mylms.cz

... web o elektronice


Elektrika na Babettě

Pokud máte problém s Babettou a nevíte si rady, mrkněte do článku „Oprava Babetty“, který by Vás měl nasměrovat.

I přesto, že Babetta 210 i 207 má velice jednoduché elektrické zapojení, může nastat několik problémů. Pokud člověk zrovna neholduje elektrotechnice, může i zdánlivě jednoduchý problém znamenat neřešitelnou situaci.

 

babetta-elektro-1

Schéma zapojení Babetty; 1 – alternátor, 2 – elektronické zapalování, 3 – zapalovací cívka, 4 – přední světlo, 5 – zadní světlo, 6 – osvětlen tachometru, 7 – vypínač zapalování



Alternátor

Alternátor se skládá z pěti cívek (stator) a rotoru z permanentních magnetů. Rotor je na společné hřídeli s klikovkou. Při nastartovaném motoru se na cívkách indukují střídavé napětí. Všechny cívky mají společný jeden konec (zem – bílý vodič; zde nakreslen černě) a ten je napojen na kostru Babetty. Pokud je vedení někde přerušeno nemusí babetta svítit, nebo ji nelze vůbec nastartovat!

 

Světelný okruh

Napětí: 6 V (lze převinout na 12 V)
Max. výkon: 20 W (proud tedy cca 3,3 A při 6 V)

Přední žárovka: 6 V, 15 W
Zadní světlo: 6 V, 5 W (lze zapojit dvě)
Osvětlení tachometru: 6 V, 1,2/2 W 

Tři z cívek jsou propojeny (zelené) a tvoří napájecí obvod světel. Přímo z alternátoru vede drát do předního světla, kde je napojen na vypínač. Z toho poté vede elektřina do přední a zadní žárovky a do žárovky osvětlení tachometru. U některých Babett bývá problém s praskáním žárovek. Důležité je, aby byly všechny žárovky osazeny a aby měly dobrý kontakt (důležité je zejména napružení kontaktu u předního světla). Pokud i potom žárovky praskají, lze osadit Babettu stabilizátorem/omezovačem napětí. Ten přebytečné napětí svede do zátěže.

Test tohoto okruhu lze provést velice jednoduše. Nejjednodušší je použít žárovku (např. 12 V, 5 W), na kterou se připájí dráty. Jeden se připojí ke kostře Babetty a druhým se testuje napětí na různých místech. Ideální je začít přímo na alternátoru, pokud zde žárovka svítí, pokračuje se po drátě k vypínači a k jednotlivým žárovkám. Babettu je samozřejmě třeba mít nastartovanou. Pokud některá z žárovek nesvítí, problikává, nebo svítí slabě je problém nejčastěji ve špatném spoji drátu. Je tedy potřeba zkontrolovat všechny spoje, opravit, nebo alespoň prostříknout konzervačním sprejem/vazelínou na kontakty.

Já osobně mám na Babettě vepředu žárovku 6 V 15 W, vzadu dvě žárovky 6 V 5 W, v tachometru 6 V 1,2 W a dále omezovač napětí (viz výš). V předním světle mám (pro sichr) na žárovce na cínovém doteku připájený slabý drátek, který je spojen s přívodem. Vibrace nemají tedy na světlo vliv. V případě prasknutí přední žárovky lze jednoduše drátek přetrhnout a namontovat novou žárovku.

elektrika-2

Žárovka 6V 15W do předního světla (patice P26s)

Možné poruchy:

 • přerušená cívka alternátoru
 • špatné ukostření
 • přerušený drát od alternátoru k vypínači 
 • poškozený vypínač světel
 • špatný kontakt na žárovce (zoxidovaný kontakt, nebo cínový dotek žárovky) 
 • přerušený drát k zadnímu světlu (nesvítí pouze zadní světlo)
 • zkrat mezi drátem a kostrou
 • prasklé žárovky 

 

Okruh zapalování

Tento okruh je trošku složitější. Napájecí obvod se skládá z „napájecí“ cívky (červené), impulzní cívky (žluté), elektronického zapalování (2), zapalovací cívky (3) a svíčky, která zapaluje směs benzínu vzduchu a oleje.

Na „napájecí“ cívce se indukuje napájecí napětí (cca 4 V) pro cívku. Tuto cívku lze zkratovat proti kostře tzv. chcípákem (7). Napětí na cívce klesne a Babetta přestane jet. Tento obvod tedy může být možný zdroj závad. Může se stát, že je tlačítko trvale sepnuto (nebo je někde prodřený drát) a Babetta tedy nejde nastartovat (na svíčce vůbec není jiskra). Dlouhodobým držením tohoto tlačítka např. při jízdě z kopce se může cívka spálit!

Další cívka potřebná pro chod zapalování je tzv. impulzní cívka (žlutá – vede na vstup L řídící jednotky). Ta dává zapalování informaci, kdy je motor před horní úvratí (tzv. předstih) – tedy informaci o tom, kdy je potřeba zažehnout směs. Předstih by měl být 1 – 1,5 mm před horní úvratí. Malý předstih způsobuje pokles výkonu při zvyšování otáček. Malý předstih celkový pokles výkonu a možné přehřívání motoru. 

Nastavení předstihu

 1. Vyšroubujeme svíčku a vložíme místo ní hloubkoměr (posuvku)
 2. Natočíme rotor tak, aby ryska na něm byla zároveň s ryskou na statoru (zaznamenáme polohu hloubkoměru)
 3. Natočíme rotor tak, aby byl píst v horní úvrati (co nejblíž k svíčce)
 4. Rozdíl mezi HU a polohou, kdy jsou rysky proti sobě musí mít 1 až 1,5 mm
 5. Případně doladíme pozici statoru a poté opět překontrolujeme

elektrika-3

Vnitřní zapojení tyristorového zapalování Babetty

Princip zapalování je jednoduchý. Napětí z napájecí cívky je jednocestně usměrněno diodou (D) a poté jde přes kondenzátor ( c ) a zapalovací cívku na zem. Impulz z impulzní cívky sepne tyristor (T), takže se napájecí napětí i napětí z tyristoru uzemní. Na sekundáru cívky se naindukuje vysoké napětí, které je vedeno vn kabelem k svíčce. 

Test napájecí cívky
Zapojíme doutnavku mezi kostru a výstup z napájecí cívky (měříme při odpojeném tyristorovém modulu). Doutnavka musí blikat s otáčkami motoru. Dobrá cívka má mít odpor cca 220Ω (měříme odpojenou cívku mezi kostrou a červeným vodičem).

Test impulzní cívky
Zapojíme doutnavku mezi kostru a výstup z impulzní cívky (měříme při odpojeném tyristorovém modulu ). Doutnavka musí blikat s otáčkami motoru. Dobrá cívka má mít odpor cca 17Ω (měříme odpojenou cívku mezi kostrou a žlutým vodičem).

Test tyristorové jednotky
Zapojíme doutnavku mezi kostru a výstup 15 z tyristorového modulu. Doutnavka výrazně bliká. 

Na tyristorovém modulu můžeme změřit tyto hodnoty:

 • G a L = „nekonečný“ odpor v obou směrech. V případě přerušení diody bude odpor taky nekonečný!
 • G a 1 = „nekonečný“ odpor v obou směrech. V případě přerušení diody, nebo tyristoru bude odpor taky nekonečný! 
 • G a 15 = po nabití kondenzátoru „nekonečný odpor“. V případě přerušení diody, nebo kondenzátoru bude odpor taky nekonečný! V případě zapojení (+) na G a zkratu kondenzátoru se hodnota ustálí. Přepólováním měřáku (-) na G při proraženém kondenzátoru bude hodnota „nekonečná“.
 • L a 1 = Při zapojení + na L bude hodnota jiná než při přepólování. Při měření úbytku napětí by při připojení + na L měla být hodnota cca 0,7 V
 • L a 15 = „nekonečný“ odpor v obou směrech. V případě přerušení kondenzátoru bude odpor taky nekonečný! 
 • 1 a 15 = „nekonečný“ odpor v obou směrech. V případě přerušení kondenzátoru bude odpor taky nekonečný! 

Test indukční cívky
Výstup z cívky přiblížíme k bloku motoru. Při startování by měli být vidět jiskry. Můžeme vložit svíčku a tu opřít tělem o blok motoru. Hodnota odporu mezi svorkami 1 a 15 by měla být pod 1Ω. Hodnota odporu mezi svorkou 15 a vn výstupem by měl být cca 6000Ω. Porucha je jednoznačná pouze při vykazování „nekonečného“ odporu. Porucha cívky není příliš běžná. Častější je porucha vn vedení – připojení vn kabelu do cívky, připojení vn kabelu k „fajfce“, kontakt mezi fajfkou a svíčkou, špatná svíčka.

Test svíčky
Svíčku vyšroubovat z motoru, připojit k výstupu vn z cívky, opřít o motor a zkusit nastartovat. Svíčka musí jiskřit. Ale ani jiskření neznamená 100% správnou funkci. V motoru jsou vysoké tlaky a teplota. Starší svíčka nemusí ve velkých teplotách dávat jiskru.



Napsal Petan před šesti roky v kategorii Babetta 210. Připojeno 121 komentářů.
Přečteno 81822x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.



1 | Venca @ | před pěti roky

nestartuje

zdravím dojel jsem na své babětě do práce všechno v pohodě ale z práce už jsem neodjel zprvu jsem si myslel že mám špatně seřízené trysky či ucpaný karburátor ale nyní o vypadá, protože jsem zjistil že i když to zkouším roztlačovat z kopce že se nerozsvítí ani jedno ze světěl takže to vypadá že bude chyba v elektrice mám jednorychlostní babetu nevíte v čem by mohl být problém? předem díky za ochotu

 • Peťan: Koukni, jestli dává jiskru. Pokud nejdou světla i zapalování zároveň, viděl bych problém v ukostření civek.
 • reagovat

  2 | Zdenek @ | před pěti roky

  Svetla

  Zdravim mam na sve babete 210 problem nastartuju v pohode zapnu svetla a chvíli svítí a občas blikne, čím by to mohlo být děkuji

 • Peťan: Zřejmě někde nějakej špatnej kontakt. Prošel bych spoje drátů (eventuálně prostříknul sprejem na kontakty), vypínač (já ho třeba měl špatnej) a kontakt mezi žárovkou a objímkou. Může tam být malý přítlak, nebo zoxidovanej pól žárovky. Já mám "plusovej" pól žárovky slabým brátkem připájenej přímo k patici.
 • reagovat

  3 | honza @ | před pěti roky

  nestartuje

  Zdravím dojel jsem na babetě 210 a když jsem chtěl odjet už jsem nenastartoval­.Světla při šlapání svítí ale motor nic.Rozebral jsem karburátor a zdá se vše ok svíčka je mokrá,tak tam asi béno jde ,svíčku jsem vyměnil a sem tam jiskru dávala a sem tam né vyměnil jsem i cívku a pořád né a né chytit prosím o nějakou radu jsem už bezradný, předem díky.

  reagovat

  4 | petr oždian | před pěti roky

  proud

  ma babeta stridavy proud ??

 • Peťan: Ano, má
 • reagovat

  5 | Lukas | před pěti roky

  Zkus seridit predstih a projdi kontakty

  reagovat

  6 | petr oždian | před pěti roky

  jak mam vyřešit že babeta přebíjí??

 • Peťan: Babetta nemá akumulátor, takže nemá co přebíjet. Pokud praskaj žárovky, tak si stačí přečist článek výš (část "Světelný okruh").
 • reagovat

  7 | Vladimír Žahour @ | před pěti roky

  Díky

  Zdravím,dělal jsem generálku zakoupené Babetty, včetně laku
  (modrá metalíza),výměny všech šroubů a kabelů. Motorka má ale místo tyristorové jednotky pouze zapalovací cívku se 3 konektory + VN a tak trochu tápu v zapojení. Snad se vše podaří zprovoznit – i díky Vašim stránkám.
  Ale to jsem psát ani nechtěl, především Vám chci poděkovat a sdělit můj obdiv k těmto pečlivě a detailně zpracovaným návodům a popisům.
  Přeji Vám mnoho úspěchů a vždy bezpečnou jízdu!

 • Peťan: Zapalování se zapojuje stejně jako klasický tyristorový modul. G - impulzní cívka (červená), I - napájecí cívka (žlutá), 1 - kostra (bílá). Kontakč 15 zapalování nemá - to vede do cívky, která je uvnitř. Jiinak díky a šťastnou cestu :)
 • reagovat

  8 | Petr | před pěti roky

  praskaji zarovky

  Zdravim, Babinku mam pul roku, najeto prez 2000 bezproble­movych kilomezru, ale vcera mi najednou vyhorely vsechny zarovky a zkousecka ukazuje, ze do zarovek jde 12v pri volnobehu, pri zvysenych otackach i 48 voltu, cim to muze byt? Diky za radu

 • Peťan: Pokud se měří nezatížená soustava, tak napětí může být o dost vyšší. Doporučuju zapojit všechny žárovky a Babettu osadit omezovačem napětí
 • reagovat

  9 | Vladimír Žahour @ | před pěti roky

  Bába jede!

  Zdravím, Bába už jezdí- díky Vámi uváděným hodnotám odporů jednotlivých cívek jsem při proměřování odhalil mizerně zacrimpovaný konektor napájecí cívky, kabelu „chcípáku“ a zapalovací cívky, čímž dostávala skutečně střídavé napětí - tedy někdy ano a někdy ne.

  Ještě jednou díky za pomoc a Vámi tvořené stránky!!!

  reagovat

  10 | Standa Krejčí | před pěti roky

  Blinkry na babetu

  Dobrý den,děda někde sehnal orig. kabeláž s přepínačem s přerušovačem a s blinkry (žárovky 6V 5W).Po namontování a zapojení na externí zdroj jsem zjistil, že blinkry na jedné i druhé straně neblikají současně ale přerušovaně. Podle zapojení přepínače je to správně. Je to tedy možné zapojit na světelný okruh když vzadu odeberu jednu žárovku? Když to sečtu je to cca 26W a to píšete že vydrží. Na schematu pro Babetu s blinkry totiž mají na světla pouze dvě cívky a jedna je samostatná na blinkry. Děkuji předem za odpověď

  reagovat

  11 | Jirka | před pěti roky

  nejde elektrika

  Dobrý den,po 7 letech stání dávám do kupy B 210 a nejde elektrika.Zjistil jsem,že při šlapání se netočí rotor alternátoru,po odkrytování řemenu jsem zjistil,že velká řemenice se sice pootočí,ale ne synchronně se šlapáním,současně s ní i malá řemenice,ale to velké kolo nad malou řemenicí se nepootočí.Může být problém v tom a popř. proč tomu tak je? Děkuji Jirka

 • Peťan: Jestli se netočí alternátor, tak bude problém ve spojkách. Mrkni na článek Spojky na Babettě. Energie od šlapek jde do řadící spojky - tam je unašeč, který by mohl být zalehlý (vyčistit, buben odmastit). Dále řemenem na startovací spojku - ta bude zalehlá. Pomocí stahováku sundat, vyčistit a rozhejbat.
 • reagovat

  12 | Jirka | před pěti roky

  [11] Jirka: Díky,kouknu na to,nečeká na mě nějaká past v podobě vyskočených pérek a něco podobného? :-)

 • Peťan: Nic záludnýho by tam bejt nemělo. Až budeš dotahovat matku na řadící spojce (tu, jak drží plechovej kryt spojky), tak s citem. Vše pořídně odmastit. U startovací spojky nestrhni závit stahovákem. Průžinky by neměly vyskočit.
 • reagovat

  13 | babeta 207 @ | před pěti roky

  babeta 207

  Zdravím mam problém z babetou jiskru hází benzín je nove rozbjehové čelisti i startovací čelisti.Při jízde zacala škubat a pak se zastavila a už nejde nastartovat děkuju za radu :)

  reagovat

  14 | petr | před pěti roky

  Mam ten samej problem. Pri promerovani nikde nebyla elektrika, ale zarovky svitily, zeby nadpozemska sila?

  reagovat

  15 | Marek | před pěti roky

  ?

  Zdravím mám babetu 210 ale má problém se startem když začnu šlapat tak furt nechce chitit svíčku mám n17c a má dobrý stav a fajka by měla být také dobrá svíčka jiskru háže ale často ji musím čistit furt od benzínu,no a když nastartuje tak furt musím přidávat plyn jinak chcípne asi karburátor pravý šroubek mám otočený o 1,5 otáčky ale nevím o kolik mám otočit druhý.Předem děkuji.

 • Peťan: Nastavení karburátoru
 • reagovat

  16 | Honza @ | před pěti roky

  osvětlení

  Zdravím. mám problém s předním světlem u babety. co bych měl udělat, změřit, vyměnit a podobně abych našel závadu a opravil si to?

 • Peťan: Jakej problém? Nesvítí?

  Zadní světlo svítí? Nejprve bych zkontroloval žárovku, pak kontakty ve světle (jestli nejsou zoxidovaný - očistit, stříknout kontaktním sprejem, předpružit). Zkontrolovat ukostření světla! Nějakým měřením bych zjistil jestli jde vůbec napětí do patice žárovky (měřit proti kostřícímu bodu nad motorem i proti kostře ve světle), pokud ne, může být problém ve vypínačí (ale to by nesvítilo ani zadní světlo), pokud ani tam nění napětí, tak bych zkontroloval drát od světla k alternátoru (je na něm jedna spojka). Dál už by moh bejt jen upadlej drát přímo na alternátoru (změřit, jestli z něj jde elektrika), nebo špatnej alternátor.
 • reagovat

  17 | Honza | před pěti roky

  [16] Honza:
  zadní světlo svítí a přední nesvítí no
  díky za radu

 • Peťan: Pokud není elektrika přepojovaná, tak by měl jít přívod do předního světla a pak do zadního. Pokud svítí zadní světlo, tak bude přední žárovka buď prasklá, nebo má špatnej kontakt.
 • reagovat

  18 | Marek | před pěti roky

  prepojenie zapalovania

  Ahoj, dávam do poriadku bratovu babettu, a má tam prepojené zapalovanie na okruh svetiel a vo svetle je další prepínač,už si nepamätá komu to dal opraviť, ani čo mu s tým urobil. Môže sa to takto zapojiť? na zelený okruh svetiel, ktorý prerušil, napojil červený okruh zapalovania, išlo to cez vypínač (druhý vo svetle, jeden je na zapnutie a vypnutie svetiel, a do druheho vypínača priviedol červený okruh z tyristora. Zmením to na pôvodnú inštaláciu podľa schémy, len ma zaujíma či to tak mohlo fungovať. Teraz je babetta rozobratá, a asi ani nešla nakopnúť.

 • Peťan: No, fungovat by to mělo, oba okruhy jsou 6V. Jde o to, že když by se třeba použil chcípák, tak zhasnou světla a může se poškotit vinutí, popřípadě vedení (alternátor jde do zkratu). Stejně jako když by se na špatným místě zkratoval/přerušil okruh světel, tak motor chcípne.
 • reagovat

  19 | Marek @ | před pěti roky

  o

  Ahoj potřeboval bych poradit.Přední světlo mi svítilo i tachometr a najdnou obojí zhaslo prosím o radu děkuji.

 • Peťan: Ze všeho nejdřív bych zkontroloval žárovky. Pokud jsou OK, tak bych zkontroloval, jestli jde napětí do světel - zelenej a žlutej drát. Může být taky problém s ukostřením, takže bych vodivé spoje očistil a nastříkal sprejem na vypuzování vlhkosti/na kontakty.
 • reagovat

  20 | Jozef @ | před pěti roky

  El.skrat

  Babetta 225 parádne beží, ale iba s vypnutými svetlami.
  Keď zapnem svetla ihneď zhasne a už nenaštartuje.
  Prosím Vás, poraďte. Vďaka.

 • Peťan: Opravdu to vypadá na zkrat ve světelném okruhu. Šel bych po drátech (zelený, pak žlutý) směrem od alternátoru. Zkusil bych v předním světle odpojit drát od zadního světla a pak rozsvítit. Pokud motor poběží je prodřenej drát k zadnímu světlu.
 • reagovat

  21 | Jozef @ | před pěti roky

  [20] Jozef: Vďaka Peťan! Hneď ráno to vyskúšam.

  reagovat

  22 | Jozef @ | před pěti roky

  [21] Jozef:

  Cyba odstránená
  vymenený rotor
  vymenená opravou poškodená 2.cievka,
  vymenená opr. poškod. 5 w žiarovka,
  vym.tyristor. zapaľovanie,
  vym.indukčná cievka,
  nastavený predzápal.
  Keď ma niekto podobný problém – SKUTOČNÁ OPRAVA

  Sklepať mezeru elektród sviečky na čo najmenšiu možnú
  vzdialenosť. To je celá oprava.

  reagovat

  23 | petr @ | před pěti roky

  Dobry den.chtel bych se zeptat.moje babeta 210 najednou prestala svitit aji troubit.ja bych rekl ze to bude asi civka, ale nevim ktera.muzete me poradit? Dekuji naschle.

 • Peťan: Světla i klaxon jsou napájeny třemi cívkami v sérii (zelené). Nejdřív zjisti, jestli někde není nějakej studeňák - rozpojenej kabel, zaoxidovanej spoj, upaldlá kostra na alternátoru apod. To bývá častá závada. Vyčištění a prostříknutí kontaktolem určitě pomůže. Pokud ne, tak pípákem změř jestli nejsou přerušený cívky. Odpoj výstup z cívek a měř mezi kostrou a jednotlivejma cívkama obvod.
 • reagovat

  24 | Kamil @ | před pěti roky

  přední LED světlo

  Dobrý den, Petře, ve Vaší fotogalerii máte v předním světle Babety LED osvětlení – je to tak? Můžete prosím prozradit, jak jste to dokázal? Předem moc díky!

 • Peťan: To byl jen takovej pokus. Normálně svítím žárovkou. Byl to vnitřek nějakej starej čelovky jen s předřaným odporem, takže to nakonec shořelo. Pokud by to mělo bejt trvale funkční, tak je nutnej usměrňovač s filtrací a stabilizátor, případně proudový zdroj, který je pro napájení LED vhodnější.
 • reagovat

  25 | Pavel @ | před pěti roky

  Civka

  Ahoj mam problem, babetta mi jede max.35 km/h, karbec cistej, vyfuk vycisten, vse jak ma byt, nekdo mi rekl at vymenim civku a pol zapalovani, tak jsem koupil novy oboji zapojil a babetta mi nechtela chytnout, jiskru davala, pak jsem dal jen civku ze starym polem a nic proste nechytla, po instalaci starych dilu vse bylo jako predtim chytla na slapnuti ale jela 35 max. nevite proc mi nejde z novyma vecma vse mam pripojeno jak ma byt dik za odpoved

  reagovat

  26 | Vlastík @ | před pěti roky

  malý výkon

  Ahoj ahoj,
  kamarád má babetu 210 a nějak valně nejede,motor je OK,karburátor je OK,výfuk čistý,potíž je v elektrice,jiskra je hubená a malá.Pročítal jsem tady fórum a koukal plánky,ale v naší babetě je něco jinak,jen 2 cívky jsou v sérii zelená drát,z toho svítí světla(nijak valně,žlutě)další cívka je s modrým drátem,řekl bych na bzučák a posledná jemně navinutá,červený drát je asi na zapalování.
  Indukční cívku jsme vyměnili,svíčku taky,JTZ je podle měření v pořádkuProsím někdo poradí?
  Díky

  reagovat

  27 | jenda 207 @ | před pěti roky

  Dobrý den mam menši,problem z babetou 207 .Babeta se nechce na startovat když ji na šlapnu tak jenom za blafe (svička jiskru háže) nevíte všem by to mohlo bejt předem děkuji za radu

 • Peťan: A je svíčka mokrá? Jde tam benzín? Může bejt ucpaná tryska, nebo jehlový ventil. A nebo došel benzín.
 • reagovat

  28 | Radek Feitl @ | před pěti roky

  prosim o radu

  mam babetu jawa 207 az do dneska krsne svitila ale bohuzel ted nesviti ani predni ani zadni svetlo myslel jsem ze je to zarovkou ale bohuzel i kdyz jsem koupil nove tak se nerozviti prosel jsem veskere draty a spoje vse v poradku prosim o radu jezdim nani kazdy den do prace a zpet dekuji

 • Peťan: No, pokud to nesvítí, tak zřejmě bude někde nějakej problém. Zkus ten návod s tou žárovkou (viz výš). Zjistíš, kde napětí ještě je a kde už ne. Tam bude zřejmě porucha. Může to být špatný vypínač...a nebo alternátor. To se takhle na dálku zjištuje špatně, protože mám momentálně věšteckou kouli v leštírně.
 • reagovat

  29 | petr | před pěti roky

  [28] Radek Feitl: ahoj radku,mam stejny problem,mne to akorat jenom zhavy a nic.kdyby se ti to povedlo vyresit tak napis.dik

 • Peťan: To budeš mít někde nějakej přechoďák. Žhnou všechny, nebo žhne pouze přední a ostatní svítí? Pokud pouze přední, tak bude problém na kontaktu objímka-žárovka (většinou je zoxidovanej cínovej dotek žárovky). Pokud žhnou všechny, tak máš buď alternátor špatně ukostřenej, nebo je špatnej spoj na drátu. Jsou tam fastony (autokonektory) - stačí rozdělat, stříknout kontaktolem, spojit a svítíš.
 • reagovat

  30 | jenda 207 | před pěti roky

  jo benzin tam je novej a a nadrž vyčistěna trisky jsme čistily ale jestě na to mrknem děkuji

  reagovat

  31 | EBE | před pěti roky

  dotaz

  Babeta 210 nechce jít do otaček přiblibžně do polo viny jde dobře i dobře chytákdyž se víc přidá tak vynechava,nemáš stín skušenosti

  reagovat

  32 | Ruda @ | před pěti roky

  dotaz

  na babette 210 při rosvicení světel jde motor nepravidelně a nejde do otáček. Prosím poradte. Děkuji.

  reagovat

  33 | jenda 207 | před pěti roky

  DOTAZ

  Dobrej prosim vas nevíte někdo jak dlouho muže trvat vybrus valce třeba u odborníka nebo jak dlouha to tak trva takovej vybrus předem dekuji

  reagovat

  34 | Pepa | před pěti roky

  Zdravim mam babettu 210 – mam problém se žárovkama když nastartuji a rozsvítím přední světlo po pridani plynu mi shoří žárovka už jsem tak odrovnal 5 žárovek prosím o radu co s tím

  reagovat

  35 | Pepa | před pěti roky

  [25] Pavel: Zkus natankovat na jiné benzínce taky mi to dělalo když jsem tankoval na jedné nejmenované benzince zkusil jsem na jiné a problém zmizel =)))

  reagovat

  36 | Roman | před pěti roky

  Nazdar

  čauko. Aké káble si mám pýtať v obchode keď chcem robiť o elektrinky ? …ďakujem

 • Peťan: Ideálnlně nějaký lanka. Stačí obyčejný CYA cca 1 - 1,5mm2.
 • reagovat

  37 | Roman | před pěti roky

  [34] Pepa: Nemyslíš, že by to mohlo byť tým, že ti ide do nich priveľa šťavy ? Asi by som skúsil na tvojom mieste obmedzovač… Ale nechám to na odborníka..

 • Peťan: Přesně jak říkáš. Od toho je Omezovač napětí.
 • reagovat

  38 | bobo @ | před pěti roky

  stahnutí rotoru 207

  Dobrý den,jak prosím stahnu rotor na zapalovíní na B 207.děkuji

  reagovat

  39 | marek | před pěti roky

  stabko

  [7] Vladimír Žahour: mam stabilozator ale ked ho mam tak svetla odu ale klakson ne
  Diki

  reagovat

  40 | Josef | před pěti roky

  Dobrý den.
  Koupil jsem před pár dny starší Babettu 210. „Cukala“ za jízdy" – bylo nutno vyčistit kohout nádrže – závada odstraněna. Poté mi vždy při zastavování již za jízdy „chcípnul“ motor, po chvilce šla na stojanu našlápnout a jelo se dál – odstraněno vyčištěním karburátoru. Nyní jede v pohodě, pokud zastavím třeba na semaforech, běží v pořádku dále na volnoběh a bez problému zase rozjedu. Pokud ji však definitivně zastavím „chcípákem“, nemohu ji už na stojanu našlápnout, ale rozšlapáním za jízdy zase naskočí a jedu bez problémů dál. Nevím si už rady, poradí někdo ? Děkuji.

 • Peťan: Zkusil bych vyměnit svíčku. Někdy se stává, že když je horká tak hůř dává jiskru.
 • reagovat

  41 | jirka @ | před pěti roky

  zdravim mam babettu 210 a gdys je studena tak jede a kdys se ohreje tak pri malich otackach chcipa a us nejede muze to bit zapalovaci civka Dekuji

  reagovat

  42 | michal @ | před čtyřmi roky

  babeta 210

  mám problém při jízdi se zaplím světlem dkyž světlo je vyplé tak babeta jede v poho ale jak ho zapnu začne cukat díky za radu

 • Peťan: Viz komentář č. 20
 • reagovat

  43 | jirka @ | před čtyřmi roky

  spojka

  U jednorychlostní babety jsem si nechal nalepit komplet spojkové obložení,Po sestavení se mě neustéle točí zadní kolo i na volnoběh.Neměl jsem to nové nalepené obložení zbrousit. Babeta je neustále v záběru a jak ji dám dolu ze stojánku tak chcípne.

  reagovat

  44 | Radek @ | před čtyřmi roky

  [43] jirka: Lehce bych je obrousil a mělo by být po problému.

  reagovat

  45 | Radek | před čtyřmi roky

  babeta 207

  Poradí někdo mám babetu 207 jiskru hází ale nechce chytit co stím dík.

  reagovat

  46 | joska @ | před čtyřmi roky

  babeta207

  [45] Radek: řešil jsem podobný problem radili mi v servisu záklaní věci:1.pozor na jiskru krátká namodralá dobrý , ale dlouhá oranžová prý špatná svíčka pod tlakem nechytá??Vyře­šiljsem prosichr novou svíčkou stará zbyla do rezervy.Za 2.vezmi malou stříkačku a sříkni benzín přímo do sání karburátoru k jehle zjistíš ,když to chytne,že je problém v karborátoru.Já se po tomhle dostal alespoň kousek dál, ale pořád v tom lítám.Omlouvám se ,pouze za základní rady ,ale vidím ,že zatím nikdo nezabral tak snad Ti to trochu pomůže.

  reagovat

  47 | stan4d | před čtyřmi roky

  babeta 215

  ahoj,dávám do kupy babetu,nejdřív jela ale pak začala postonávat,tak jsem koupil novou svíčku a rozjela se hned,ale tak po 5 km najednou zničeho nic,přestala ject,ani neškytla,prostě jak když otočim klíčkem a vůbec nejde elektrika,a když přestala ject tak byl na triskách jakoby bílej popílek,v elektrice se vůbec nevyznám,tak jsem překobntroloval dráty ale závadu nenašel,co stim muže být?

  reagovat

  48 | Jakub Čermak | před čtyřmi roky

  babeta 207

  Zdravim rad bych radu v otazce: moje babina jede suprove ale jen se zhasnutymi svetli.Pokud svetla sviti na rocinkach a z kopce pri vyzsich otackach se jakoby v prerusovanych intervalech dusi a kdyz pote dojde na vyjeti mirneho kopce chcipne a slus.Trva pak nejakou chvili nastartovat.Jsem amater a i kdyz sem ji po zakoupeni sam ozivoval a jiz dokonce mnenil motor elektrina je pro mne spanelska vesnice.Predem diky za rady.

  reagovat

  49 | Jakub @ | před čtyřmi roky

  dotaz

  Dobrý večer měl bych takový menší dotaz. Při nastartování babety 210 se babeta rozběhne v úplném pořádku, i se zapnutými světly, ale po ujetí pár metru babeta začne habrovat a tlumí se do takové fáze, až se vypne úplně, ale po vynutí světel jede zas dál na plný výkon. Proto můj dotaz směřuji k mému problému zda nevíte čím by to mohlo být? Předem díky, a přeji hezký večer.

  reagovat

  50 | zimcik vlastimil @ | před čtyřmi roky

  přední světlo 210

  Dobrý den,mám problém málo mě svítí přední světlo. Nová žárovka bez zlepšení. Poradi mě někdo?
  Moc děkuji zimir

  reagovat

  51 | zdenek @ | před čtyřmi roky

  přední světlo u 210

  Dobrý večer,mám taky tento problém s předním světlem. Nevím co s tím udělat. Poradí někdo co s tím. Díky za odpověď. Zdeněk.[50] zimcik vlastimil:

  reagovat

  52 | Bob | před čtyřmi roky

  Někdy se vyplatí vyčistit nádrž.

  reagovat

  53 | Milkaaa | před čtyřmi roky

  Teplá nejede

  Zdrávím,babetta 210,normálně nastartuje,jede tak 1–2 Km potom chcípne,dál nejede. Nastartovat jde,ale zase ihned chcípne. Svíčka nová,karburátor vyčištěný,nový benzín.
  Děkuji za odpověď.

  reagovat

  54 | Děda | před čtyřmi roky

  Neháže jiskru všechny cívky mam nové impulsní cívka je taky nová a nepřerušuje mohl by mi prosím někdo poradit proč? předem děkuji za odp.

  reagovat

  55 | Ondra @ | před čtyřmi roky

  Baterie na Babettce

  Čau draci a dračice chci si na Babettce udělat bateriove zapalovani nemáte někdo zkušenosti nějakou radu popřípadě schémata Děkuji mnohokrát a přeji hodně úspěchů a mnoho kilometrů bez problémů.

 • Peťan: Tohle je podle mě blbost. Krom toho, že s sebou budeš tahat startér a akumulátor (u kterýho je potřeba domyslet dobíjení), tak to nemá žádnej rozumnej smysl.. Babetta se zas tak těžko nestartuje, aby potřebovala startér.
  PS.: Nechci ti to rozmlouvat. Pokud se ti to podaří, rád se kouknu na výsledek.
  PPS.: Nejjednodušší by bylo přes volnoběžku "připojit" startér ke startovací spojce
 • reagovat

  56 | Vojta @ | před čtyřmi roky

  nehazí jiskru

  dobrý večer, dnes nastal problém u Babetty, svářeli jsme na babetě držák. Odpojili jsme tyristor čtyři dráty červený, žlutý, býlí a modrý, ale nechali jsme ho na babettě po zavaření babetta jela problikávalo přední světlo zkusil jsem proměřit kostru kostra nepřeváděla kabel byl zlomený vyměnili jsme kabel natočili babeta po chvíli chcípla a už nehodila jiskru mohlo by to být tím svářením nebo je v tom něco jiného tipuji na tyristor do něj proud jde ale ven modrým už nic nevychází nebo by mohl být problém v snímači otáček ? Děkuji za rady a odpovědi

  reagovat

  57 | Vojta | před čtyřmi roky

  [56] Vojta:
  Jedná se o babettu 207

  reagovat

  58 | Vojta | před čtyřmi roky

  [56] Vojta:
  Jedná se o babettu 207

  reagovat

  59 | marek @ | před čtyřmi roky

  zdravím, na babetě 210 mam obrovský problem, babeta krasně nastartuje hodi jedničku dvojku vytahnu to na neuvěřitelných 20km/h a nejde dál může být problém někde v elektrice?
  Díky moc za jakekoliv info

  reagovat

  60 | petr @ | před čtyřmi roky

  vsechno

  [59] marek: mel jsem obe dve, jednorychlo a dvourychlostni. A musim konstatovat, ze Babeta je z jine galaxie. Bud jezdi bez udrzby dva roky, nebo vyzaduje peci stale. Dokonce nekdy si postavi hlavu a nejede i po vsech ukonech udrzby a drobnych oprav.
  Postup jak ji rozchodit kdyz je mechanicky v poradku.
  Projed cely retezec, ktery zacina vikem u nadze a konci vyfukem.
  Vycistit nadrz, sitku a ventil.
  Vycisti karbec trysky plovakovy ventil.
  Protahni vyfukove potrubi a hlavne tlimic v zadni casti vyfuku.
  Ten vytahni kdyz povolis 10 matku na tom zavitu uprostred.
  Zkontroluji svicku, muze tam byt kovova hoblinky a ta dela zkrat pri ruznych otackach, pkkud je zkrat totalni tak ji nenstrtujes.
  Kabel ke svicce a fajfku dotahni do tech zavitu u civky a fajfky, pripadne ho i vymen. Zasmrdlej s fastonama na tyristrove krabicce. Fastony jsou i ploche nastrkovaci sponky u ruznych kabelu, zkontroluj oxidaci, jestli vedou proud.
  Od plynoveho lanka se mrkni na jeho zdvih po odsroubovani krytu sani.
  Profouknia zkontrluj cistic vzduchu.
  O predstihu toho u babety moc nevim, protoze jezdila stejne tak i tak kdyz jsem se ho pokousel nastavit pootocenim magneta. Ne samozrejme za hranice zdvihu, coz z tovarny ani na 7 mm vule ani nejde.
  Shrnuti. Ma prd vykon a pak fak zalezi na vsem.
  Je to ale hezky konicek, vsechno namaz, rozbehovy retez, hlavni, kola, bycha na pakny trada, to zvladnes. Ahoj petr

  reagovat

  61 | tomáš @ | před čtyřmi roky

  bab 210

  Zdravim, babeta háže jiskru ale nechce chytit. Předstih je nastaven, cívky v pořádku ale prostě ani neškytne. Neměl by někdo nápad čím by to gmohlo být? Někde jsem četl že by to mohlo dělat i špatné gufero u klikovky.

 • Peťan: Je mokrá svíčka? Mrkni na Opravu Babetty
 • reagovat

  62 | berda | před čtyřmi roky

  Světla svítí extrémně málo

  Zdravím všechny zdejší machry, mám problém, na B210 (verze se dvěma cívkami pro osvětlení a třetí samostatnou pro klakson") mi téměř nesvítí světla. Žárovky jen žhnou. Na jednotlivých cívkách při volnoběhu a zapnutých světlech je jen 1,3 V na každé cívce. Když odpojím přední žárovku, zadní světlo svítí celkem obstojně. Mám podezření na zkratované závity cívek.
  Potřeboval bych zjistit ohmický odpor cívek a případně napětí naprázdno na jednotlivých cívkách při volnoběhu.
  Najde se tu někdo kdo mi pomůže?

  reagovat

  63 | Martin @ | před třemi roky

  doutnavka

  Zdravím a mám dotaz
  popisovaná doutnavka pro zjišťování závady zapalování je běžná zapojená mezi kontakty, nebo je myšlen ten přípravek co popisuje dílenská přiručka? A neví někdo jaké je v té zkoušečce zapojení?

  reagovat

  64 | lukasko @ | před třemi roky

  elektrika 207 210

  dobrypasuje elektrika y 207 na 210?

  reagovat

  65 | Venda @ | před třemi roky

  CHcípák

  zdravím mám takový problém.
  babettu nastartuju jede ok a pak jakoby přestala dávat jiskru, pomačkám chcípák a zase jede.
  Může mi někdo poradit jak závadu odstranit.
  Ve chcípáku asi problém nebude měl jsem ho už třikrát rozdělanej. řekl bych že to dělá čímdál častěji.
  předem díky

  reagovat

  66 | jan | před třemi roky

  Zdravím prosím pěkně nesvitimi zadní svetlo mam typ 207. r.v. 1979 nevim si rady s díky celého týmu Honza

 • Peťan: Není prasklá žárovka? Jinak část "světelný okruh", druhý odstavec.
 • reagovat

  67 | honza @ | před třemi roky

  babeta 207

  Zdravim,koupil jsem Babetu,aby jsem mohl jezdit do garaze 3km.Bohuzel vice jsem na na ni naslapal nez najel-Dal jsem ji do GO opravy v Plzni za cca 5000kc,ale porad nejede.Na volnobeh nastartuji,ale do otacek nejde.Karburator to neni.Poradte.\diky

 • Peťan: Jak víš, že to není karbec? Zkus oprava Babetty
 • reagovat

  68 | Rosťa @ | před třemi roky

  Rotor dynama

  Ahoj, prosím Tě, pro stažení rotoru dynama je potřeba nějaký speciální stahovák, nebo je na to nějaký fígl? Moje stahováky se nevejdou háčky do štěrbiny pod rotorem, tak se raději ptám, než si něco svařím … Díky Rosťa

  reagovat

  69 | KALIMERO @ | před třemi roky

  ROTOR

  [68] Rosťa:

  [68] Rosťa: ROTOR JE POJIŠTĚN ŠROUBEM M5.PO JEHO VYŠROUBOVÁNÍ SE DO ROTORU ŠROUBUJE ŠROUB M8 A JEHO DOTAHOVÁNÍM SE ROTOR SESUNE S KUŽELU KLIKOVKY.ŽÁDNÝ STAHOVÁK NENÍ POTŘEBA.ASPOŇ NA B 207 TO TAK JE.U B 210 SI NEJSEM JISTÝ.

  reagovat

  70 | jirka @ | před třemi roky

  nehazi jiskru

  Zdravim svagr mi vyvenoval loziska v prevodovce na babete 210 pak to slozil a nakopnul a slapala jak ma ale druhy den uz nejde a ani nehazi jiskru nevite co to muze bejt moc nutne dekuji

  reagovat

  71 | Martin @ | před třemi roky

  dobrý den mám dotaz mám babettu 207 a za studená špatně startuje a střílí do karburátoru ale jak je motor teplý tak to je plynulí může mít na to vliv špatný předstih ? inak je po GO Nové ložiska gufera výbrus klika

  reagovat

  72 | Pavel @ | před třemi roky

  dobrý den sháním hnací kolečko rychloměru na babetu 210 m ..telefon :606047550

  reagovat

  73 | Lada Hal. @ | před třemi roky

  elektrika na babetě

  59]Problém může spočívat v zaneseném-zakarbonovaném výfuku,zkontrolovat a vyčistit,případně snížit jehlu šoupátka.Je to jedna z možných příčin,další příčina může být ve studeném spoji.

  reagovat

  74 | Lada Hal. @ | před třemi roky

  elektrika na babetě

  [65] Venda: Příčina závady může spočívat v ucpaném kohoutku nádrže,zkus vyčistit a další možnost zakarbonovaný tlumič výfuku,opět nutno vyčistit

  reagovat

  75 | pitris @ | před třemi roky

  nesvítí

  Zdravím.Nesvítí mi babeta.Multimetr mám.Spínač světel ok.Nevim,jak měřit napětí na cívkách.Jsem na elektro tupec.Z cívky vede do spínače světla drát.S kostrou mi ukazuje odpor.Je to normální?Jeden měřící kabel mám na cívce,druhej na kostře.Klakson troubí.

  reagovat

  76 | Tomáš V. @ | před třemi roky

  nedává jiskru

  Zdravím předělávám motor 250 na zapalování z babety ,Součástky mám všechny nové,cívka proud dává asi to nepřeruší snímač ,po smontování to házelo jiskru pěknou a velkou 10krát sem šlápnul a10krat hodilo a ted nic ,neví někdo jat přesně proměřit jestly je ten snímač ok.

  reagovat

  77 | Jiří P. | před třemi roky

  Světla Babetta 210

  Dobrý den, mám takovej problém svítí mi zadní světlo i světlo tachometru. Pokud tam připojim přední světlo tak nesvítí nic. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji za odpovědi.

  reagovat

  78 | honays @ | před třemi roky

  elektro problém

  Zdravím,dostal jsem Babetu a mám problém s elektrikou,Babeta jede v pohodě,ale jak se rozsvítí světlo tak okamžitě chcípne
  , a nejede,bez světla vše v pořádku.Děkuji předem za radu.

 • Peťan: Zřejmě bude někde zkrat, nebo něco špatně zapojenýho... Takhle od stolu moc poradit nejde. Nezbývá než okouknout dráty, jestli jsou všechny správně zapojený a nepoškozený.
 • reagovat

  79 | Vladimír | před třemi roky

  led světla

  Zdravím
  Nezkoušel někdo dát dopředu LED světlo? Smozřejmě s nutnou regulací.

  reagovat

  80 | Ondra @ | před třemi roky

  PA 80 Diamon

  Dobrý den,
  máme takový problém s motorem, použitým v pohonu různých zahradních zařízení. Je to PA80 Diamon. Jde o to, že nám byl předán stroj s tím, že nechytá ať zjistíme čím to je. Proměřili jsme hodnoty dle návodu. Zjistili jsme, že zřejmě nedává napětí zapalovací cívka, která je v našem případě integrována v těle tyristoru, takže ze čtvrtého vývodu už je jen kabel s fajfkou. Tyristor jsme koupili nový, namontovali a stroj opravdu chytl a běžel. Seřídili jsme karburátor, ale občas kolísali otáčky a po nějaké době na vonoběch i chcípl. Tak jsme to ladili a nechali motor běžet. Ještě několikrát jsme ho chcípli a zase nastartovali, vše se zdálo v pořádku. Po asi 15tém startu jsme motor chcípli chcípákem (zkratovačem) a už nenastartovali. Vše jsme opět proměřili a opět byl tyristor nějakým způsobem zničený. Tak jsme stroj rozebrali a na impulzní cívce se nám nelíbilo jak je černá a popraskaná (vypálená), hodnoty nesouhlasili. Tak jsme impulsní cívku vyměnili za novou, nový tyristor a motor stejně už nenaskočil. Nevíme si rady a oprava a nákup dílů už začaly být drahé. Prosím o nějakou radu jak postupovat. Mě osobně se zdá, že motor začne dávat velké napětí a vždy něco vypálí. Nevím jak funguje regulace. Je možné že začne dávat větší napětí, chcípákem zkratuju a to ublíží nějakému zařízení? Díky Ondra

  reagovat

  81 | Petr | před třemi roky

  Blinkry

  Můžu dát na babetu 210 zadní blinkry ? I když to není od výrobce udělané ? nebudu mít problém s policii ?

 • Peťan: Vše co není homologované pro vozidlo by na něm nemělo co dělat. Takže asi tak...
 • reagovat

  82 | Petr | před třemi roky

  Babeta z kopce

  Ještě mám dvě otázky . Z kopce dolů se mi zdá ,že babeta 210 se přetáčí až 45 km a dusí, tak vždy zmáčknu chcípák a tak sjedu ten kopec pod kopcem zase přidám plyn. Nemůže se tahle zadřít píst ?
  Druhá otázka jezdím s babetou 210 až 20– 30km cesty a kolikrát už babeta chcípne .Po chvíli zase nastartuji a jedu. nezadírá se píst takhle ! Děkuji za odpovědi

  reagovat

  83 | Zdeněk @ | před dvěma roky

  osvětlení

  Ahoj, potřeboval bych radu.Mám Babettu 210, do nedávna vše fungovalo,ale z ničeho nic přestaly svítit jak přední,tak zadní světlo.Žárovky jsou dobré, klakson troubí i když spíš jen tak sýpe, ale to už dělal předtím.Jinak Babeta jede v podstatě bez problémů i když , když jedu kolem 45km/h a víc tak jakoby na pár vteřin vynechávala, nebo prostě ztrácela výkon.
  Můžete mi prosím poradit čím by to tak asi mohlo být ?
  Spínačka na světla ?

  Díky

  reagovat

  84 | zdeněk | před dvěma roky

  Tak jsem na to přišel, teda myslím na ty světel, byl upálený drátek v přepínači, co se týče kolísání výkonu zatím nevím. Vše jsem důkladně čistil a přetěsňoval.

  reagovat

  85 | stefan | před dvěma roky

  inducka

  Rozobral som babetu 210 a nebolatam indukcna cievka. Fajka od sviecky bola zapojena do takej majej krabicky,co ta isli aj ostatne draty.Treba ta dat aj inducku?

  reagovat

  86 | Jarka Petřikova @ | před dvěma roky

  nesvíti světla obe

  dobrý den babeta natartuje ale světla se nerosvítí jinak žádný jiný problém

 • Peťan: Tak to je dobrý vědět... A jaká je otázka? 8)
  Přečti si článek (zejména část "Možné poruchy") a pak případně koukni na komentář č. 83 a 84...
 • reagovat

  87 | Jarka Petřikova @ | před dvěma roky

  jak se to dá opravit dik za odpověd

  reagovat

  88 | Jarda @ | před dvěma roky

  207-300 nestartuje

  Ahoj,
  Uz zacinam byt trochu zoufaly :-). Babetta stala cca 10 let v garazi. Prevezl jsem ji, lezela bohuzel na boku. Nejaky olej vytekl, jinak nic viditelneho. Dal jsem novou civku, kabel, fajfku, svicku. Svicka je pri rozslapavani mokra. Novy olej, gufero u spojky, spojka odmastena. Pist se v poho 0ohybuje. Vyfuk je sundan. Karburator nekolikrat vycisten, dana nova tesneni. Novy kohoutek u nadrze. Nadrz byla odreznuta, novy benzin. Predstih jsem taky steloval. Svetla pri rozslapavani sviti obe. Kontakty u tyrystoru jsem cistil. Bohuzel babca ani neskytne. Netusite? Krome rozpuleni motoru a znovuslozeni me uz nic nenapada :-(..

  reagovat

  89 | Míra @ | před dvěma roky

  207

  Ahoj
  Babetta 207 jde nastartovat běží vše ok ale světla nejdou žárovky sou v pohodě kde mám hledat jádro problému?
  Díky za radu

  reagovat

  90 | Adam @ | před dvěma roky

  207

  Ahoj, moc děkuji za schéma :) vše funguje :)

  reagovat

  91 | Adam | před dvěma roky

  [89] Míra:

  proměř světelné cívky ! měl jsem je taky špatné…

  reagovat

  92 | Sasan | před dvěma roky

  Přechodový odpor

  [50] zimcik vlastimil: Mrkni na ukostření světel, může tam být přechodový odpor

  reagovat

  93 | Sasan | před dvěma roky

  jestli dává svíčka jiskru

  [88] Jarda: vyndej svíčku z hlavy válce a zkus, jestli dává jiskru. Pokud ne, projdi si všechno od elektriky od začátku, může to být nějaká pitchovina. Svíčka je kompatibilní? Tyristor je nepoškozený? Stalo se mi, že byl prasklý, i když je to pevný umělohmotný monolit. Může za to třeba proražený kondík.

  reagovat

  94 | Lukáš1 | před dvěma roky

  svíčka nedává jiskru

  Mám problém babeta 207 nedává jiskru ,koupil jsem novou cífku i fajku. Nevím si rady

 • Peťan: OMG, tak si přečti ten článek tady! Je tu návod co změřit. Všechno je tu přece napsaný. Jak já mám vědět, co s tím je, když ani nenapíšeš co si měřil, pokud tedy vůbec něco... Co svíčka, co chcípák? No? Koukni se třeba na komentář výš.
 • reagovat

  95 | Venca Clever | před dvěma roky

  Eletrika

  Zdravim, u moji babety mam problem s osvětlením. Po nastartovaní chci rozsvítit a zadní světlo se rozsvítí hned a hodně a předni velmi pomalu a nesvítí naplno. Někdy jen žhne. Cestou střídavě blikají jak přední tak zadní. Někdy svítí jen přední nebo zadní a někdy nesvítí nic. Klakson houká pořad, jen s vyššíma otáčkma přestává.

  reagovat

  96 | Sasan | před dvěma roky | Přechodový odpor

  [95] Venca Clever: Někde by mohl být přechodový odpor, zkus ještě překontrolovat kabeláž, jestli to někde nejiskří v přechodech.

  reagovat

  97 | Jakub | před dvěma roky

  Nesvítí ani jedno světlo !

  Zdravím, potřeboval bych pomoct… Vím že už se to tady několikrát psalo (vše jsem četl), ale nevím si vůbec rady… Jawa 210, nesvítí přední ani zadní světlo. Vypínač i kabeláž vypadá ok, chcípak a bzučák fungují… Kontakty i ukostření by mělo být ok. Baběta jezdí… Nějaké rady prosím ?

 • Peťan: A co žárovky?
  Ono tam opravdu nic jinýho není. Napoj si na žárovku dráty. Jeden ukostři a pak jdi druhým od alteránoru dál, směrem k žárovce. Kde to zhasne, tam je problém.
 • reagovat

  98 | Jakub | před dvěma roky

  [97] Jakub:
  Jj to mám v plánu zkusit zítra, protože nic jiného mě už fakt nenapadá, jen doufám že bude problém jen někde v kabelu, nebo případně ten vypínač no… Uvidím a dyštak dám vědět, snad to nebude alternátor…

  reagovat

  99 | Sasan | před dvěma roky

  Spára mezi civkami a rotorem

  Neví někdo, jaká má být vzdálenost mezi cívkami a rotorem altíku? Já to nastavil spároměrkami na 0.2 mm a vypadá to ok…ani v Ďurkovičovi jsem to nenašel, třeba mi to někde uteklo…

  reagovat

  100 | Tom | před dvěma roky

  Zo 6 v na 12v

  Zdar. Je mozne napojiť do tejto sústavy 12v svetlo? Díky

 • Peťan: Je to možný, ale musí se samozřejmě převinout alternátor.
 • reagovat

  101 | Juraj | před dvěma roky

  Babeta 210

  [2] Zdenek: Moja babeta pri volnobehu dosť kolíše, nie vždy a keď zapnem svetlo zdochne ale ak pridam plyn a zapnem svetlo tak je to ok. pri nizkych otáčkach zdochýna, pri vysokých chvílu ide ale potom zdochne. Vymenil som tyristorovu jednotku, ale nič sa nevyriešilo iba boli nižšie otáčky ako keď som ich nastavil pred výmenou. Meral som cievky tak tá napájacia mala 192ohm a impulzná 52 je to v tolerancii alebo je ta impulzna k.o ?

  reagovat

  102 | Honza | před dvěma roky

  Další světelný okruh

  Zdravim, rozhodl jsem se že udělám na svojí Babetu 210 směrová světla a zjistil jsem že se nechá připojit na jednu cívku z alternátoru a chtěl bych poradit jak to mám zapojit? děkuji za odpověd

 • Peťan: Připojil bych to na cívky napájející světla.
 • reagovat

  103 | Honza | před dvěma roky

  [102] Honza: A nebude s tím problém? aby to utáhlo?

  reagovat

  104 | Jarda | před dvěma roky

  Brzdy

  Ahoj, chci se zepat jak vám brzdí babety? mě téměř vůbec, vyměnil jsem brzdiče i lanovody a pořád nechce moc brzdit, když je přitáhnu tak to zase přibržduje a skoro nejede když povolim tak jede normálně ale zase téměř nebrzdí, nějaká rada co s tím? Děkuji

  reagovat

  105 | Sasan | před dvěma roky

  [99] Sasan: takže Ďurkovič píše – 0,3 mm :-)

  reagovat

  106 | Jarda | před dvěma roky | jardachrustml@seznam.cz

  el.babetta 210

  Ahoj potrebuji radu ohledne me 210. jede dobre ale nesmim zapnout svetla pak zacne cukat,nevim jestli to neni tirystorem je prasknuty nebo svetelny pol,nemam to cim omerit.diky za radu.

  reagovat

  107 | Viktor | před jedním rokem

  Klakson

  Zdravím, má tu někdo zkušenost s instalací klaksonu na Babettu 228?

  reagovat

  108 | Tony_IV_CZ | před jedním rokem

  Dobrý den, mohu si někde udělat vývod a nabíjet si např.: navigaci? Předem děkuji za odpověď.

 • Peťan: Asi by to nemusel být problém, ale Babetta nemá akumulátor, takže by to dobíjelo jenom za jízdy. Navíc je napájení střídavé a 6V. Takže by nešla použít běžná 12V nabíječka z auta. Možnost je usměrnit a vyfiltrovat napájení na světla, přidat nějaký zdroj s výstupním napětím 5V DC. Zkus kouknout na aliexpress, do vyhledávání zadej "MINI-360" - je to malej DC-DC měnič.
 • reagovat

  109 | Kuklis | před jedním rokem

  Zadní světlo

  Ahoj, jak mám prosím zapojit ty dvě žárovky do zadního světla? Vedou mi tam dva drátky na jednu žárovku. To znamená, že mám natáhnout další dva dráty k té druhé? Děkuji za radu.

 • Peťan: Jde o to, jak chceš aby to světlo svítilo. Pokud zároveň s tou horní žárovkou, tak musí být propojeny. Myslím, že mají společnou kostru, takže by mělo stačit propojit druhý pól žárovek dohromady.
  PS.: Nejsou už z výroby propojeny? Zkoušel si tam tu žárovku dát?
 • reagovat

  110 | Kuklis | před jedním rokem

  [109] Kuklis: No jde mi o to, abych se zbavil praskání žárovek. Mám omezovač, přední 6V15W, tachometr 6V1,2W a zadní 6V5W, ale stále přední praská. Tak chci dá do předu 12V15W a dvě zadní. Ukostření mají společné, ale mají zapojený jenom ten jeden pól. Tak je zkusím propijit a snad bude už klid. Jezdím za úplné tmy a dneska jsem dal během cesty dvě žárovky a stejně jsem si musel svítit mobilem a už to fakt zažít nechci.

  reagovat

  111 | Jáchym | před osmi měsíci

  Nejede alternator

  Zdravím,na babete mi nesvítí světla,dráty jsou průchozí,ale altík nedává žádnou šťávu. Poradíte jak dal postupovat? Diky

 • Peťan: A kde si to měřil? Přímo na altíku? Jinak Babetta jede? Pokud ani, možná bude přerušený vodič aletrátoru.
 • reagovat

  112 | Jachym | před osmi měsíci

  [111] Jáchym: ano,měřeno přímo na altiku, na civkach. Jinak startuje a jedenkrasne,jen ta světla nesviti… všude nameren i nějaký odpor,takže předpoklady pro fungovani jsou…

 • Peťan: Tak to může být naopak zkratovaný...
 • reagovat

  113 | Jachym | před osmi měsíci

  A když by to bylo zkratovaný, co s tím dál? Elektroinstalaci nejsem zrovna zdatný. Děkuju moc za odpovědi.

 • Peťan: No jde o to, co s tím doopravdy je. Pokud je cívka zkratovaná, nebo přerušená, tak ji bude zřejmě potřeba vyměnit... Pokud se v tom nevyznáš, tak se v tom radši moc nehrabej. Aby ti to pak vůbec jezdilo. Pozicí cívky se nastavuje předstih.
 • reagovat

  114 | Matej | před sedmi měsíci

  Zdochina

  Dobry chcel by som sa opýtať ak naštartujem babetu210 prídam trošku plyn a ako pustím plyn tak mi zdochne
  Poteším ma každa ráda .

 • Peťan: Zkus kouknout do článku Oprava Babetty.
 • reagovat

  115 | Ikkju | před šesti měsíci

  zem

  Zdravím. Pokoušel jsem měřit elektriku na babetě kvůli připojení usměrňovače, zapojení vypadá v pořádku, všechno funguje, ale na kostře jsem ale naměřil stejné hodnoty jako v zapalovacím obvodu. Je správná úvaha že jde o nějaký zkrat?

 • Peťan: A jak si to měřil? Co si měřil? Napětí, odpor, nebo si to jenom propípával? Všechny napájecí vodiče mají společnou kostru (propojená přes jednotlivé cívky). Takže jestli si to měřil jenom "pípákem", tak je logické, že se to jeví spojené.
 • reagovat

  116 | Aleš korčák | před pěti měsíci

  Test impulzní cívky

  Zdravím. Impulzní cívka otevírá tyristor a je zde nepatrné v podstatě neměřitelné napětí. Rozhodně se nerozsvítí ani nezabliká připojená 6V doutnavka při testu tak jak je zde popisováno a můžete točit motorem jak chcete. Stejná chyba je i v dílenské příručce Ďuričkovič ze které je to zřejmě převzato. Dále je jedno jestli napěťovou cívku budete zkoušet doutnavkou s odpojeným či připojeným vedením k zapalování, pokud je v pořádku doutnavka žhavit bude.

 • Peťan: Ano, návod je převzat z dílenské příručky. Je zde popisovaná doutnavka. Vy píšete o "6V doutnavce"... nemáte na mysli spíše 6V žárovku? Ta by v tomto případě asi neblikala.
 • reagovat

  117 | Aleš Korčák | před pěti měsíci

  Test impulzní cívky

  [116] Aleš korčák: Ne, měřeno 6V doutnavkou. Jak jsem již psal napětí na impulzní cívce je velmi malé v podstatě měřitelné jen osciloskopem, impuls z cívky je nepatrný, krátký a otvírá pouze tyristor. Vlákno u doutnavky rozhodně žhavit nebude. Pokud doma máte babetu není nic jednodužšího než si to vyzkoušet. U napěťové cívky je to jiné, tady to je správně snad jen s výhradou že vodič od zapalování odpojený být nemusí. Ale je to jedno, mne tahle chyba stála trochu více práce než jsem přišel na závadu. Nakonec bylo špatné úplně nové tyristorové zapalovaní které jsem proměřil, vyreklamoval a dal opět nové a jede to. Dnes je to všechno taková bída že nemůžete věřit ani tomu že nová věc je v pořádku.
  N

 • Peťan: No, je to samozřejmě možné. Sám jsem zatím měřit nepotřeboval, protože Babetta šlape. Resp. šlapala. Teď už jsem ji několik let nepotřeboval... Ale stejně, můžu poprosit o odkaz, nebo alespoň fotku oné 6V doutnavky? Nevím o co se jedná. Doutnavky bývají na větší napětí, řádově 100 V. Cívka generuje strmé impulzy, které by s doutnavkou mohli bliknout. Ale jak píši dříve - netestoval jsem.
 • reagovat

  118 | Aleš Korčák | před pěti měsíci

  [117] Aleš Korčák: Tohle už je pro mne nyní těžko proveditelné, odjíždím. Jednodužší bude když to vyzkoušíte na své babeťe pokud jede. Nebojte, určitě to není silnoproudá doutnavka která otvírá někde kolem napětí 70V. Tohle jsou více rozsahové doutnavky do zkoušeček. Mluvil jsem s klukama co opravují tyhle stroje + zahradní techniku a ti mi potvrdili že u impulzních cívek
  nic naměřit nejde ani voltmetrem. Pouze pokud máte osciloskop tak ukáže výchylku. Na impulzní cívce se indukuje napětí v řádu zlomku voltu. Nehledal jsem kolik je to přesně u impulzní cívky na babetu.

  reagovat

  119 | Kristian lexa | před třemi měsíci

  Bzučak

  Kde můžu napojit bzučak?

 • Peťan: Na světelný okruh.
 • reagovat

  120 | Pavel Vítů | před třemi měsíci

  Zdravím mám problém s Babettou nevím jestli to už někdo psal ale elektřina jde ale nehází mi jiskra svíčkou to není a cívka je nová včera jsem normálně na ní jezdil a dnes nechce házet jiskru.

  Děkuji za pomoc.

  reagovat

  121 | Matej | před dvěma měsíci

  Zkrat zapalovani???

  Ahoj, babetta 207 jezdi, celkem odchazi svicky, kdyz dam novou, jede, i kdyz malo… zkousel jsem propipat civky v zapalovani a vsechno mi pipa se vsim, vse propojeno pres kostru. Je to v poradku? Me to moc neprijde… Nemuze byt treba prorazena ta tyristorova krabicka? Nejsem zadnej elektrikar, ale tohle mi neprijde divny. Motorem ani karburatorem to neni, predstih taky v poradku, proto hledam zavadu v elektronice. Dekuju moc za jakykoli nazor. Matej

  reagovat

  Připojte váš komentář!

  Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
  E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
  Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.