mylms

... web o elektronice


Jak fungují rámy v obchodech

Ve větších obchodech naprosto běžná záležitost. V poslední době se tento systém stává běžný i v menších obchodech v malých městech. Nemluvím o ničem jiném, než o rámech u východu z obchodu a „čipech“ na každej ptákovině nad 30Kč. Zde si trochu rozebereme princip této ochrany.

akustickomagneticky-1

 

Existuje hned několik druhů.

 • Magnetický systém
 • Radiofrekvenční systém
  • Obsahuje laděný LC článek, který je detekován mezi anténami.
  • Velmi časté např na oblečení. Většinou poměrně velký „puk“, pokud je průhledný tak i s viditelnou cívkou a kondenzátorem. Časté pouze i jako samolepka.
  • Deaktivace se provádí vystavení silnému elektromagnetickému poli. V obvodu se naindukuje vysoké napětí, které prorazí kondenzátor – rozladí obvod.
 • Mikrovlnný systém
  • Obsahuje dipólovou anténu spojenou varikapem.
  • Vysílač vysílá frekvenci 2,45 GHz a přijímač reaguje na 2. harmonickou.
  • Nedá se deaktivovat
  • Výroba je nákladná
 • RFID
  • Obsahují anténu a čip, ve kterém je zakódován kód.
  • Používá se spíše pro dozor nad zbožím ve skladech. Do čipu lze uložit větší množství dat.
  • Více na wikipedii.
 • Akustickomagnetický systém
  • Levný
  • Velmi používaný

 

Jak to teda funguje?

V tagu je několik plíšků. Vždycky jeden z magneticky tvrdého materiálu (lze ho trvale zmagnetovat) a alespoň jeden z magneticky měkkého materiálu (nelze trvale zmagnetovat).

Pokud vystavíme tag střídavému magnetickému poli, plíšky začnou měnit svoji velikost. Tento jev se nazývá Magnetostrikce. Jev však nějakou dobu trvá i po pominutí magnetického pole – plíšek sám generuje střídavé magnetické pole. Velikost proužku a budící frekvence je volena tak, aby došlo k mechanické rezonanci proužku.

Vysílací cívka tedy vysílá každých 20 ms impulz o frekvenci typicky 58 kHz a délce 2 ms. Poté se zbylých 18 ms hlídá jestli nepřijme přijímací cívka nějaký signál. Pokud je mezi cívkami aktivní tag, tak se plíšek uvnitř rozvibruje a i po pominutí budícího signálu vytváří vlastní magnetické pole. Toto magnetické pole je detekováno a vyhodnoceno jako poplach.

akustickomagneticky-2

Nahoře bez tagu, dole s tagem mezi cívkami

 

Nahoře v grafu jsou zakresleny pulzy, které vysílá cívka (pokud není mezi cívkami tag, je přijímaný signál stejný). Pokud se do dostatečné vzdálenosti od přijímací cívky (až 5 m) dostane aktivní tag, přijímaný signál vypadá jako na spodní části grafu – po odeznění vysílaného signálu následuje slabší signál generovaný kmitajícím plíškem (modře). Pokud se používá jenom jedna cívka (zastane roli přijímače i vysílače), tak přijímaný signál neobsahuje vysílanou složku (znázorněna červeně) signálu.

Deaktivace tagu se provádí demagnetizací nastavovacího proužku (z magneticky tvrdého materiálu). Tím se posune pracovní bod na začátek hysterezní křivky – obvod se rozladí a plíšek již negeneruje žádné vlastní magnetické pole.

Výhoda tohoto sytému je levná výroba, velký dosah, velká spolehlivost detekce a navíc lze použít pouze jednu cívku, která zastane roli vysílače (první 2 ms) i přijímače (zbylých 18 ms z 20ms cyklu). Hlavní nevýhodou je možnost rušení rušičkou na frekvenci f, nebo prostou likvidací „čipu“… ale to je problém všech těchto zařízení.Napsal Petan před šesti roky v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 9121x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost (viz licence). Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený mail!.
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.