mylms.cz

... web o elektronice


Jak mi shořel zdroj

Jedná se o tento zdroj, který sme stavěli ve škole. Výstupní napětí je 0–30VDC a výstupní proud 0–3A (doporučuji použít větší chladič koncového tranzistoru s nejlépe aktivním chlazením nebo tento zdroj (vylepšená verze zdroje předchozího)). Jak tak různě procházím internet tak zjišťuju že ho má doma snad každej :DJo a předem se omlouvám za kvalitu fotek, foťil jsem to mobilem SE K700i, kterej se mi asi 10 minut po focení totálně seknul (asi na hoďku), ale nakonec se rozchodil, takže pohoda :)

 

jakmishorelzdroj-1

Jsem si do zdroje přidal úplně novej Ampérmetr

 

jakmishorelzdroj-2

Sem si myslel že jsem největší borec na světě. Ampérmetr ve zdroji… :D

 

Udělal jsem „zátěžovou zkoušku“ – připojil jsem na zdroj odpor (0,48Ohm) a nechal to půl hodiny bejt. Bralo to 2A, takže v pohodě. Výkonovej tranzistor hořel vždycky až tak při 3 A. Chladič byl horkej jak svině. Ani ten odpor tak nehžnul… Jdu kolem zdroje a najednou slyším takový prsknutí a „brum“ jak když zkratujete trafo. Rychle jsem to vypnul a řek : „Do píči. A zdroj je v prdeli“… Ze zdroje šel takovej nenápadnej dým. Tak sem ho otevřel. To co jsem viděl mi…ani dech nevyrazilo :)

jakmishorelzdroj-3

Vypálenej usměrňovač (ze strany spojů)

 

jakmishorelzdroj-4

Vypálenej usměrňovač (ze strany součástek)

 

jakmishorelzdroj-5

Diody jsem vyházel – to černý je bejvalá cesta (asi se vypařila :D )

 

jakmishorelzdroj-6

Vypadá to docela extrémě, ale nikomu bych to nepříl vidět a hlavně cejtit :D

 

jakmishorelzdroj-7

Vyměnil jsem diody a udělal stylovou propojku

 

Ozkoušel jsem to, bohužel zdroj nešel regulovat, tak jsem musel ještě vyměnit výkoňák… Po výměně výkonového tranzistoru nastala zkouška. Vše fungovalo perfektně. Ejhle! Nefakal úplně novej Ampérmetr, kterej ve zdroji není ani 5 hodin :( Vlastně když to vyhořelo, tak jsem si všimnul, že bylo nějak zamlžený (zakouřený) sklíčko…zevnitř… „Kurva, budu ho muset rozdělat…“

 

jakmishorelzdroj-8

Tak jsem to otevřel…Včechny dráty uvnitř byly úplně spečený

jakmishorelzdroj-9

„Detail“ (v rámci možností :D ) přepálených drátků v Ampérmetru 

 

jakmishorelzdroj-10

Ta červená čára, to je zkrat přes přepálenou izolaci, kterou způsobil rozžhavený bočníkNapsal Petan před sedmi roky (2012-01-17 16:56:00) v kategorii Elektronika. Připojeno 0 komentářů.
Přečteno 6076x.

Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost. Jednotlivé články, stejně jako celý obsah stránek není návodem a slouží pouze k studijním účelům. Zapojení výše mají pouze informativní charakter! Vždy se řiďte originálním návodem k použití! Na elektrickém (vyhrazeném) zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb! Vše tedy děláte na vlastní nebezpečí! Autor stránek nebere žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví, životě, majetku a jiné!

I když jsou články psány s co největší pečlivostí, mohou obsahovat chyby. Vše tedy bez záruky!

Jakékoliv části webu je zakázáno bez svolení autora a uvedení zdroje publikovat! Některé části článků mohou obsahovat texty, případně obrázky ze stránek Wikipedia a Wikimedia Commons. Tyto části jsou dostupné pod původní licencí Creative Commons.Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Hvězdičkou jsou označena povinná pole.
E-mailovou adresu k příspěvku přidávat nemusíte. Autor stránek odpovídá vždy do komentáře, ne na přiložený e-mail!
Kvůli zachování kompletnosti komentáře budou vložené odkazy na obrázky vloženy do komentáře přímo jako obrázek. Původní soubor bude zkopírován na tuto stránku.

Fields marked with * are required.
Do not add your email address. I always answer inside the comment, not to included address.
Links for external pictures will changed to pictures and add inside the commentary.