mylms.cz

... web o elektronice


Jak fungují rámy v obchodech

Ve větších obchodech naprosto běžná záležitost. V poslední době se tento systém stává běžný i v menších obchodech v malých městech. Nemluvím o ničem jiném, než o rámech u východu z obchodu a „čipech“ na každej ptákovině nad 30Kč. Zde si trochu rozebereme princip této ochrany.

akustickomagneticky-1

 

Existuje hned několik druhů.

 • Magnetický systém
 • Radiofrekvenční systém
  • Obsahuje laděný LC článek, který je detekován mezi anténami.
  • Velmi časté např na oblečení. Většinou poměrně velký „puk“, pokud je průhledný tak i s viditelnou cívkou a kondenzátorem. Časté pouze i jako samolepka.
  • Deaktivace se provádí vystavení silnému elektromagnetickému poli. V obvodu se naindukuje vysoké napětí, které prorazí kondenzátor – rozladí obvod.
 • Mikrovlnný systém
  • Obsahuje dipólovou anténu spojenou varikapem.
  • Vysílač vysílá frekvenci 2,45 GHz a přijímač reaguje na 2. harmonickou.
  • Nedá se deaktivovat
  • Výroba je nákladná
 • RFID
  • Obsahují anténu a čip, ve kterém je zakódován kód.
  • Používá se spíše pro dozor nad zbožím ve skladech. Do čipu lze uložit větší množství dat.
  • Více na wikipedii.
 • Akustickomagnetický systém
  • Levný
  • Velmi používaný

 

Jak to teda funguje?

V tagu je několik plíšků. Vždycky jeden z magneticky tvrdého materiálu (lze ho trvale zmagnetovat) a alespoň jeden z magneticky měkkého materiálu (nelze trvale zmagnetovat).

Pokud vystavíme tag střídavému magnetickému poli, plíšky začnou měnit svoji velikost. Tento jev se nazývá Magnetostrikce. Jev však nějakou dobu trvá i po pominutí magnetického pole – plíšek sám generuje střídavé magnetické pole. Velikost proužku a budící frekvence je volena tak, aby došlo k mechanické rezonanci proužku.

Vysílací cívka tedy vysílá každých 20 ms impulz o frekvenci typicky 58 kHz a délce 2 ms. Poté se zbylých 18 ms hlídá jestli nepřijme přijímací cívka nějaký signál. Pokud je mezi cívkami aktivní tag, tak se plíšek uvnitř rozvibruje a i po pominutí budícího signálu vytváří vlastní magnetické pole. Toto magnetické pole je detekováno a vyhodnoceno jako poplach.

akustickomagneticky-2

Nahoře bez tagu, dole s tagem mezi cívkami

 

Nahoře v grafu jsou zakresleny pulzy, které vysílá cívka (pokud není mezi cívkami tag, je přijímaný signál stejný). Pokud se do dostatečné vzdálenosti od přijímací cívky (až 5 m) dostane aktivní tag, přijímaný signál vypadá jako na spodní části grafu – po odeznění vysílaného signálu následuje slabší signál generovaný kmitajícím plíškem (modře). Pokud se používá jenom jedna cívka (zastane roli přijímače i vysílače), tak přijímaný signál neobsahuje vysílanou složku (znázorněna červeně) signálu.

Deaktivace tagu se provádí demagnetizací nastavovacího proužku (z magneticky tvrdého materiálu). Tím se posune pracovní bod na začátek hysterezní křivky – obvod se rozladí a plíšek již negeneruje žádné vlastní magnetické pole.

Výhoda tohoto sytému je levná výroba, velký dosah, velká spolehlivost detekce a navíc lze použít pouze jednu cívku, která zastane roli vysílače (první 2 ms) i přijímače (zbylých 18 ms z 20ms cyklu). Hlavní nevýhodou je možnost rušení rušičkou na frekvenci f, nebo prostou likvidací „čipu“… ale to je problém všech těchto zařízení.Napsal Petan před sedmi roky (2012-01-30 17:59:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 10679x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.