–20mA)
D2 Dioda 1N4007 (nebo 1N4001)
D3 Dioda 1N4148
D4 Dioda 1N4007
D5 LED – rudá (10–20mA)
IO1 IO NE555

 

Celý ohradníkový zdroj je uložen v krabici Gewiss.

ohradnik-4

Umístění indukční cívky

Jako ochrana proti přepólování slouží dioda, následuje pomalá pojistka T630mA a výkonový rezistor jako ochrana proti proudovým rázům (rezistor není třeba zapojovat, případně použít libovolný výkonový (10W) s odporem řekněme 10 Ohm).

ohradnik-5

Detail napájení

 Součástí zdroje je kondenzátor 22 mF

ohradnik-6

Rozmístění součástí v krabici

 Výboje se vybíjí do ohradníku který funguje jako kapacita. Pokud není ohradník připojen, je zde nastavitelné jiskřiště.

ohradnik-7

Nastavitelné jiskřiště

 

ohradnik-8

Celkový pohled na zdroj

 

ohradnik-9

Jiskřiště kryté v plastové trubičce

 

ohradnik-10

Napájecí konektor, pojistka a indikační dioda

 Napsal Petan před sedmi roky (2012-08-25 11:55:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 28 komentářů.
Přečteno 53283x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.1 | františek @ | před šesti roky (2013-03-27 15:31:20)

Dotaz k ohradníku

Dobrý den,
chtěl bych zkusit postavit tento ohradník, ale nevím co zamená, že: Kolem cívky je ochranný obvod z fóliového kondenzátoru. Zda je kondenzátor již v cívce, nebo jak je to?
Díky za odpověd.

 • Peťan: Ne, ne, v indukčce žádnej kondenzátor není. Myslel jsem tím ten C7, kterej je přímo na svorkách cívky. Na fotce tam mám pokusně ještě sériově transil.
 • reagovat

  2 | františek | před šesti roky (2013-03-28 15:27:04)

  Díky

  reagovat

  3 | Milan Molitoris @ | před šesti roky (2013-04-01 18:09:02)

  Objednávka

  Pekný deň. Chcel by som Vás poprosiť o postavenie takéhoto elektrického zdroja na ohradník pre psov. Mám fenku a so susedami si to nechcem rozhádzať. Dobrá vzťahy nadovšetko. Predpokladám , že takýto zdroj by my pomohol vyriešiť moje problemy. Nie som elektrikár a mám už 64 rokov, tak že ja zdroj neviem postaviť. Otázka znie: Ak si to u Vás objednám vieťe my to dodať? Čo by to stálo?

 • Peťan: Zdravím. Nevím, jestli je to nejvhodnější pro psa. Už kvůli tomu, že by to mohl podhrabat, nebo přeskočit. U psů se běžně používají elektrické obojky a nebo tzv. elektrické neviditelné ploty. To určitě bude spolehlivější a bezpečnější. Jinak, tento ohradník se pohybuje řádově kolem 400Kč (16€) za materiál (bez krabice).
 • reagovat

  4 | Pavel @ | před šesti roky (2013-04-20 12:37:08)

  el.ohradník

  Dobrý den,zajímalo by mě jestli by to fungovalo na ovce.Teda kolik to má (J).
  A jestli by jste mi ho nesestrojil a za kolik? Díky

 • Peťan: Náboj by se zřejmě dal spočítat podle kondenzátoru, který se vybíjí do cívky (tedy C1). Momentálně mi vychází 12V x 0,0022F = 0,0264J. Což není moc, ale jiskry to dělá pořádný. Jde o to, jestli komerčně udávaný desítky Joule nejsou jen prodejní trhák. Něco jako kiloWatty na reprákách. Jinak, tento ohradník slouží u ohrady s ovcemi a zatím žádná nezdrhla...ani se jim nedivím :D
 • reagovat

  5 | Pavel @ | před šesti roky (2013-04-23 21:16:54)

  Nechtěl by jsi mi ho teda postavit? Byl bych hrozně rád.Potřebuju oplotit cca 500 m louky.Možná by jsi tomu měl dát nějakou barvu a styl a začít to vyrábět pro normální lidi.

 • Peťan: Promiň, ale opravdu teď nemám čas něco vyrábět. Zas tak těžký to není. A hlavně nevím, jestli by to stačilo na tak dlouhej ohradník. Přecejen, sériově vyráběný ohraďáky jsou testovaný třeba na kilák, tohle je testovaný asi na 100m.
 • reagovat

  6 | Matěj @ | před šesti roky (2013-05-13 22:45:16)

  objednávka

  Dobrý den kolik by ste chtěl za hotový chci to na ovce a kolik do to jde voltů

 • Peťan: Je mi líto, ale toto nebudu pro nikoho vyrábět. Je to poměrně nebezpečný výrobek pracující s vysokým napětím. Je tam pár součástek, takže by něměl být problém vyrobit to. Jinak, napětí je podle použité cívky. Zde je použita myslím z Favorita, ale neměřil jsem to, nemám vn sondu k osciloskopu.
 • reagovat

  7 | Štefan @ | před šesti roky (2013-07-21 13:59:47)

  Výkon ohr.

  Dobrý den.
  Chci se zeptat. Vyrobil jsem ohradník pro známího a fungoval bez problémů. Jenže je sucho, a ohradník přestal dávat výboj. Když zvednu kapacitu filtrčního koďanu z 2200mF na 22000mF bude to mít za následek větší výboj, nebo to záleží od použité cívky?
  Díky za odpověď, Stefan.

 • Peťan: Řekl bych, že změna kondenzátoru situaci o moc nezlepší. Preblém je evidentně ve velkém odporu zdroj - zem - zvíře. Chtělo by to zemnící hrot líp uzemnit - připojit k zemění domu, apod. Případně by šla použít cívka s větším výstupním napětím. Ale když bude zvíře na konci chodit po suchej písčitej zemi, tak takovou pecku, jako kdyby byo v bažině stejně nedostane... A to ani u komerčního ohradníku.
 • reagovat

  8 | Štefan @ | před šesti roky (2013-07-22 21:18:56)

  Výkon ohr.

  [7] Štefan: Jsem stejného názoru, Skoušel jsem to když bylo příliš velké sucho. Skusím to když zaprší a uvídím. Jinak díky za rekci, byla poučná.

  reagovat

  9 | Pepe @ | před šesti roky (2013-08-11 00:14:24)

  Přehled součástek

  V závěru článku mi chybí přehled použitých součástek. Především mám na mysli typy rezistorú a kondenzátorú. Aby si to mohl kdokoliv vytisknout a odevzdat prodavačce. Má to svúj význam a výhody. Děkuji.

 • Peťan: Myslím, že když to bude někdo stavět, tak by měl mít alespoň minimální znalost elektrickách schémat a alektroniky, to znamená i vědomosti na to, vypsat hodnoty součástek na papír. A ze schématu se dají všechny součástky vyčíst. Myslím, že je zbytečný přepisovat, že rezistor 1M2 má mít 1,2 MegaOhmu. Pokud není jasná některá součástka je většinou popsaná v článku, nebo stačí napsat dotaz do komentářů.
 • reagovat

  10 | Pepe | před šesti roky (2013-08-11 10:55:30)

  [9] Pepe: Peťane, je třeba předpokládat, že ne každý ,,elektrikář,, se denně stavbou podobných zařízení zabývá, aby zcela automaticky.....
  Proto jsem uvedl větu…Má to svúj význam a výhody. U polovodičú je to jasné, u rezistorú v nejhorším případě použiju řadu na čtvrtwatové zatížení a tu TR600 vyčtu z fotky, ale například u kondenzátorú to tak jednoznačné není. Alespoň pro mne ne. Elyty bych nejspíš žádal alespoň na 24V a možná i víc. Řadama keramik si vúbec nejsem jistý a ten fóliový kondík momentálně nevyčtu ani z křišťálové koule. Proto ještě jednou opakuji, pokud se zájemce o stavbu nezabývá běžně součástkama, má přehled použitých součástek na konci stavebního návodu svúj význam a výhody.
  Možná, že tyto součástky bude nakupovat i naprostý laik, který je potom odevzdá odborníkovi, který z nich ohradník smontuje. Proto se ještě jednou přimlouvám za doplnění přehledu součástek potřebných na stavbu ohradníku. Myslím, že to i povýší článek na úroveň Amatérského Rádia, možná i mnohem vyšší, neboť tam vycházejí konstrukce, které nikdo nepotřebuje. Kdežto toto potřebné je. Děkuji za pochopení.

 • Peťan: V něčem máš pravdu. Nebudu dělat krávu jak na elektrika.cz ( :D ) a u tohoto článku dopíšu tabulku a u dalších konstrukcí líp popíšu součástky. Nechť se daří.
 • reagovat

  11 | Honza @ | před pěti roky (2013-12-14 13:12:04)

  Dobrý den. Mám dvě kozy a začly mi utíkat. Bohužel moje finanční prostředky jsou omezené a elektrický ohradník v kamenném obchodě si nemůžu dovolit. Nejsem elektrikář tak jsem Vás chtěl moc požádat jestli by jste mi ohradník nevyrobil. Moc by mi to pomohlo. Mnohokrát děkuji.
  S pozdravem Jan Stacke

 • Peťan: Promiň, ale jednak nemám čas a napsal jsem, že to pro nikoho stavět nebudu.
 • reagovat

  12 | rolo @ | před pěti roky (2014-02-17 22:30:45)

  Zdravím postavil som niečo podobne ale použil som prerusovac zo škody zo smeroviek

  reagovat

  13 | Dandy @ | před pěti roky (2014-03-09 22:06:10)

  otázka

  Zdravím, chcem si postaviť tento ohradník, ale niesom si istý aký je tam ten veľký kondík, čo je na obrázku v krabici, je to „22 mili Farad?“a kde ho zapojiť?. ďakujem

 • Peťan: Je to kondenzátor C1 a já mám 2,2 mili Farad. Hodnota kondenzátoru není kritická. Pokud je k napájení použit "tvrdý zdroj" (např. olověný akumulátor), tak tento kondenzátor skoro ani není potřeba.
 • reagovat

  14 | Matej | před pěti roky (2014-03-19 21:33:33)

  V článku uvádzate, že výkonový rezistor je pripojený iba na jednom konci, podľa obrázka však vyzerá, že je niekam pripojený. Otázka znie, kde?

 • Peťan: Kde píšu, že výkonový rezistor je připojen na jednom konci? Rezistor slouží, aby nebyl napájecí zdroj namáhán velkým proudem při nabíjení kondenzátoru C1. Pokud je ohradník napájen z tvrdého zdroje (jako je např. autobaterie), tak rezistor a kondenzátor C1 nejsou potřeba.
 • reagovat

  15 | Marian @ | před pěti roky (2014-04-17 16:15:38)

  Ahoj,druhý konec VN zemníš na svorku PE domovní instalace, nebo prostě zapíchneš do země? Nesníží se tím hodnota I procházející zvířetem? Dík za odpověď.
  Marián

 • Peťan: Prostě zapíchnout kolík do země a připojit na něj zemnící svorku. Samozřejmě by to šlo napojit i na svorku PE, ale to bych nedělal, aby se někam nezavleklo nějaký rušení. Čím nižší přechodový odpor kolík-země, tím větší pecku zvíře dostane...z toho plyne: Nezemnit v extra suché a písčité zemině.
 • reagovat

  16 | Lada | před pěti roky (2014-05-01 20:30:31)

  Zdravim,

  postavil som si ohradnik podla vasej schemy. Ako napajanie som pouzil maly 12V/1A zdroj zo Siemens poziarneho hlasica. Ako zem som pouzil istiaci kolik z domovej zasuvky. Problem je ze ked zacne indukcna cievka hadzat iskry, rovnake iskry padaju aj v tom malom 230/12V zdroji. Kde moze byt problem?

  reagovat

  17 | Martin @ | před pěti roky (2014-08-08 14:20:31)

  Dobrý deň, postavil som ohradník podľa vašej schémy a nefunguje mi regulovanie rýchlosti impulzov. Namiesto 20k trimra som použil 25k. V čom by mohol byť problém?

  Ďakujem za odpoveď

  reagovat

  18 | David M | před pěti roky (2014-08-13 15:51:53)

  [17] Martin: Čas prodlevy mezi jiskrami ovlivňuje rezistor 1M2. Jeho zmenšením (třeba až na 680k) impulzy výrazněji zrychlíte, jeho zvětšením je zpomalíte. Větší trimr než 20k nepoužívejte. Slouží k nastavení času sycení cívky = jak dlouho je sepnuta tranzistorem na 12V. Cívka ale není nafukovací a více energie do jádra stejně nepojme. Trimr 20k nastavte takto: Od polohy, kdy je jiskra nejslabší, pomalu přidávejte. Ve chvíli, kdy už jiskry nezesilují, přestaňte, nebo otočte o kousek zpět. Pokud toto neuděláte a s trimrem to hodně přeženete, cívka bude žrát zbytečně větší proud (možná se i zahřívat), ale na výstupu impulzů se to nijak neprojeví. Adaptér 12V se může přehřívat, autobaterie zase zbytečně rychle vybíjet.

  reagovat

  19 | Petr K. | před čtyřmi roky (2015-02-23 12:42:49)

  Dobrý den mohl bych poprosit o zaslání odkazu a nebo alespon jméno té podložky z které jde šroubek, která tvoří jiskřiště děkuji.Na internetu ji nikde nemohu najít.

 • Peťan: Jde o lisovací kabelové oko - strana, do které má příjít vodič je slisovaná, provrtaná a vyzávitovaná.
 • reagovat

  20 | Petr K. | před čtyřmi roky (2015-02-23 18:44:59)

  [19] Petr K.: dík za odpověd…;)

  reagovat

  21 | Patrik @ | před čtyřmi roky (2015-04-05 12:36:44)

  Dobrý den…prosim vas mame problem s divou zverou…a mame zaujem o el.ohradnik…po­trebujeme to na pole približne na 300 metrov drotu..a zdroj na siet…dakujem

 • Peťan: Doporučuji navštívit stránky, které se zabívají profi ohradníky. Nyní se už zdroj dá sehnat za rozumné peníze, zvláště na 300m ohradník..
 • reagovat

  22 | Jakub @ | před čtyřmi roky (2015-04-14 07:45:47)

  El.Ohradník

  Ak by mal niekto záujem o el.ohradník prípade potreboval poradiť napíšte mi.

  reagovat

  23 | Tonda @ | před třemi roky (2016-11-01 17:30:34)

  Objednávka

  Pěkný den,šlo by vyrobit ohradník? Děkuji

  reagovat

  24 | Jarda | před jedním rokem (2017-12-03 20:50:37)

  zvysenie impulzu

  chcel by som sa spytat ako mozem zvysit energiu na vystupe ?? mozem zapojit dve indukcne cievky paralelne ?
  skusal to uz niekto ?. alebo poznate nejaku indnukcu cievku silnejsiu z vetsim napätim ?

  reagovat

  25 | jarda | před jedním rokem (2017-12-03 20:52:17)

  [7] Štefan: a ako by som mohol zvysit silu tohto ohradnika ?
  okrem vylepenia rezistivity zeme ?

  reagovat

  26 | Kamír | před jedenácti měsíci (2018-05-30 14:49:31) | https://www.kamir.cz

  [21] Patrik:
  Dobrý den, zdroje proti divoké zvěři se dají u nás sehnat už od 2000 Kč bez DPH. ( https://www.kamir.cz/…ke-ohradniky ). Zejména divoká prasata jsou dost odolná, proto je třeba ohradník s vybíjecí energií kolem 3 J (tedy jako u ovcí, tedy co je vhodné pro ovce, je vhodné pro divokou zvěř.

  reagovat

  27 | David M. | před desíti měsíci (2018-07-03 00:32:15)

  [16] Lada: Pokud někomu skáčou jiskry v napájecím adaptéru, bude špatně uzeměný zemnící vývod cívky = výboj si pak hledá jinou (nejkratší) cestu k uzemění a prošlehne skrz trafo napájecího adaptéru do některého kolíku zásuvky 230V. Bez uzemění to nezapínejte – i když, v tomhle případě by těch prošlehlých 230V na drátu ohradníku asi vůbec nic neudělalo, protože cívka z auta má hodně veliký odpor sekundáru.

  reagovat

  28 | MichMio | před měsícem (2019-03-08 09:04:48)

  Zdravím, dá se nějak snadno obvod upravit tak, aby šel regulovat výkon?

 • Peťan: Zkusil bych snížit napájecí napětí.
 • reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

  Fields marked with * are required.
  Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
  Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.