mylms

... web o elektronice


Jak fungují rámy v obchodech

Ve větších obchodech naprosto běžná záležitost. V poslední době se tento systém stává běžný i v menších obchodech v malých městech. Nemluvím o ničem jiným, než o rámech u východu z obchodu a „čipech“ na každej ptákovině nad 30Kč. Zde si trochu rozebereme princip této ochrany.

akustickomagneticky-1

 

Existuje hned několik druhů.

 • Magnetický systém
 • Radiofrekvenční systém
  • obsahuje laděný LC článek, který je detekován mezi anténami
  • deaktivace se provádí vystavení silnému elektromagnetickému poli. V obvodu se naindukuje vysoké napětí, které prorazí kondenzátor – rozladí obvod
 • Mikrovlnný systém
  • obsahuje dipólovou anténu spojenou varikapem
  • vysílač vysílá frekvenci 2,45GHz a přijímač reaguje na 2. harmonickou
  • nedá se deaktivovat
  • výroba je nákladná
 • RFID
  • obsahují anténu a čip, ve kterém je zakódován kód
  • více na wikipedii
 • Akustickomagnetický systém
  • levný
  • nejpoužívanější, viz. dále

 

Jak to teda funguje?

V „čipu“ (říkejme mu třeba tag) je několik plíšků. Vždycky jeden z magneticky tvrdého materiálu (lze ho trvale zmagnetovat) a alespoň jeden z magneticky měkkého nateriálu (nelze trvale zmagnetovat).

Pokud vystavíme tag střídavému magnetickému poli, plíšky začnou měnit svoji velikost. Říká se tomu Magnetostrikce. Tento jev však nějakou dobu trvá i po pominutí magnetického pole – plíšek sám generuje střídavé magnetické pole. Velikost proužku a budící frekvence je volena tak, aby došlo k mechanické rezonanci proužku.

Vysílací cívka tedy vysílá každých 20ms impulz o frkevenci typicky 58kHz a délce 2ms. Poté se zbylých 18ms hlídá jestli nepříjme přijímací cívka nějaký signál. Pokud je mezi cívkamy aktivní tag, tak se plíšek uvnitř rozvibruje a i po pominutí budícího signálu vytváří vlastní magnetické pole. Toto magnetické pole je detekováno a vyhodnoceno jako poplach.

akustickomagneticky-2

Nahoře bez tagu, dole s tagem mezi cívkami

 

Nahoře jsou zakresleny pulzy, které vysílá cívka (pokud není mezi cívkami tag, je přijímaný signál stejný). Pokud se do dostatečné vzdálenosti od přijímací cívky (až 5m) dostane aktivní tag, přijímaný signál vypadá jako na spodním obrázku – po odeznění vysílaného signálu následuje slabší signál generovaný kmitajícím plíškem (modře). Pokud se používá jenom jedna cívka (zastane roli přijímače i vysílače), tak přijímaný signál neobsahuje vysílanou (znázorněna červeně) složku signálu.

Deaktivace tagu se provádí demagnetizací nastavovacího proužku (z mag. tvrdého materiálu). Tím se posune pracovní bod na začátek hysterézní křivky – obvod se rozladí a plíšek negeneruje žádné vlastní magnetické pole.

Výhoda tohoto sytému je levná výroba, velký dosah, velká spolehlivost detekce a navíc lze použít pouze jednu cívku, která zastane roli vysílače (první 2ms) i přijímače (zbylých 18ms z 20ms cyklu). Hlavní nevýhodou je možnost rušení rušičkou na frekvenci f, nebo prostou likvidací „čipu“… ale to je problém všech těchto zařízení.Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 8556x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

* Hvězdičkou jsou označena povinná pole. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!